1 Մայիս 2026 - 12:15 AMT
Wildberries ընկերությունը պարզաբանել է Հայաստանի առևտրային ընկերությունների վաճառքների դադարեցման փաստը՝ տեղեկացնելով, որ ապրիլի 20-ից Ռուսաստանում փոփոխվել են մաքսային ձևակերպման կանոնները։
Հաղորդագրության մեջ նշվել է, որ ներկայիս զարգացումները պայմանավորված են Ռուսաստանի Դաշնությունում մաքսային ձևակերպման ընթացքում որոշ ապրանքատեսակների նկատմամբ լրացուցիչ վերահսկողության մեխանիզմների կիրառմամբ։
Նշվում է, որ ընկերությունը գտնվում է գործընկերների և համապատասխան կառույցների հետ մշտական երկխոսության մեջ և ուշադիր հետևում է իրավիճակի զարգացմանը։
«Այս աշխատանքի շրջանակում կազմակերպվել է հանդիպում հայ վաճառողների հետ, որին մասնակցել է ավելի քան 50 ձեռնարկատեր։ Ընկերության ներկայացուցիչները գործընկերների հետ քննարկել են առաջացող հարցերը, լսել հետադարձ առաջարկությունները և շարունակում են համատեղ մշակել հնարավոր լուծումները։
Ապրիլի 20-ից Ռուսաստանի Դաշնությունում փոփոխվել են մաքսային ձևակերպման կանոնները։ Նոր պահանջների պահպանման համար վաճառողներից պահանջվել են լրացուցիչ փաստաթղթեր՝ անհրաժեշտ թարմացված ընթացակարգերի շրջանակում։
Միաժամանակ, Ռուսաստանի Դաշնությունում պահեստներում արդեն առկա ապրանքները շարունակում են իրացվել սովորական ռեժիմով, իսկ վաճառողները պահպանում են Հայաստանի ներքին շուկայում գործելու հնարավորությունը։
Բոլոր հարցերը քննարկվում են սահմանված կարգով՝ համապատասխան կողմերի մասնակցությամբ։ Ընկերությունը հույս ունի իրավիճակի փուլային կարգավորման վրա և կտեղեկացնի էական փոփոխությունների մասին դրանց առաջացմանը զուգընթաց»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Wildberries մարկետփլեյսը դադարեցրել է Հայաստանի առևտրային ընկերությունների վաճառքները: Հայաստանից իրականացվող վաճառքները կարճ ժամանակում դադարեցվել են առանց որևէ բացատրության, ինչի հետևանքով բազմաթիվ վաճառողներ հայտնվել են անորոշ վիճակում։

Компания Wildberries сообщила, что продажи армянских компаний были прекращены после изменения правил таможенного оформления в России с 20 апреля и введения дополнительного контроля над отдельными товарами.
В сообщении отмечается, что текущие процессы связаны с применением дополнительных механизмов контроля в отношении ряда товарных категорий при прохождении таможенного оформления в Российской Федерации.
Wildberries подчеркнула, что находится в постоянном диалоге с партнерами и профильными структурами и внимательно отслеживает развитие ситуации.
«В рамках этой работы была организована встреча с армянскими продавцами, в которой приняли участие более 50 предпринимателей. Представители компании обсудили с партнерами возникающие вопросы, выслушали предложения и продолжают совместно вырабатывать возможные решения.
С 20 апреля в Российской Федерации изменились правила таможенного оформления. Для соблюдения новых требований у продавцов запросили дополнительные документы в рамках обновленных процедур.
Одновременно товары, уже находящиеся на складах в России, продолжают реализовываться в обычном режиме, а продавцы сохраняют возможность работать на внутреннем рынке Армении.
Все вопросы рассматриваются в установленном порядке с участием соответствующих сторон. Компания рассчитывает на поэтапное урегулирование ситуации и будет информировать о существенных изменениях по мере их возникновения», — говорится в сообщении.
Ранее маркетплейс Wildberries приостановил продажи армянских торговых компаний. Реализация товаров из Армении была остановлена в короткие сроки без объяснений, что привело к неопределенности для многих продавцов.