4 Մայիս 2026 - 09:38 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որը տեսակապով է միացել Երևանում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, հայտարարել է, որ «իր մասնակցությունն ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը իրականություն է», հայտնում է APA-ն:
Նա հայտարարել է, որ արդեն ինը ամիս է, ինչ երկրներն ապրում են խաղաղ պայմաններում և փորձում են հարմարվել այդ իրողությանը։
Ալիևը նաև մեղադրանքներ է հնչեցրել Եվրախորհրդարանի հասցեին՝ նշելով, որ Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությունը նույնքան արժեք ունի, որքան ցանկացած այլ երկրի, և երկակի չափանիշներն անթույլատրելի են», գրում է Report. az-ը:
Եվրախորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդների անօրինական պահումը՝ պահանջելով նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը։ Այն նաև ընդգծել է, որ կայուն խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգանքի վրա։
Նա նշել է, որ ոչ բոլոր եվրոպական ինստիտուտներն են ցուցաբերել նույն մոտեցումը, ինչ Եվրոպական հանձնաժողովը՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացին աջակցելու հարցում։ Նրա խոսքով՝ այդպիսի կառույցներից են Եվրոպական խորհրդարանը և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ)։
Ըստ Ալիևի՝ Եվրախորհրդարանը «խաղաղ գործընթացին աջակցելու փոխարեն զբաղվում է այն խաթարելով»։ Նրա խոսքով՝ 2021 թվականի մայիսից՝ Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից շուրջ վեց ամիս անց, մինչև 2026 թվականի ապրիլի 30-ը Եվրոպական խորհրդարանը ընդունել է 14 բանաձև, որոնք պարունակել են «վիրավորական ձևակերպումներ» և, ըստ նրա, «ոչ հավաստի տեղեկություններ Ադրբեջանի վերաբերյալ»։
«Վերջինը ընդունվել է ընդամենը չորս օր առաջ՝ միտումնավոր հենց գագաթնաժողովից առաջ։ Փոխանակ զբաղվելու որոշ անդամ երկրների հիմնարար խնդիրներով, ինչպիսիք են քսենոֆոբիան, իսլամաֆոբիան, հակասեմիտիզմը, միգրացիան, մրցունակությունը և անօթևանների խնդիրները, Եվրոպական խորհրդարանը թիրախ է դարձնում Ադրբեջանին՝ տարածելով զրպարտություն և սուտ։
Պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, վերջ է դրել անջատականությանը և պատասխանատվության է ենթարկել ռազմական հանցագործներին։ Ի պատասխան՝ Ադրբեջանի խորհրդարանը մայիսի 1-ին պաշտոնապես որոշում է ընդունել կասեցնել համագործակցությունը Եվրոպական խորհրդարանի հետ բոլոր ուղղություններով, դադարեցնել մասնակցությունը ԵՄ-Ադրբեջան խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի գործունեությանը, ինչպես նաև նախաձեռնել «Եվրոնեստ» խորհրդարանական վեհաժողովում անդամակցության դադարեցման գործընթաց», – ասել է Ալիևը։
Եվրոպական խորհրդարանը վերահաստատել է իր աջակցությունը արցախահայության իրավունքներին, ներառյալ ինքնության և սեփականության պաշտպանության հարցերը։ Այն հստակորեն կոչ է արել ապահովել նրանց անվտանգ, անխոչընդոտ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը՝ միջազգային երաշխիքներով։ Բացի այդ, պահանջվել է պատասխանատվություն հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման համար և առաջարկվել է իրականացնել միջազգային գնահատման առաքելություն։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев, подключившийся по видеосвязи к саммиту Европейского политического сообщества в Ереване, заявил, что «его участие наглядно показывает, что мир между Азербайджаном и Арменией является реальностью», сообщает «APA».
Он отметил, что уже девять месяцев страны живут в мирных условиях и пытаются адаптироваться к этой реальности.
Алиев также выступил с обвинениями в адрес Европейского парламента, заявив, что территориальная целостность Азербайджана имеет такую же ценность, как и у любой другой страны, а двойные стандарты недопустимы, пишет «Report.az».
Европейский парламент принял резолюцию, осуждающую незаконное удержание Азербайджаном армянских военнопленных и заложников, потребовав их немедленного и безусловного освобождения. Также было подчеркнуто, что устойчивый мир должен основываться на уважении суверенитета и территориальной целостности Армении.
Он отметил, что не все европейские институты демонстрируют такой же подход, как Европейская комиссия, в вопросе поддержки армяно-азербайджанского мирного процесса. По его словам, к таким структурам относятся Европейский парламент и Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ).
По словам Алиева, Европейский парламент «вместо поддержки мирного процесса занимается его подрывом». Он заявил, что с мая 2021 года — примерно через шесть месяцев после окончания Второй Карабахской войны — по 30 апреля 2026 года Европарламент принял 14 резолюций, содержащих «оскорбительные формулировки» и, по его мнению, «недостоверную информацию об Азербайджане».
«Последняя была принята всего четыре дня назад — намеренно накануне саммита. Вместо того чтобы заниматься фундаментальными проблемами некоторых государств-членов, такими как ксенофобия, исламофобия, антисемитизм, миграция, конкурентоспособность и проблема бездомных, Европейский парламент делает мишенью Азербайджан, распространяя клевету и ложь.
Причина в том, что Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и суверенитет, положил конец сепаратизму и привлек к ответственности военных преступников. В ответ парламент Азербайджана 1 мая официально принял решение приостановить сотрудничество с Европейским парламентом по всем направлениям, прекратить участие в деятельности Комитета парламентского сотрудничества ЕС—Азербайджан, а также инициировать процесс прекращения членства в парламентской ассамблее «Евронест»», — заявил Алиев.
Европейский парламент вновь подтвердил свою поддержку правам армян Нагорного Карабаха, включая защиту их идентичности и собственности. Он также призвал обеспечить их безопасное, беспрепятственное и достойное право на возвращение при международных гарантиях, потребовал ответственности за уничтожение армянского культурного и религиозного наследия и предложил провести международную оценочную миссию.