Մինսկը հստակ տարանջատում է եղբայրական հայ ժողովրդին և «նրա իշխանության ոչ հեռատես ներկայացուցիչներին», հայտարարել է Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակ Ռուսլան Վարանկովը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջին հայտարարությունները Բելառուսի «ոչ ինքնուրույնության» մասին:
Սիմոնյանը հայտարարել է, թե «Հայաստանը չպետք է դառնա գուբերնիա և կառավարվի այնպես, ինչպես Բելառուսը»։
«Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան նախընտրական պոպուլիզմ և սեփական ընտրազանգվածի ուշադրությունը ծանրագույն ներքին խնդիրներից շեղելու հուսահատ փորձ։ Երբ աղքատության մակարդակը գերազանցում է սահմանները՝ արդեն անցնելով 40%-ը, աճում է գործազրկությունը, իսկ ամբողջ տարածաշրջաններ կանգ են առնում զարգացման մեջ, ամենահեշտը արտաքին թշնամի նշանակելն է և վիրավորական պիտակներով զբաղվելը։ Նման ցինիկ մոտեցումը միայն ափսոսանք է առաջացնում», – ասել է Ռուսլան Վարանկովը, հայտնում է ԲԵԼՏԱ-ն:
Վարանկովը նաև ընդգծել է, որ Բելառուսն ինքնիշխան պետություն է, որը ինքնուրույն է սահմանել իր դաշնակցային հարաբերությունների ձևաչափը Ռուսաստանի հետ։
«Մենք հպարտանում ենք այս համագործակցությամբ և ոչ մեկին թույլ չենք տա մեզ խրատել։ Մինսկը ներքաղաքական վեճերի մեջ ներքաշելու փորձերը՝ իբր միջամտության առասպելական կարգախոսներով, կոպիտ խախտում են տարրական դիվանագիտական էթիկան։ Իսկ պաշտոնական Երևանի այսպես կոչված հավասարակշռված արևմտամետ կուրսի արդյունքները ակնհայտ են՝ ժողովրդագրական անկում, քրոնիկ տնտեսական անկայունություն և լիակատար արտաքին քաղաքական կախվածություն, որը ստիպում է խամաճիկի պես սպասարկել ուրիշների գագաթնաժողովները:
Բելառուսներին և հայերին կապում են ամուր պատմական կապեր, և մենք համոզված ենք, որ վաղ թե ուշ Հայաստանի ղեկավարությունը կլսի ողջախոհությունը և կվերադառնա մեր երկրի հետ կառուցողական երկխոսությանը, որպեսզի մեր պետությունները կրկին դառնան իսկապես բարեկամական և ռազմավարական գործընկերներ», – եզրափակել է դիվանագետը։
ՀՀ և Բելառուսի հարաբերությունները վատթարացել են 2024-ից ի վեր, երբ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, այցելելով Լեռնային Ղարաբաղ, հայտարարել էր, որ 2020-ի պատերազմից առաջ ինքն ու Ալիևը զրուցել են և եկել այն եզրակացության, որ պատերազմում հաղթել հնարավոր է։ Նա հավելել էր` հիմա եկել է այն ծանր ժամանակը, երբ պետք է վերակենդանացնել այդ տարածքները։
Դրանից հետո Փաշինյանը հայտարարեց, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ էլ երկրի որևէ պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ այդ երկրի նախագահը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է, և դա պայմանավորված է Բելառուսի նախագահի արած հայտարարություններով։

5 Май 2026 - 10:25 AMT
Министерство иностранных дел Белоруссии заявило, что четко разграничивает «братский армянский народ» и «недальновидных представителей его власти», комментируя заявления спикера Национального собрания Армении Алена Симоняна о «несамостоятельности» Белоруссии.
Ранее Симонян заявил, что «Армения не должна становиться губернией и управляться так, как Белоруссия».
По словам официального представителя МИД Белоруссии Руслана Варанкова, эти высказывания являются «предвыборным популизмом» и попыткой отвлечь внимание избирателей от тяжелых внутренних проблем.
«Заявления спикера парламента Армении — не что иное, как предвыборный популизм и отчаянная попытка отвлечь внимание электората от тяжелейших внутренних проблем. Когда уровень бедности превышает 40%, растет безработица, а целые регионы останавливаются в развитии, проще всего назначить внешнего врага и навешивать оскорбительные ярлыки. Такой циничный подход вызывает лишь сожаление», — заявил Руслан Варанков, сообщает «БЕЛТА».
Он подчеркнул, что Белоруссия является суверенным государством, самостоятельно определяющим формат союзнических отношений с Россией.
«Мы гордимся этим сотрудничеством и никому не позволим нас поучать. Попытки втянуть Минск во внутриполитические споры под предлогом якобы вмешательства являются грубым нарушением элементарной дипломатической этики. Результаты так называемого сбалансированного прозападного курса Еревана очевидны — демографический спад, хроническая экономическая нестабильность и полная внешнеполитическая зависимость, вынуждающая обслуживать чужие саммиты как марионетка.
Белорусов и армян связывают прочные исторические связи, и мы убеждены, что рано или поздно руководство Армении вернется к конструктивному диалогу, чтобы наши государства вновь стали по-настоящему дружественными и стратегическими партнерами», — заявил дипломат.
Отношения между Арменией и Белоруссией ухудшились с 2024 года, когда президент Белоруссии Александр Лукашенко во время визита в Нагорный Карабах заявил, что до войны 2020 года обсуждал с Ильхамом Алиевым возможность победы. Он также отметил необходимость «восстановления» этих территорий.
После этого премьер-министр Никол Пашинян заявил, что ни он, ни другие официальные лица Армении не будут посещать Белоруссию, пока президентом остается Александр Лукашенко, сославшись на его заявления.