Մինսկը հստակ տարանջատում է եղբայրական հայ ժողովրդին և «նրա իշխանության ոչ հեռատես ներկայացուցիչներին», հայտարարել է Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակ Ռուսլան Վարանկովը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջին հայտարարությունները Բելառուսի «ոչ ինքնուրույնության» մասին:
Սիմոնյանը հայտարարել է, թե «Հայաստանը չպետք է դառնա գուբերնիա և կառավարվի այնպես, ինչպես Բելառուսը»։
«Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան նախընտրական պոպուլիզմ և սեփական ընտրազանգվածի ուշադրությունը ծանրագույն ներքին խնդիրներից շեղելու հուսահատ փորձ։ Երբ աղքատության մակարդակը գերազանցում է սահմանները՝ արդեն անցնելով 40%-ը, աճում է գործազրկությունը, իսկ ամբողջ տարածաշրջաններ կանգ են առնում զարգացման մեջ, ամենահեշտը արտաքին թշնամի նշանակելն է և վիրավորական պիտակներով զբաղվելը։ Նման ցինիկ մոտեցումը միայն ափսոսանք է առաջացնում», – ասել է Ռուսլան Վարանկովը, հայտնում է ԲԵԼՏԱ-ն:
Վարանկովը նաև ընդգծել է, որ Բելառուսն ինքնիշխան պետություն է, որը ինքնուրույն է սահմանել իր դաշնակցային հարաբերությունների ձևաչափը Ռուսաստանի հետ։
«Մենք հպարտանում ենք այս համագործակցությամբ և ոչ մեկին թույլ չենք տա մեզ խրատել։ Մինսկը ներքաղաքական վեճերի մեջ ներքաշելու փորձերը՝ իբր միջամտության առասպելական կարգախոսներով, կոպիտ խախտում են տարրական դիվանագիտական էթիկան։ Իսկ պաշտոնական Երևանի այսպես կոչված հավասարակշռված արևմտամետ կուրսի արդյունքները ակնհայտ են՝ ժողովրդագրական անկում, քրոնիկ տնտեսական անկայունություն և լիակատար արտաքին քաղաքական կախվածություն, որը ստիպում է խամաճիկի պես սպասարկել ուրիշների գագաթնաժողովները:
Բելառուսներին և հայերին կապում են ամուր պատմական կապեր, և մենք համոզված ենք, որ վաղ թե ուշ Հայաստանի ղեկավարությունը կլսի ողջախոհությունը և կվերադառնա մեր երկրի հետ կառուցողական երկխոսությանը, որպեսզի մեր պետությունները կրկին դառնան իսկապես բարեկամական և ռազմավարական գործընկերներ», – եզրափակել է դիվանագետը։
ՀՀ և Բելառուսի հարաբերությունները վատթարացել են 2024-ից ի վեր, երբ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, այցելելով Լեռնային Ղարաբաղ, հայտարարել էր, որ 2020-ի պատերազմից առաջ ինքն ու Ալիևը զրուցել են և եկել այն եզրակացության, որ պատերազմում հաղթել հնարավոր է։ Նա հավելել էր` հիմա եկել է այն ծանր ժամանակը, երբ պետք է վերակենդանացնել այդ տարածքները։
Դրանից հետո Փաշինյանը հայտարարեց, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ էլ երկրի որևէ պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ այդ երկրի նախագահը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է, և դա պայմանավորված է Բելառուսի նախագահի արած հայտարարություններով։

5 May 2026 - 10:24 AMT
Belarus’ Foreign Ministry said it clearly distinguishes between the “brotherly Armenian people” and what it described as “short-sighted representatives of its authorities,” commenting on recent statements by Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan about Belarus’ lack of independence.
Simonyan had stated that “Armenia should not become a province and be governed the way Belarus is.”
According to ministry spokesperson Ruslan Varankov, the remarks amount to “pre-election populism” and an attempt to divert public attention from serious internal problems.
“The statements by the Armenian parliament speaker are nothing more than pre-election populism and a desperate attempt to shift voters’ attention away from severe domestic issues. When poverty exceeds 40%, unemployment rises, and entire regions stall in development, the easiest thing is to designate an external enemy and resort to offensive labels. Such a cynical approach can only evoke regret,” Varankov said, as reported by BELTA.
He stressed that Belarus is a sovereign state that independently defines the format of its allied relations with Russia.
“We are proud of this cooperation and will not allow anyone to lecture us. Attempts to drag Minsk into internal political disputes under the pretext of alleged interference are a grave violation of basic diplomatic ethics. The results of Yerevan’s so-called balanced pro-Western course are evident—demographic decline, chronic economic instability, and full foreign policy dependence, forcing it to serve others’ summits like a puppet.
Belarusians and Armenians are bound by strong historical ties, and we are confident that sooner or later Armenia’s leadership will return to constructive dialogue so that our countries can again become truly friendly and strategic partners,” the diplomat concluded.
Relations between Armenia and Belarus have deteriorated since 2024, when Belarusian President Alexander Lukashenko, during a visit to Nagorno-Karabakh, said he and Ilham Aliyev had discussed the possibility of winning the 2020 war beforehand. He added that the time had come to revive those territories.