5 Մայիս 2026 - 08:08 AMT
ՌԴ նոր կարգավորմամբ Հայաստանի, ԱՊՀ մյուս երկրների, ինչպես նաև Վրաստանի, բեռնատարների վարորդները պարտավոր են էլեկտրոնային դիմում ներկայացնել ՌԴ մուտք գործելու և մնալու նպատակների մասին: Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության խոսնակ Իրինա Վոլկը:
Նա նշել է, որ վարորդները դիմումը պետք է ներկայացնեն RuID՝ կցելով միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնելու մասնագիտական գործունեությունը հաստատող փաստաթղթերի և անձնագրի պատճենները, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ-ն երկարացրել է ԱՊՀ երկրներից և Վրաստանից բեռնատարների վարորդների համար այդ երկրում ժամանակավոր գտնվելու ժամկետը մինչև 180 օր:
Նշված որոշումն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունիսի 30-ից։
Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի ապրիլի 27-ի հրամանագրով Ռուսաստանի կառավարությունը երկարաձգել է ԱՊՀ երկրներից և Վրաստանից բեռնատարների վարորդների Ռուսաստանում ժամանակավոր գտնվելու ժամկետը մինչև 180 օր մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում։

5 May 2026 - 10:26 AMT
Under new Russian regulations, truck drivers from Armenia, other CIS countries, and Georgia are required to submit an electronic application to enter and stay in Russia.
The announcement was made by Russian Interior Ministry spokesperson Irina Volk.
According to her, drivers must file the application via the RuID system, attaching copies of their passports and documents confirming their professional activity in international freight transportation, TASS reported.
Earlier, it was reported that Russia extended the temporary stay period for truck drivers from CIS countries and Georgia to up to 180 days.
The decision came into force on June 30, 2026.
Previously, under an April 27 decree signed by Russian Prime Minister Mikhail Mishustin, the government extended the allowed temporary stay for such drivers to 180 days within a calendar year.