5 Մայիս 2026 - 08:08 AMT
ՌԴ նոր կարգավորմամբ Հայաստանի, ԱՊՀ մյուս երկրների, ինչպես նաև Վրաստանի, բեռնատարների վարորդները պարտավոր են էլեկտրոնային դիմում ներկայացնել ՌԴ մուտք գործելու և մնալու նպատակների մասին: Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության խոսնակ Իրինա Վոլկը:
Նա նշել է, որ վարորդները դիմումը պետք է ներկայացնեն RuID՝ կցելով միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնելու մասնագիտական գործունեությունը հաստատող փաստաթղթերի և անձնագրի պատճենները, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ-ն երկարացրել է ԱՊՀ երկրներից և Վրաստանից բեռնատարների վարորդների համար այդ երկրում ժամանակավոր գտնվելու ժամկետը մինչև 180 օր:
Նշված որոշումն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունիսի 30-ից։
Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի ապրիլի 27-ի հրամանագրով Ռուսաստանի կառավարությունը երկարաձգել է ԱՊՀ երկրներից և Վրաստանից բեռնատարների վարորդների Ռուսաստանում ժամանակավոր գտնվելու ժամկետը մինչև 180 օր մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում։

Согласно новым правилам, водители грузовиков из Армении, других стран СНГ, а также Грузии обязаны подавать электронное заявление о целях въезда и пребывания в России.
Об этом сообщила официальный представитель МВД России Ирина Волк.
По ее словам, заявление необходимо подать через систему RuID, приложив копии паспорта и документов, подтверждающих профессиональную деятельность в сфере международных грузоперевозок, сообщает «ТАСС».
Ранее стало известно, что Россия продлила срок временного пребывания водителей грузовиков из стран СНГ и Грузии до 180 дней.
Решение вступило в силу с 30 июня 2026 года.
Соответствующее постановление было подписано 27 апреля премьер-министром России Михаилом Мишустиным и предусматривает пребывание до 180 дней в течение одного календарного года.