Ազգային ժողովը քննարկում է Կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնում Մարտին Գալստյանի ընտրության հարցը։ Նրա թեկնածությունն առաջադրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։
Գալստյանն իր ելույթում ասել է, որ թեև հաջողվել է հաղթահարել բազմաթիվ մարտահրավերներ և ապահովել գների կայունությունը, իրենք գիտակցում են, որ անորոշ և արագ փոփոխվող աշխարհում ցածր և կայուն գնաճային միջավայրի ապահովումը պահանջում է նոր մոտեցում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա նշել է, որ Կենտրոնական բանկը շրջահայացորեն արձագանքել է գնաճային ցնցումներին՝ կանխարգելիչ կերպով բարձրացնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ գնաճային սպասումները խարսխելու և նվազագույն ծախսերով գնաճի խնդիրը հաղթահարելու նպատակով:
«Մենք արձագանքել ենք նաև ճկուն փոխարժեքի քաղաքականության միջոցով, ինչը հնարավորություն է տվել ոչ միայն զսպել գնաճը, այլ նաև խնայել և ժամանակի ընթացքում ավելացնել պետական պահուստները՝ դրանք հասցնելով աննախադեպ բարձր մակարդակի»,- հայտնեց Գալստյանը:
Գալստյանը նշել է, որ ՀՀ ԿԲ-ն դարձել է աշխարհում առաջին կենտրոնական բանկը, որը մշակել և ներդրել է ռիսկերի կառավարման վրա հիմնված դրամավարկային քաղաքականության կառուցակարգ՝ ապահովելով ապագա մարտահրավերներին առավել ճկուն և պատրաստված արձագանքելու հիմք։
«Ոզում եմ հատուկ նշել, որ 2025 թվականին ԿԲ-ի նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովը նվազեցրել է գնաճային նպատակի ցուցանիշը՝ 4 տոկոսից սահմանելով 3 տոկոս: Գնաճի նպատակային ցուցանիշի նվազեցումը, վստահ եմ, կարևոր դրական ազդեցություն է ունենալու երկարաժամկետ կայուն տնտեսական աճի ապահովման, երկրում ներդրումային գրավչության բարձրացման և հասարակության բարեկեցության բարելավման վրա»,- նշել է թեկնածուն:
Մարտին Գալստյանը զբաղեցնում է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնը 2020-ի հունիսի 13-ից։ Մինչ այդ նշանակումը նա 2018-2020 թթ․ եղել է ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ, 2015-2018 թթ․, ղեկավարել է Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնը։ 2006-2015 թվականներին գլխավորել է ՀՀ ԿԲ վիճակագրության վարչությունը։
Մարտին Գալստյանը Կենտրոնական բանկում իր գործունեությունը սկսել է 1998 թվականին՝ որպես ֆինանսական շուկաների վարչության մասնագետ։ Այնուհետև զբաղեցրել է պորտֆելի ավագ կառավարչի պաշտոնը, 2004-2005 թվականներին եղել է միջազգային պահուստների կառավարման բաժնի պետ, իսկ 2005-2006 թվականներին՝ տնտեսական վիճակագրության զարգացման բաժնի ղեկավար։

Национальное собрание Армении обсуждает вопрос переизбрания Мартина Галстяна на должность председателя Центрального банка. Его кандидатура выдвинута фракцией «Гражданский договор».
В своем выступлении Галстян отметил, что, несмотря на преодоление ряда вызовов и обеспечение ценовой стабильности, в условиях неопределенного и быстро меняющегося мира поддержание низкой и стабильной инфляции требует новых подходов, сообщает «1lurer.am ».
Он подчеркнул, что Центральный банк своевременно реагировал на инфляционные шоки, превентивно повышая ставку рефинансирования для закрепления инфляционных ожиданий и минимизации издержек.
«Мы также применяли гибкую курсовую политику, что позволило не только сдерживать инфляцию, но и сохранить, а затем увеличить государственные резервы до беспрецедентного уровня», — заявил Галстян.
Он добавил, что Центральный банк Армении стал первым в мире, внедрившим систему денежно-кредитной политики, основанную на управлении рисками, что повышает готовность к будущим вызовам.
«Хочу особо отметить, что в 2025 году по инициативе Центрального банка Национальное собрание снизило целевой показатель инфляции с 4% до 3%. Убежден, что это окажет положительное влияние на долгосрочный экономический рост, инвестиционную привлекательность и благосостояние общества», — отметил он.
Мартин Галстян занимает пост председателя Центрального банка с 13 июня 2020 года. Ранее, в 2018–2020 годах, он был членом совета ЦБ, а в 2015–2018 годах возглавлял учебно-исследовательский центр в Дилижане. В 2006–2015 годах руководил управлением статистики ЦБ.
Свою карьеру в Центральном банке он начал в 1998 году в качестве специалиста департамента финансовых рынков, затем занимал должность старшего управляющего портфелем. В 2004–2005 годах возглавлял управление международных резервов, а в 2005–2006 годах — отдел развития экономической статистики.