5 Մայիս 2026 - 09:04 AMT
Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում զանգի հնչեցմամբ նշանավորվել է Ամերիաբանկի ներառումը FTSE 100-ում` որպես LFG խմբի մաս
Lion Finance Group-ը (LFG) ազդարարել է իր ընդգրկումը FTSE 100 ինդեքսում՝ շուկայի փակումից հետո հնչեցնելով Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի զանգը։
Ամերիաբանկը` որպես LFG խմբի մաս, 2026թ. մարտին ներառվել է աշխարհի առաջատար բորսաներից մեկի FTSE 100 ինդեքսում՝ դառնալով առաջին հայկական ընկերությունը, որն ընդգրկվում է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված 100 խոշորագույն ընկերությունների շարքում։
Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի զանգի հնչեցման արարողությունը խորհրդանշական ավանդույթ է, որին մասնակցում են ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչները, ներդրողները և հիմնական շահառուները։
Այս արարողությանը մասնակցել են Lion Finance Group-ի, Ամերիաբանկի, Bank of Georgia-ի ղեկավար կազմը, ինչպես նաև Վրաստանի և Հայաստանի կառավարությունների անդամներ, այդ թվում՝ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը և այլ հյուրեր։
LFG-ի ընդգրկումը FTSE 100 ինդեքսում վկայում է խմբի երկարաժամկետ ռազմավարության և կայուն աճի նկատմամբ միջազգային ներդրողների մեծ վստահության մասին։
Այս կարևոր իրադարձությունը խմբի և դրա անդամների համար նշանավորում է զարգացման նոր փուլ, որի հիմքում երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլականն է և հաճախորդների համար արժեք ստեղծելու հանձնառությունը։
2006 թվականից Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված լինելով՝ LFG ֆինանսական խումբն ընդգրկվում է FTSE 100 ինդեքսում Ամերիաբանկի՝ խմբին միանալուց երկու տարի անց։ Սա վկայում է Ամերիաբանկի՝ խմբում ընդգրկվելու ռազմավարական կարևորության և խմբի ընդհանուր զարգացման համար բանկի նշանակալի դերի մասին։
Այցի ընթացքում Ամերիաբանկի ու Bank of Georgia-ի ներկայացուցիչները հյուրընկալվել են նաև Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանատանը, հանդիպել են արտակարգ և լիազորդեսպան Վարուժան Ներսեսյանի հետ:
Lion Finance Group-ը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված բանկային խումբ է, որը միավորում է տարածաշրջանի առաջատար, հաճախորդակենտրոն, թվային հնարավորություններով հագեցած ունիվերսալ բանկերը և գործում է իր հիմնական անդամների՝ Վրաստանում Bank of Georgia-ի և Հայաստանում` Ամերիաբանկի միջոցով։
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո Բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։
Ամերիաբանկը` որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Lion Finance Group (LFG) marked its inclusion in the FTSE 100 Index by ringing the closing bell at the London Stock Exchange.
Ameriabank as part of LFG, has been included in the FTSE 100 index of one of the world’s leading stock exchanges in March, making it the first company from Armenia to join the top 100 companies listed on the London Stock Exchange.
The Bell Ringing Ceremony is a symbolic and long-standing tradition at the London Stock Exchange, attended by representatives of financial institutions, investors, and key stakeholders.
Leadership of Lion Finance Group, Ameriabank, Bank of Georgia, and government representatives both from Georgia and Armenia, including Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and Governor of the Central Bank of Armenia Martin Galstyan, and other guests attended the ceremony.
The LFG’s entry into the FTSE 100 reflects strong international investor trust in its long-term strategy and consistent growth trajectory.
This milestone marks a new phase of growth for the Group and its subsidiaries, built on a long-term strategic vision and a commitment to delivering value to their customers.
Having been listed on the London Stock Exchange since 2006, the Group’s inclusion in the FTSE 100 index has taken place within two years after Ameriabank joined LFG. This testifies to the strategic importance of Ameriabank’s inclusion in the Group and to its significant contribution to the Group’s overall development.
During the visit, representatives of Ameriabank and Bank of Georgia were also hosted at the Embassy of the Republic of Armenia in the United Kingdom, where they met with His Excellency Varuzhan Nersesyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.
Lion Finance Group is a London Stock Exchange-listed banking group that brings together leading, customer-focused and digitally enabled universal banks across the region and operates through its principal subsidiaries, Bank of Georgia in Georgia and Ameriabank in Armenia.