5 Մայիս 2026 - 10:42 AMT
Եվրամիությունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանում կուտակիչ կայանների զարգացմանը՝ էներգետիկ համագործակցության շրջանակում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽ նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ հայտարարությունների ընթացքում նշել է, որ կողմերը ձևավորել են լուրջ համատեղ նախագծեր՝ միավորելու Հայաստանի ռեսուրսները և ԵՄ-ին հասանելի տեխնոլոգիական հնարավորությունները, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Այստեղ էլ, իմիջիայլոց, պատմական փոփոխություններ են տեղի ունեցել ՀՀ-ի համար: ՀՀ-ն պատմականորեն համարվել է էներգետիկ ռեսուրսների տեսակետից սահմանափակ, այսինքն՝ էներգետիկ ռեսուրսներ չունեցող երկիր, և այդ առումով, բնականաբար, էներգետիկ կախյալ երկրների շարքում է դասվել: Բայց նոր ժամանակներում պարզվել է, որ Հայաստանն ունի անսահմանափակ էներգետիկ ռեսուրսներ, որովհետև Հայաստանում մենք ունենք տարածաշրջաններ, ռեգիոններ, որտեղ արևային օրերի քանակը գերազանցում է 300-ը. սա նշանակում է, որ արևային էներգետիկայի զարգացման անսահմանափակ հնարավորություններ կան մեր երկրում: Այն, ինչը մեզ պակասում է, կուտակիչ կայաններն են, և ես շնորհակալ եմ ԵՄ մեր գործընկերներին կուտակիչ կայանները Հայաստանում զարգացնելու ուղղությամբ մեզ աջակցելու պատրաստակամության համար»,- ասել է նա:
Ըստ Փաշինյանի՝ այսօր քննարկումներ կան նաև կուտակիչ այլ տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ, որոնք հենված են ջրի ցերեկային կուտակման ու գիշերային ժամերի օգտագործման վրա: Ըստ այդմ՝ ԵՄ-ի հետ աշխատանք է իրականացվում նաև կանաչ ջրածնի արտադրության տեխնոլոգիաները զարգացնելու ուղղությամբ և այլ հնարավոր ուղղություններով:
«Ռազմավարական առումով մենք համոզված ենք, որ ճիշտ ճարտարապետության վրա հենվելու պարագայում Հայաստանը կարող է լինել ոչ միայն էներգետիկ առումով ինքնաբավ երկիր, այլև կարող է էներգետիկ արտահանման պոտենցիալն է՛լ ավելի զարգացնել»,- ասել է նա:

Европейский союз заявил о готовности поддержать развитие накопительных энергетических мощностей в Армении в рамках сотрудничества в энергетической сфере.
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая вместе с председателем Европейского совета Антониу Коштой и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, отметил, что стороны сформировали крупные совместные проекты, объединяющие ресурсы Армении и технологические возможности ЕС, сообщает «1lurer.am ».
«Здесь произошли исторические изменения для Армении. Ранее страна считалась ограниченной в энергетических ресурсах и относилась к зависимым государствам. Однако сегодня стало ясно, что у Армении есть практически неограниченные энергетические ресурсы, поскольку в ряде регионов более 300 солнечных дней в году. Это означает огромные возможности для развития солнечной энергетики. Нам не хватает накопительных мощностей, и я благодарен нашим партнерам из ЕС за готовность поддержать их развитие», — заявил он.
По словам Пашиняна, также обсуждаются другие технологии накопления энергии, включая системы с дневным накоплением воды и ночным использованием. Ведется работа с ЕС по развитию технологий производства «зеленого» водорода и другим направлениям.
«В стратегическом плане мы уверены, что при правильной архитектуре Армения сможет стать не только энергетически самодостаточной, но и существенно увеличить экспортный потенциал», — отметил премьер.
В рамках саммита Армения—ЕС премьер-министр Никол Пашинян принял председателя Европейского совета Антониу Кошту и председателя Европейской комиссии Урсулу фон дер Ляйен в президентской резиденции.
Состоялась официальная церемония встречи, после чего прошли переговоры в узком и расширенном форматах.