ՀՀ-ն անսահմանափակ էներգետիկ ռեսուրսներ ունեցող երկիր է, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» 3-րդ միջազգային համաժողովի բացման ժամանակ:
«Մեր իրականության մեջ ասվում էր, դա մեր ընդհանուր ընկալումն էր, որ ՀՀ-ն էներգետիկ ռեսուրսներ չունեցող երկիր է, և դա ճշմարտություն էր: Եվ այս արտահայտությունը ցույց էր տալիս Հայաստանի խոցելիությունները էներգետիկ և մնացած առումներով, բայց ես ուզում եմ ասել, որ չնայած ոչինչ չի փոխվել ՀՀ-ի պարամետրերում, հիմա ՀՀ-ն անսահմանափակ էներգետիկ ռեսուրսներ ունեցող երկիր է»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ժամանակակից պայմաններում երկրի աշխարհագրական դիրքի ընկալումը կարող է փոխվել՝ առանց ֆիզիկական փոփոխությունների։
«Սա մեր ժամանակների ամենահետաքրքիր հանգամանքն է, երբ որ կարող է երկիրը լինել նույն աշխարհագրական կոորդինատների ներքո, բայց նրա աշխարհագրական դիրքը [կարող է] փոխվել: Կարող է երկիրը էներգետիկ ռեսուրս չունեցողից տրանսֆորմացվել անսահմանափակ էներգետիկ ռեսուրս ունեցող երկրի:
Ո՛չ, ես ոչ մի գաղտնի բան չեմ պահում. ՀՀ-ում նավթի և գազի հանքեր չեն հայտնաբերվել, և ՀՀ-ն, ինչպես բազմաթիվ այլ երկրներ, անսահմանափակ էներգետիկ պոտենցիալ ունեն արևային էներգիայի զարգացման բերումով, և մեր խնդիրն է առաջիկայում կենտրոնանալ այս խնդրի վրա՝ ՀՀ-ի համար ի հայտ եկած անսահմանափակ պոտենցիալը, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտի, օգտագործելու նպատակով»,- նշել է նա։

5 Май 2026 - 15:09 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения является страной с неограниченными энергетическими ресурсами, выступая на открытии 3-го международного форума «Ереванский диалог».
«Ранее считалось, что Армения не обладает энергетическими ресурсами, и это было правдой. Это отражало уязвимости страны в энергетической и других сферах. Однако, несмотря на неизменность физических параметров, сегодня Армения является страной с неограниченными энергетическими ресурсами», — сказал Пашинян, сообщает «1lurer.am ».
Он подчеркнул, что в современных условиях восприятие географического положения страны может меняться без физических изменений.
«Это одна из самых интересных особенностей нашего времени: страна может оставаться в тех же географических координатах, но ее положение может измениться. Она может трансформироваться из страны без энергоресурсов в страну с неограниченным потенциалом.
Я не раскрываю никаких секретов — в Армении не обнаружены месторождения нефти и газа. Однако, как и многие страны, Армения обладает неограниченным потенциалом благодаря развитию солнечной энергетики, и наша задача — сосредоточиться на его использовании, в том числе в энергетической сфере», — отметил он.