ՀՀ-ն անսահմանափակ էներգետիկ ռեսուրսներ ունեցող երկիր է, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» 3-րդ միջազգային համաժողովի բացման ժամանակ:
«Մեր իրականության մեջ ասվում էր, դա մեր ընդհանուր ընկալումն էր, որ ՀՀ-ն էներգետիկ ռեսուրսներ չունեցող երկիր է, և դա ճշմարտություն էր: Եվ այս արտահայտությունը ցույց էր տալիս Հայաստանի խոցելիությունները էներգետիկ և մնացած առումներով, բայց ես ուզում եմ ասել, որ չնայած ոչինչ չի փոխվել ՀՀ-ի պարամետրերում, հիմա ՀՀ-ն անսահմանափակ էներգետիկ ռեսուրսներ ունեցող երկիր է»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ժամանակակից պայմաններում երկրի աշխարհագրական դիրքի ընկալումը կարող է փոխվել՝ առանց ֆիզիկական փոփոխությունների։
«Սա մեր ժամանակների ամենահետաքրքիր հանգամանքն է, երբ որ կարող է երկիրը լինել նույն աշխարհագրական կոորդինատների ներքո, բայց նրա աշխարհագրական դիրքը [կարող է] փոխվել: Կարող է երկիրը էներգետիկ ռեսուրս չունեցողից տրանսֆորմացվել անսահմանափակ էներգետիկ ռեսուրս ունեցող երկրի:
Ո՛չ, ես ոչ մի գաղտնի բան չեմ պահում. ՀՀ-ում նավթի և գազի հանքեր չեն հայտնաբերվել, և ՀՀ-ն, ինչպես բազմաթիվ այլ երկրներ, անսահմանափակ էներգետիկ պոտենցիալ ունեն արևային էներգիայի զարգացման բերումով, և մեր խնդիրն է առաջիկայում կենտրոնանալ այս խնդրի վրա՝ ՀՀ-ի համար ի հայտ եկած անսահմանափակ պոտենցիալը, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտի, օգտագործելու նպատակով»,- նշել է նա։

5 May 2026 - 15:08 AMT
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said Armenia is a country with unlimited energy resources, speaking at the opening of the 3rd “Yerevan Dialogue” international forum.
“In our reality, it was commonly believed that Armenia had no energy resources, and that was true. This reflected the country’s vulnerabilities in energy and other areas. But I want to say that although nothing has changed in Armenia’s physical parameters, today Armenia is a country with unlimited energy resources,” Pashinyan said, according to 1lurer.am .
He emphasized that in modern conditions, a country’s geographic perception can change without physical alterations.
“This is one of the most interesting aspects of our time: a country may remain in the same geographic coordinates, yet its position can change. A country can transform from having no energy resources to possessing unlimited energy potential.
No, I am not revealing any secret—no oil or gas fields have been discovered in Armenia. But like many countries, Armenia has unlimited potential due to the development of solar energy, and our task in the coming period is to focus on utilizing this emerging potential, including in the energy sector,” he said.