5 Մայիս 2026 - 12:53 AMT
Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հանձնախումբը Շվեյցարիայում քննարկել է արցախցիների վերադարձի և հրատապ հումանիտար խնդիրները: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը:
Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հանձնախումբը, Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Դանիելյանի գլխավորած պատվիրակության հետ, աշխատանքային այցով գտնվել է Շվեյցարիայում։
Հանձնախմբի հաղորդմամբ՝ միջազգային մարդասիրական կառույցների հետ հանդիպումների ընթացքում առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվել արցախահայության հավաքական վերադարձի իրավունքի ապահովմանը և տարածաշրջանում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հաղթահարմանը։
Քննարկումների շրջանակում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների անհապաղ ազատ արձակման, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզաբանման, ինչպես նաև Արցախի մշակութային և հոգևոր ժառանգության ոչնչացման կանխման հարցերին։
Ապրիլի 30-ին Շվեյցարիայի դաշնային խորհրդարանում անցկացվել է Արցախին նվիրված միջոցառում՝ շվեյցարացի պատգամավորների, փորձագետների, հայկական համայնքի ներկայացուցիչների և «Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն» կազմակերպության մասնակցությամբ։
Միջոցառման բացմանը ելույթ են ունեցել պատգամավորներ Էրիխ Ֆոնտոբելը և Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը՝ խստորեն քննադատելով միջազգային հանրության անգործությունը։ Ֆոնտոբելը նշել է. «Շվեյցարիան ունի համապատասխան փորձագիտական ներուժ, ավանդույթներ և վստահություն՝ նման խաղաղ գործընթաց հնարավոր դարձնելու համար, և դա ստանձնելը մեր պարտքն է»։
Հայկական կողմից ելույթներով հանդես են եկել Աշոտ Դանիելյանը, Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, ինչպես նաև հանձնախմբի անդամներ Արմինե Ալեքսանյանը, Գառնիկ Քերքոնյանը և Մարիո Նալբանդյանը՝ ներկայացնելով արցախահայության ներկայիս իրավիճակը և ընդգծելով արժանապատիվ վերադարձի կարևորությունը։
Այցի ավարտին պատվիրակությունը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը՝ նշելով, որ Արցախի հարցը փակված չէ և չի կարող դուրս մնալ միջազգային օրակարգից, քանի դեռ արցախահայությունը չի վերադարձել իր հայրենիք, և հակամարտությունը չի ստացել միջազգային իրավունքի վրա հիմնված արդար լուծում։
Ապրիլի 30-ին Եվրոպական խորհրդարանը բանաձև է ընդունել և վերահաստատել է իր աջակցությունը արցախահայության իրավունքներին, ներառյալ ինքնության և սեփականության պաշտպանության հարցերը։ Այն հստակորեն կոչ է արել ապահովել նրանց անվտանգ, անխոչընդոտ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը՝ միջազգային երաշխիքներով։ Բացի այդ, պահանջվել է պատասխանատվություն հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման համար և առաջարկվել է իրականացնել միջազգային գնահատման առաքելություն։

Комитет по защите прав народа Арцаха обсудил вопросы возвращения перемещенных лиц и срочные гуманитарные проблемы в ходе визита в Швейцарию, сообщил бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
Комитет совместно с делегацией во главе со спикером Национального собрания Арцаха Ашотом Даниеляном находился в рабочей поездке в Швейцарии.
По сообщению комитета, в ходе встреч с международными гуманитарными организациями основное внимание было уделено обеспечению коллективного права арцахских армян на возвращение и преодолению гуманитарной ситуации в регионе.
Также обсуждались вопросы немедленного освобождения армянских военнопленных и заложников, удерживаемых в Азербайджане, выяснение судьбы пропавших без вести, а также предотвращение уничтожения культурного и духовного наследия Арцаха.
30 апреля в Федеральном парламенте Швейцарии состоялось мероприятие, посвященное Арцаху, с участием швейцарских депутатов, экспертов, представителей армянской общины и организации «Христианская международная солидарность».
На открытии выступили депутаты Эрих Фонтобель и Штефан Мюллер-Альтерматт, резко раскритиковавшие бездействие международного сообщества. Фонтобель заявил: «Швейцария обладает необходимым экспертным потенциалом, традициями и доверием, чтобы содействовать мирному процессу, и это наш долг».
С армянской стороны выступили Ашот Даниелян, Лерник Ованнисян, а также члены комитета Армине Алексанян, Гарник Керконян и Марио Налбандян, представив текущую ситуацию арцахских армян и подчеркнув важность их достойного возвращения.
По итогам визита делегация заявила, что вопрос Арцаха остается нерешенным и должен оставаться в международной повестке до возвращения населения и достижения справедливого решения на основе международного права.
В тот же день Европейский парламент принял резолюцию, подтвердив поддержку прав арцахских армян, включая защиту идентичности и собственности, и призвал обеспечить их безопасное, беспрепятственное и достойное возвращение с международными гарантиями. Также было потребовано обеспечить ответственность за уничтожение армянского культурного и религиозного наследия и предложено направить международную оценочную миссию.