5 Մայիս 2026 - 12:53 AMT
Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հանձնախումբը Շվեյցարիայում քննարկել է արցախցիների վերադարձի և հրատապ հումանիտար խնդիրները: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը:
Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հանձնախումբը, Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Դանիելյանի գլխավորած պատվիրակության հետ, աշխատանքային այցով գտնվել է Շվեյցարիայում։
Հանձնախմբի հաղորդմամբ՝ միջազգային մարդասիրական կառույցների հետ հանդիպումների ընթացքում առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվել արցախահայության հավաքական վերադարձի իրավունքի ապահովմանը և տարածաշրջանում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հաղթահարմանը։
Քննարկումների շրջանակում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների անհապաղ ազատ արձակման, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզաբանման, ինչպես նաև Արցախի մշակութային և հոգևոր ժառանգության ոչնչացման կանխման հարցերին։
Ապրիլի 30-ին Շվեյցարիայի դաշնային խորհրդարանում անցկացվել է Արցախին նվիրված միջոցառում՝ շվեյցարացի պատգամավորների, փորձագետների, հայկական համայնքի ներկայացուցիչների և «Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն» կազմակերպության մասնակցությամբ։
Միջոցառման բացմանը ելույթ են ունեցել պատգամավորներ Էրիխ Ֆոնտոբելը և Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը՝ խստորեն քննադատելով միջազգային հանրության անգործությունը։ Ֆոնտոբելը նշել է. «Շվեյցարիան ունի համապատասխան փորձագիտական ներուժ, ավանդույթներ և վստահություն՝ նման խաղաղ գործընթաց հնարավոր դարձնելու համար, և դա ստանձնելը մեր պարտքն է»։
Հայկական կողմից ելույթներով հանդես են եկել Աշոտ Դանիելյանը, Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, ինչպես նաև հանձնախմբի անդամներ Արմինե Ալեքսանյանը, Գառնիկ Քերքոնյանը և Մարիո Նալբանդյանը՝ ներկայացնելով արցախահայության ներկայիս իրավիճակը և ընդգծելով արժանապատիվ վերադարձի կարևորությունը։
Այցի ավարտին պատվիրակությունը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը՝ նշելով, որ Արցախի հարցը փակված չէ և չի կարող դուրս մնալ միջազգային օրակարգից, քանի դեռ արցախահայությունը չի վերադարձել իր հայրենիք, և հակամարտությունը չի ստացել միջազգային իրավունքի վրա հիմնված արդար լուծում։
Ապրիլի 30-ին Եվրոպական խորհրդարանը բանաձև է ընդունել և վերահաստատել է իր աջակցությունը արցախահայության իրավունքներին, ներառյալ ինքնության և սեփականության պաշտպանության հարցերը։ Այն հստակորեն կոչ է արել ապահովել նրանց անվտանգ, անխոչընդոտ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը՝ միջազգային երաշխիքներով։ Բացի այդ, պահանջվել է պատասխանատվություն հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման համար և առաջարկվել է իրականացնել միջազգային գնահատման առաքելություն։

5 May 2026 - 15:11 AMT
The committee for the protection of the rights of the people of Artsakh discussed the return of displaced residents and urgent humanitarian issues during meetings in Switzerland, former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian said on Facebook.
The committee, together with a delegation led by Artsakh National Assembly Speaker Ashot Danielyan, paid a working visit to Switzerland.
According to the committee, meetings with international humanitarian organizations focused on ensuring the collective right of Artsakh Armenians to return and addressing the humanitarian situation in the region.
Discussions also covered the immediate release of Armenian prisoners of war and detainees held in Azerbaijan, clarification of the fate of missing persons, and the protection of Artsakh’s cultural and religious heritage.
On April 30, an event dedicated to Artsakh was held at the Swiss Federal Parliament, attended by Swiss lawmakers, experts, representatives of the Armenian community, and the organization Christian Solidarity International.
At the opening, MPs Erich Fontobel and Stefan Müller-Altermatt criticized what they described as inaction by the international community. Fontobel said: “Switzerland has the expertise, traditions, and trust to help make such a peace process possible, and taking on this role is our duty.”
From the Armenian side, speeches were delivered by Ashot Danielyan, Lernik Hovhannisyan, and committee members Armine Aleksanyan, Garnik Kerkonyan, and Mario Nalbandyan, who presented the current situation of Artsakh Armenians and stressed the importance of a dignified return.
At the end of the visit, the delegation reaffirmed its position that the Artsakh issue remains unresolved and must stay on the international agenda until the population returns and a just solution based on international law is achieved.
On the same day, the European Parliament adopted a resolution reaffirming support for the rights of Artsakh Armenians, including identity and property protection, and called for ensuring their safe, unimpeded, and dignified return with international guarantees. It also called for accountability regarding the destruction of Armenian cultural and religious heritage and proposed an international assessment mission.