6 Մայիս 2026 - 06:49 AMT
Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոքի նոտա է հանձնել Բելառուսում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արթուր Սարգսյանին։ Նրան կանչել են ԱԳՆ: Այդ մասին հայտնել է բելառուսական արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
«Ժամանակավոր հավատարմատար Արթուր Սարգսյանին վճռական բողոք է ներկայացվել և նոտա հանձնվել՝ կապված հայկական կողմի վերջին ոչ բարեկամական գործողությունների հետ»,-նշված է հաղորդագրության մեջ, գրում է Belta-ն:
Մայիսի 5-ին Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակ Ռուսլան Վարանկովը, մեկնաբանելով Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջին հայտարարությունները, ասել էր, որ «Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան նախընտրական պոպուլիզմ և սեփական ընտրազանգվածի ուշադրությունը ծանրագույն ներքին խնդիրներից շեղելու հուսահատ փորձ»:
Ավելի վաղ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանը չպետք է դառնա գուբերնիա և կառավարվի այնպես, ինչպես Բելառուսը»։
ՀՀ և Բելառուսի հարաբերությունները վատթարացել են 2024-ից ի վեր, երբ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, այցելելով Լեռնային Ղարաբաղ, հայտարարել էր, որ 2020-ի պատերազմից առաջ ինքն ու Ալիևը զրուցել են և եկել այն եզրակացության, որ պատերազմում հաղթել հնարավոր է։ Նա հավելել էր` հիմա եկել է այն ծանր ժամանակը, երբ պետք է վերակենդանացնել այդ տարածքները։ Դրանից հետո Փաշինյանը հայտարարեց, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ էլ երկրի որևէ պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ այդ երկրի նախագահը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է, և դա պայմանավորված է Բելառուսի նախագահի արած հայտարարություններով։

6 May 2026 - 08:03 AMT
Belarus’ Foreign Ministry has handed a protest note to Armenia’s chargé d’affaires in Minsk, Artur Sargsyan, who was summoned to the ministry, the Belarusian Foreign Ministry press service said.
“A strong protest was conveyed to chargé d’affaires Artur Sargsyan, and a note was handed over in connection with the Armenian side’s recent unfriendly actions,” the statement said, according to Belta.
On May 5, Belarusian Foreign Ministry spokesman Ruslan Varankov, commenting on recent remarks by Armenian parliament speaker Alen Simonyan, said the statements were “nothing more than pre-election populism and a desperate attempt to distract public attention from severe domestic problems.”
Earlier, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan said that “Armenia should not become a gubernia and be governed the way Belarus is.”
Relations between Armenia and Belarus have deteriorated since 2024, when Belarusian President Alexander Lukashenko, during a visit to Nagorno-Karabakh, said he and Azerbaijani President Ilham Aliyev had discussed before the 2020 war the possibility of winning the conflict. He also stated that the time had come to revive those territories. Following those remarks, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan declared that neither he nor any Armenian official would visit Belarus while Lukashenko remains president.