6 Մայիս 2026 - 06:49 AMT
Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոքի նոտա է հանձնել Բելառուսում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արթուր Սարգսյանին։ Նրան կանչել են ԱԳՆ: Այդ մասին հայտնել է բելառուսական արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
«Ժամանակավոր հավատարմատար Արթուր Սարգսյանին վճռական բողոք է ներկայացվել և նոտա հանձնվել՝ կապված հայկական կողմի վերջին ոչ բարեկամական գործողությունների հետ»,-նշված է հաղորդագրության մեջ, գրում է Belta-ն:
Մայիսի 5-ին Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակ Ռուսլան Վարանկովը, մեկնաբանելով Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջին հայտարարությունները, ասել էր, որ «Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան նախընտրական պոպուլիզմ և սեփական ընտրազանգվածի ուշադրությունը ծանրագույն ներքին խնդիրներից շեղելու հուսահատ փորձ»:
Ավելի վաղ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանը չպետք է դառնա գուբերնիա և կառավարվի այնպես, ինչպես Բելառուսը»։
ՀՀ և Բելառուսի հարաբերությունները վատթարացել են 2024-ից ի վեր, երբ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, այցելելով Լեռնային Ղարաբաղ, հայտարարել էր, որ 2020-ի պատերազմից առաջ ինքն ու Ալիևը զրուցել են և եկել այն եզրակացության, որ պատերազմում հաղթել հնարավոր է։ Նա հավելել էր` հիմա եկել է այն ծանր ժամանակը, երբ պետք է վերակենդանացնել այդ տարածքները։ Դրանից հետո Փաշինյանը հայտարարեց, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ էլ երկրի որևէ պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ այդ երկրի նախագահը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է, և դա պայմանավորված է Բելառուսի նախագահի արած հայտարարություններով։

Министерство иностранных дел Белоруссии вручило ноту протеста временному поверенному в делах Армении в Минске Артуру Саргсяну, которого вызвали в ведомство. Об этом сообщила пресс-служба белорусского МИД.
«Временному поверенному Артуру Саргсяну был выражен решительный протест и вручена нота в связи с последними недружественными действиями армянской стороны», — говорится в сообщении, пишет «Belta».
5 мая официальный представитель МИД Белоруссии Руслан Варанков, комментируя недавние заявления спикера парламента Армении Алена Симоняна, заявил, что они являются «не чем иным, как предвыборным популизмом и отчаянной попыткой отвлечь внимание собственного электората от тяжелейших внутренних проблем».
Ранее председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что «Армения не должна становиться губернией и управляться так, как Белоруссия».
Отношения между Арменией и Белоруссией ухудшились с 2024 года, после того как президент Белоруссии Александр Лукашенко во время визита в Нагорный Карабах заявил, что до войны 2020 года обсуждал с Ильхамом Алиевым возможность победы в конфликте. Он также отметил, что настало время возрождать эти территории. После этих слов премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что ни он, ни другие армянские официальные лица не посетят Белоруссию, пока ее президентом остается Александр Лукашенко.