Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասը, որը Երևանից հետո այցելել է Բաքու, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ քննարկել է ԵՄ-Ադրբեջան «հուսալի գործընկերությունը», TRIPP-ն ու ՀՀ հետ խաղաղ գործընթացը:
Կալասն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահի և Եվրոպական միության խորհրդի նախագահի կողմից Անտոնիու Կոշտայի՝ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում ընդունված համատեղ հայտարարության կարևորությանը, որտեղ ընդգծվել է Ադրբեջանի և Եվրոպական միության հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը, հայտնում է Azertag-ը:
Կալասն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը Եվրոպական միության համար կարևոր գործընկեր է։ Ալիևը նշել է, որ վերջերս ադրբեջանական գազի մատակարարումները սկսվել են ևս երկու ԵՄ անդամ երկրներ՝ Գերմանիա և Ավստրիա:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացին։
«Նշվել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև արդեն ձևավորվել են առևտրատնտեսական կապեր, և այս համատեքստում ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը միակողմանիորեն վերացրել է Հայաստան ուղևորվող բեռների տարանցման սահմանափակումները»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Ադրբեջանի նախագահի՝ տեսակապի ձևաչափով մասնակցությունը Երևանում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին «գնահատվել է որպես պատմական իրադարձություն»։
Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանն՝ ականազերծման ոլորտում Ադրբեջանին ցուցաբերած աջակցության համար, ինչպես նաև նշվել է, որ TRIPP նախագծի մեկնարկը լավ հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանային կապակցվածության տեսանկյունից։
Ալիևն ու Կալասը քննարկել են նաև Ադրբեջանի և Եվրոպական միության համագործակցության հեռանկարներն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Ալիևը, որը տեսակապով է միացել Երևանում տեղի ունեցած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, մեղադրանքներ է հնչեցրել Եվրախորհրդարանի հասցեին՝ նշելով, որ Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությունը նույնքան արժեք ունի, որքան ցանկացած այլ երկրի, և երկակի չափանիշներն անթույլատրելի են»:Ըստ Ալիևի՝ Եվրախորհրդարանը «խաղաղ գործընթացին աջակցելու փոխարեն զբաղվում է այն խաթարելով»։
Եվրախորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդների անօրինական պահումը՝ պահանջելով նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը։ Այն նաև ընդգծել է, որ կայուն խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգանքի վրա։

6 Май 2026 - 11:13 AMT
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-председатель Еврокомиссии Кая Каллас, посетившая Баку после визита в Ереван, обсудила с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым «надежное партнерство» между ЕС и Азербайджаном, проект TRIPP и мирный процесс с Арменией.
Как сообщает «Azertag», Каллас отметила важность совместного заявления, принятого во время визита председателя Европейского совета Антониу Кошты в Азербайджан, где был подчеркнут стратегический характер отношений между Баку и Европейским союзом.
Каллас подчеркнула, что Азербайджан является важным партнером для ЕС. Алиев, в свою очередь, сообщил, что поставки азербайджанского газа недавно начались еще в две страны Евросоюза — Германию и Австрию.
В ходе беседы стороны также затронули армяно-азербайджанский мирный процесс.
«Было отмечено, что между Азербайджаном и Арменией уже сформировались торгово-экономические связи, и в этом контексте подчеркнуто, что Азербайджан в одностороннем порядке снял ограничения на транзит грузов, направляющихся в Армению», — говорится в публикации.
Участие Алиева по видеосвязи в 8-м саммите Европейского политического сообщества в Ереване было охарактеризовано как «историческое событие».
Алиев также поблагодарил Европейский союз за поддержку Азербайджана в сфере разминирования. Стороны отметили, что запуск проекта TRIPP создаст дополнительные возможности для развития региональной связанности.
Кроме того, Алиев и Каллас обсудили перспективы сотрудничества между Азербайджаном и ЕС, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Во время выступления по видеосвязи на саммите Европейского политического сообщества в Ереване Алиев раскритиковал Европарламент, заявив, что «территориальная целостность Азербайджана имеет такую же ценность, как и любого другого государства», а двойные стандарты недопустимы. По его словам, Европарламент «вместо поддержки мирного процесса занимается его подрывом».
Ранее Европарламент принял резолюцию, осуждающую незаконное удержание Азербайджаном армянских военнопленных и заложников, потребовав их немедленного и безусловного освобождения. В документе также подчеркивается, что устойчивый мир должен основываться на уважении суверенитета и территориальной целостности Армении.