Մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի և Հայաստան-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովները տարբեր երկրներում արժանացել են քաղաքական ու փորձագիտական լայն արձագանքի, գրում է BBC-ն:
Նշվում է, որ մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը և պատմության մեջ առաջին Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը։ Եվրոպացի առաջնորդները Հայաստանի մայրաքաղաք են ժամանել երկրում նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից մեկ ամիս առաջ և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Մոսկվա կատարած այցից մեկ ամիս անց։
Գագաթնաժողովի արդյունքներով կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որտեղ ընդգծվել է, որ գագաթնաժողովն արտացոլել է «վերջին տարիների նշանակալի ձեռքբերումները և գործընկերության ռազմավարական կարևորությունը»։ Եվրամիությունը կրկին հաստատել է Երևանի հետ հետագա համագործակցությանն աջակցելու պատրաստակամությունը՝ նշելով, որ «Հայաստանին և ԵՄ-ին միավորում են ընդհանուր քաղաքական արժեքները և հավատարմությունը միջազգային իրավունքին, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգին»։
Փաստաթղթում նաև նշվել է, որ Եվրամիությունը ճանաչում է «հայ ժողովրդի եվրոպական ձգտումները»՝ հղում կատարելով նախորդ տարվա մարտին ընդունված «Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքին։ Եվրոպական կողմը նաև ակնկալել է, որ Հայաստանում ներդրումների ծավալը կհասնի 2․5 միլիարդ դոլարի։
Նշվում է, որ Եվրամիությունը ձգտում է բարելավել Հայաստանի տրանսպորտային հաղորդակցությունն ու աջակցել կանաչ էներգետիկային անցմանը, ինչպես նաև սկսել է բանակցություններ, որոնք հետագայում կարող են հնարավորություն տալ Հայաստանի քաղաքացիներին կարճաժամկետ առանց վիզայի մուտք գործել միության երկրներ։
Բրյուսելը նաև աջակցություն է հայտնել Հայաստանի այլ նախաձեռնությունների նկատմամբ՝ ներառյալ միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը, Փարիզյան կլիմայական համաձայնագրին հավատարմությունը, ինչպես նաև տրանսպորտի, թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտներում համատեղ ծրագրերը։
Միևնույն ժամանակ, հռչակագրի համապատասխան բաժիններում, որոնց թիվը գերազանցել է 40-ը, բացակայում են մանրամասներ՝ մասնավորապես ֆինանսական ծավալների և ժամկետների վերաբերյալ։
Բացառություն է կազմել միայն 29-րդ կետը, որտեղ նշվել է Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում Հայաստանին 30 միլիոն եվրոյի ոչ մահաբեր օգնություն տրամադրելու մասին՝ «ապագայում միջազգային առաքելություններին և գործողություններին, այդ թվում՝ ԵՄ կողմից իրականացվող, հնարավոր մասնակցության նպատակով»։
Guardian-ը նշել է, որ ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը բնութագրել է որպես «հարաբերություններում կարևոր փուլ» և «Հայաստանի դեպի Արևմուտք աստիճանական, դանդաղ աշխարհագրական վերաուղղորդման խորհրդանիշ»։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը X սոցիալական հարթակում գրել է. «Տրանսպորտից մինչև էներգետիկա և թվային ցանցեր՝ սա կարող է Հայաստանը վերածել մայրցամաքների խաչմերուկում գտնվող ռազմավարական հանգույցի, որը կապում է ԵՄ-ն, Հարավային Կովկասն ու Կենտրոնական Ասիան»։
Մակրոնն ասել է, որ 8 տարի առաջ ոչ ոք չէր գա Հայաստան, քանի որ այն դիտարկվում էր որպես ՌԴ սատելիտ, սակայն, նշվում է, որ ԶԼՄ-ներն անմիջապես հիշեցրել են նրան ուղիղ 8 տարի առաջ՝ 2018-ին Երևանում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային գագաթնաժողովը, որին մասնակցել էր 80-ից ավելի երկրի ներկայացուցիչ և 38 պետության ղեկավար, այդ թվում՝ ինքը Մակրոնը:
Նշվում է, որ Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին, սակայն, ՀՀ-ն, նախկինի պես, ԵԱՏՄ անդամ է, իսկ Փաշինյանը, ներկայացնելով նախընտրական ծրագիրը, խոստացել է, որ թույլ չի տա «խնդիրներ ստեղծել հայ-ռուսական հարաբերություններում»:

The European Political Community summit and the first-ever Armenia-European Union summit held in Yerevan on May 4-5 have generated wide political and expert reactions internationally, BBC reported.
According to the report, European leaders arrived in the Armenian capital one month before the country’s planned parliamentary elections and one month after Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to Moscow.
Following the summits, the sides signed a joint declaration emphasizing that the meetings reflected “significant achievements of recent years and the strategic importance of the partnership.” The European Union reaffirmed its readiness to deepen cooperation with Armenia, stating that “Armenia and the EU are united by shared political values and commitment to international law, the UN Charter and the rules-based international order.”
The declaration also stated that the EU recognizes “the European aspirations of the Armenian people,” referring to the law adopted last March on launching the process of Armenia’s EU accession. The European side also expressed expectations that investment in Armenia could reach $2.5 billion.
The report noted that the EU seeks to improve Armenia’s transport connectivity and support its transition to green energy. Brussels has also launched negotiations that could eventually allow Armenian citizens short-term visa-free travel to EU countries.
The European Union additionally expressed support for cooperation in nuclear safety, commitment to the Paris climate agreement and joint projects in transport, digital technologies and artificial intelligence.
At the same time, BBC noted that the declaration’s more than 40 sections lack specific details, particularly regarding financial commitments and implementation timelines.
The only exception was paragraph 29, which referred to the allocation of 30 million euros in non-lethal assistance to Armenia through the European Peace Facility “with a view to possible future participation in international missions and operations, including those carried out by the EU.”
The Guardian cited a senior EU official describing the Armenia-EU summit as “an important stage in relations” and “a symbol of Armenia’s gradual geopolitical reorientation toward the West.”
European Commission President Ursula von der Leyen wrote on X that “from transport to energy and digital networks, this can turn Armenia into a strategic hub at the crossroads of continents, linking the EU, the South Caucasus and Central Asia.”
French President Emmanuel Macron said that eight years ago no one would have come to Armenia because the country was viewed as a Russian satellite. However, media outlets quickly recalled that exactly eight years earlier, in 2018, Yerevan hosted the International Francophonie Summit attended by representatives from more than 80 countries and 38 heads of state, including Macron himself.
The report also noted that Armenia has frozen its participation in the CSTO while remaining a member of the Eurasian Economic Union. Pashinyan, presenting his election program, also pledged not to create “problems in Armenian-Russian relations.”