Մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի և Հայաստան-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովները տարբեր երկրներում արժանացել են քաղաքական ու փորձագիտական լայն արձագանքի, գրում է BBC-ն:
Նշվում է, որ մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը և պատմության մեջ առաջին Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը։ Եվրոպացի առաջնորդները Հայաստանի մայրաքաղաք են ժամանել երկրում նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից մեկ ամիս առաջ և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Մոսկվա կատարած այցից մեկ ամիս անց։
Գագաթնաժողովի արդյունքներով կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որտեղ ընդգծվել է, որ գագաթնաժողովն արտացոլել է «վերջին տարիների նշանակալի ձեռքբերումները և գործընկերության ռազմավարական կարևորությունը»։ Եվրամիությունը կրկին հաստատել է Երևանի հետ հետագա համագործակցությանն աջակցելու պատրաստակամությունը՝ նշելով, որ «Հայաստանին և ԵՄ-ին միավորում են ընդհանուր քաղաքական արժեքները և հավատարմությունը միջազգային իրավունքին, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգին»։
Փաստաթղթում նաև նշվել է, որ Եվրամիությունը ճանաչում է «հայ ժողովրդի եվրոպական ձգտումները»՝ հղում կատարելով նախորդ տարվա մարտին ընդունված «Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքին։ Եվրոպական կողմը նաև ակնկալել է, որ Հայաստանում ներդրումների ծավալը կհասնի 2․5 միլիարդ դոլարի։
Նշվում է, որ Եվրամիությունը ձգտում է բարելավել Հայաստանի տրանսպորտային հաղորդակցությունն ու աջակցել կանաչ էներգետիկային անցմանը, ինչպես նաև սկսել է բանակցություններ, որոնք հետագայում կարող են հնարավորություն տալ Հայաստանի քաղաքացիներին կարճաժամկետ առանց վիզայի մուտք գործել միության երկրներ։
Բրյուսելը նաև աջակցություն է հայտնել Հայաստանի այլ նախաձեռնությունների նկատմամբ՝ ներառյալ միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը, Փարիզյան կլիմայական համաձայնագրին հավատարմությունը, ինչպես նաև տրանսպորտի, թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտներում համատեղ ծրագրերը։
Միևնույն ժամանակ, հռչակագրի համապատասխան բաժիններում, որոնց թիվը գերազանցել է 40-ը, բացակայում են մանրամասներ՝ մասնավորապես ֆինանսական ծավալների և ժամկետների վերաբերյալ։
Բացառություն է կազմել միայն 29-րդ կետը, որտեղ նշվել է Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում Հայաստանին 30 միլիոն եվրոյի ոչ մահաբեր օգնություն տրամադրելու մասին՝ «ապագայում միջազգային առաքելություններին և գործողություններին, այդ թվում՝ ԵՄ կողմից իրականացվող, հնարավոր մասնակցության նպատակով»։
Guardian-ը նշել է, որ ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը բնութագրել է որպես «հարաբերություններում կարևոր փուլ» և «Հայաստանի դեպի Արևմուտք աստիճանական, դանդաղ աշխարհագրական վերաուղղորդման խորհրդանիշ»։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը X սոցիալական հարթակում գրել է. «Տրանսպորտից մինչև էներգետիկա և թվային ցանցեր՝ սա կարող է Հայաստանը վերածել մայրցամաքների խաչմերուկում գտնվող ռազմավարական հանգույցի, որը կապում է ԵՄ-ն, Հարավային Կովկասն ու Կենտրոնական Ասիան»։
Մակրոնն ասել է, որ 8 տարի առաջ ոչ ոք չէր գա Հայաստան, քանի որ այն դիտարկվում էր որպես ՌԴ սատելիտ, սակայն, նշվում է, որ ԶԼՄ-ներն անմիջապես հիշեցրել են նրան ուղիղ 8 տարի առաջ՝ 2018-ին Երևանում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային գագաթնաժողովը, որին մասնակցել էր 80-ից ավելի երկրի ներկայացուցիչ և 38 պետության ղեկավար, այդ թվում՝ ինքը Մակրոնը:
Նշվում է, որ Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին, սակայն, ՀՀ-ն, նախկինի պես, ԵԱՏՄ անդամ է, իսկ Փաշինյանը, ներկայացնելով նախընտրական ծրագիրը, խոստացել է, որ թույլ չի տա «խնդիրներ ստեղծել հայ-ռուսական հարաբերություններում»:

6 Май 2026 - 11:21 AMT
Прошедшие 4-5 мая в Ереване саммит Европейского политического сообщества и первый в истории саммит Армения-ЕС вызвали широкий политический и экспертный резонанс в разных странах, сообщает «BBC».
Как отмечается, европейские лидеры прибыли в армянскую столицу за месяц до намеченных парламентских выборов и спустя месяц после визита премьер-министра Никола Пашиняна в Москву.
По итогам встреч стороны подписали совместную декларацию, в которой подчеркнули, что саммит отразил «значительные достижения последних лет и стратегическую важность партнерства». Евросоюз вновь подтвердил готовность поддерживать дальнейшее сотрудничество с Арменией, отметив, что «Армению и ЕС объединяют общие политические ценности и приверженность международному праву, Уставу ООН и основанному на правилах международному порядку».
В документе также говорится, что Евросоюз признает «европейские стремления армянского народа», ссылаясь на закон, принятый в марте прошлого года, о запуске процесса вступления Армении в ЕС. Европейская сторона также выразила ожидание, что объем инвестиций в Армению может достичь 2,5 миллиарда долларов.
Отмечается, что ЕС стремится улучшить транспортную связанность Армении и поддержать переход к зеленой энергетике. Брюссель также начал переговоры, которые в будущем могут позволить гражданам Армении краткосрочный безвизовый въезд в страны союза.
Кроме того, Евросоюз выразил поддержку сотрудничеству в сфере ядерной безопасности, приверженности Парижскому климатическому соглашению, а также совместным проектам в области транспорта, цифровых технологий и искусственного интеллекта.
Вместе с тем BBC обращает внимание, что в более чем 40 разделах декларации отсутствуют конкретные детали, прежде всего касающиеся финансовых объемов и сроков реализации.
Исключением стал только пункт 29, где говорится о предоставлении Армении 30 миллионов евро нелетальной помощи в рамках Европейского фонда мира «с целью возможного участия в международных миссиях и операциях, включая проводимые ЕС».
Как пишет «The Guardian», один из высокопоставленных представителей ЕС охарактеризовал саммит Армения-ЕС как «важный этап в отношениях» и «символ постепенной геополитической переориентации Армении на Запад».
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен написала в X, что «от транспорта до энергетики и цифровых сетей — это может превратить Армению в стратегический узел на перекрестке континентов, связывающий ЕС, Южный Кавказ и Центральную Азию».
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что восемь лет назад никто бы не приехал в Армению, поскольку она воспринималась как российский сателлит. Однако СМИ сразу напомнили, что ровно восемь лет назад, в 2018 году, в Ереване прошел саммит Международной организации франкофонии с участием представителей более 80 стран и 38 глав государств, включая самого Макрона.
В публикации также отмечается, что Армения заморозила участие в ОДКБ, однако по-прежнему остается членом Евразийского экономического союза. Представляя свою предвыборную программу, Никол Пашинян пообещал не допустить «проблем в армяно-российских отношениях».