6 Մայիս 2026 - 10:36 AMT
FlyOne Armenia-ն հայտարարել է Airbus ընկերության հետ ռազմավարական նշանակության համաձայնագրի ստորագրման մասին՝ երկու Airbus A321neo (A321-200NX) դասի օդանավ ձեռք բերելու վերաբերյալ։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի ներկայությամբ՝ FlyOne Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանի և Airbus ընկերության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի նախագահ, վաճառքի գծով փոխնախագահ Շարբել Յուզկաթլիի կողմից՝ ընդգծելով համագործակցության բարձր մակարդակն ու միջազգային նշանակությունը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այստեղ գտնվել։ Airbus ընկերության անունից ցանկանում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել FlyOne Armenia-ին՝ համագործակցության հետևողական ամրապնդման և A320 ընտանիքի նկատմամբ ցուցաբերվող վստահության համար, հատկապես՝ A321neo մոդելի ընտրության առումով»,- նշել է Յուզկաթլին։
Արամ Խաչատրյանը տեղի ունեցածը գնահատել է որպես պատմական քայլ ոչ միայն ընկերության, այլև Հայաստանի համար։
«Այսօր մենք բոլորս ականատես եղանք չափազանց կարևոր իրադարձության։ FLYONE ARMENIA-ն Airbus ընկերության հետ կնքեց համաձայնագիր Airbus A321neo տիպի օդանավերի ձեռքբերման վերաբերյալ, որը կարելի է համարել պատմական քայլ ինչպես Հայաստանի ավիացիայի, այնպես էլ մեր ընկերության համար։ Այս գործարքը միայն օդանավերի ձեռքբերում չէ․ այն ներառում է նաև ուսուցման և զարգացման լայնածավալ ծրագրեր, որոնք առաջիկա տարիներին կիրականացվեն Airbus-ի կողմից։ Սա մեզ կբարձրացնի նոր մակարդակի՝ թե՛ համագործակցության, թե՛ որակական ցուցանիշների առումով։ Մենք հպարտ ենք լինել այս կարևոր նախաձեռնության մաս»,- նշել է նա։
Նոր սերնդի Airbus A321neo օդանավերը տարբերվում են վառելիքային բարձր արդյունավետությամբ, նվազեցված արտանետումներով և բարձր հարմարավետությամբ՝ ապահովելով ուղևորների համար ժամանակակից և որակյալ թռիչքային փորձ։

6 Май 2026 - 11:28 AMT
Авиакомпания FlyOne Armenia объявила о подписании стратегического соглашения с Airbus о приобретении двух самолетов Airbus A321neo (A321-200NX).
Документ был подписан в присутствии премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Франции Эммануэля Макрона генеральным директором FlyOne Armenia Арамом Хачатряном и президентом Airbus по Восточной Европе и Центральной Азии, вице-президентом по продажам Шарбелем Юзкатли, что подчеркнуло высокий уровень и международное значение сотрудничества.
«Для меня большая честь находиться здесь сегодня. От имени Airbus хочу выразить искреннюю благодарность FlyOne Armenia за последовательное укрепление сотрудничества и доверие к семейству A320, особенно в части выбора модели A321neo», — заявил Юзкатли.
Арам Хачатрян назвал соглашение историческим шагом не только для компании, но и для Армении.
«Сегодня мы стали свидетелями чрезвычайно важного события. FlyOne Armenia подписала соглашение с Airbus о приобретении самолетов Airbus A321neo, которое можно считать историческим шагом как для армянской авиации, так и для нашей компании. Эта сделка — не только покупка самолетов. Она также включает масштабные программы обучения и развития, которые Airbus реализует в ближайшие годы. Это выведет нас на новый уровень как с точки зрения сотрудничества, так и по качественным показателям. Мы гордимся тем, что являемся частью этой важной инициативы», — отметил он.
Самолеты нового поколения Airbus A321neo отличаются высокой топливной эффективностью, сниженным уровнем выбросов и повышенным комфортом для пассажиров, обеспечивая современный уровень авиаперевозок.
Ранее Армения и Франция подписали совместную декларацию об установлении стратегического партнерства. Документ подписали премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Франции Эммануэль Макрон в рамках государственного визита французского лидера в Армению.