Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը Բաքվի բանտից դիմել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ նշելով, որ այս դատը 15 հոգու դեմ չէ, «այս դատը բացված է հայ ժողովրդի և հայոց պետականության դեմ», հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հորդորել է ՀՀ ՄԻՊ-ին միջնորդել և Ադրբեջանից ստանալ հայերեն և ադրբեջաներեն տարբերակներով դատավճռի ամբողջական տեքստը:
«Ողջունում եմ բոլորին։
Մամուլից տեղեկացանք, որ Ռուբեն Վարդանյանը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանին, որպեսզի այցելի իրեն։ Ես չգիտեմ՝ հարգարժան պաշտպանը կունենա՞ այդ պատասխանատվությունն և վճռականությունը՝ այցելելու, նաև մեզ տեսնելու, և այդ դեպքում ավելի մանրամասն տեղեկություններ կունենա և կծանոթանա, թե ինչպես է ընթացել ամբողջ քննությունը, ինչ լուրջ և կոպտագույն խախտումներով է այն ընթացել թե՛ ամբողջ քննությունը, թե՛ դատավարությունը՝ մարդու իրավունքների, միջազգային իրավունքի, միջազգային նորմերի, այդ թվում նաև Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի ընթացակարգի կոպտագույն խախտումներով։
Ես չկարողացա դատապրոցեսի վերջում՝ իմ վերջին խոսքի ժամանակ, ամբողջական իմ խոսքը ասել․ նվազագույնը 30–40%-ով այդպես էլ չթողեցին իմ վերջնական խոսքը ասել։ Բայց ես հասցրեցի ասել այն, ինչ հիմա կուզեմ ասել իմ ժողովրդին, և փոքր մեջբերում անել․
«Այս դատը բացված չէ 15 հոգու դեմ, այս դատը բացված է հայ ժողովրդի և հայոց պետականության դեմ՝ հստակ նպատակներով և հեռահար ռազմավարությամբ։ Այդ մասին ես կասկածներ ունեցա քննության ընթացքում, իսկ դատապրոցեսի ընթացքում դա դարձավ իմ համոզմունքը։ Իմ ասած մտքերի և խոսքերի ճշմարտությունը ժամանակը ցույց կտա»։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին ՄԻՊ-ին՝ երեկ մեզ այցելեց Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպան Սաբինա Ալիևան, և մենք կարողացանք որոշ տեղեկություններ փոխանցել նրան։ Ես մարտի 12-ից պատրաստել էի դիմում-նամակ՝ նրան փոխանցելու համար, բայց մոտ մեկ-երկու ամիս է՝ ինչ-ինչ պատճառներով չեմ կարողացել ո՛չ իրեն տեսնել, ո՛չ էլ փոխանցել այն։ Երեկ փոխանցեցի իմ դիմում-նամակը, և այնտեղ հստակ մեկ խնդրանք ունեի՝ որպեսզի մեր վճռի ամբողջական՝ ադրբեջաներեն և հայերեն տարբերակները, ինքը միջնորդի և փոխանցի իմ ընտանիքին ու հարազատներին։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խոստացավ, որ ադրբեջաներեն տարբերակը կփոխանցի իմ ընտանիքին և կփորձի միջնորդել։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանին, ես հիմա ուզում եմ բանավոր ձևով դիմել նրան, որպեսզի ինքը միջնորդի և Ադրբեջանի համապատասխան կառույցներից, գուցե նաև իր գործընկերոջ միջոցով ստանա հայերեն և ադրբեջաներեն տարբերակներով մեր մեղադրական ակտերի ամբողջական տեքստերը և մեր դատավճռի ամբողջական տեքստը և փոխանցի իմ ընտանիքին ու հարազատներին։
Ինչ վերաբերում է այս ծանր ժամանակներին՝ ես միայն մեր ժողովրդին կցանկանամ ոգու, կամքի և միասնության ուժ և պիտի ասեմ՝ պինդ եղեք»,-ասվում է նամակում:

Бывший председатель Национального собрания Арцаха Давид Ишханян, находясь в бакинской тюрьме, обратился к омбудсмену Армении, заявив, что процесс ведется не против 15 человек, а против армянского народа и армянской государственности, сообщает «Panorama.am ».
Он призвал Защитника прав человека Армении содействовать получению из Азербайджана полного текста приговора на армянском и азербайджанском языках.
«Приветствую всех.
Из прессы мы узнали, что Рубен Варданян обратился к Защитнику прав человека Республики Армения с просьбой посетить его. Не знаю, хватит ли у уважаемого омбудсмена ответственности и решимости посетить также нас. В таком случае он сможет получить более подробную информацию и ознакомиться с тем, как проходило все расследование, какими серьезными и грубейшими нарушениями сопровождались как следствие, так и судебный процесс — с нарушениями прав человека, международного права, международных норм, а также процессуальных норм уголовного законодательства Азербайджанской Республики.
В конце судебного процесса, во время моего последнего слова, мне не дали полностью выступить. Как минимум 30–40% моего выступления так и не прозвучало. Однако я успел сказать то, что сейчас хочу повторить своему народу, и привести небольшую цитату:
«Этот суд открыт не против 15 человек. Этот процесс направлен против армянского народа и армянской государственности, с четкими целями и долгосрочной стратегией. Подозрения у меня возникли еще в ходе следствия, а во время суда это стало моей убежденностью. Время покажет правдивость моих слов».
Что касается омбудсмена Азербайджана, вчера нас посетила Защитник прав человека Азербайджана Сабина Алиева, и мы смогли передать ей определенную информацию. Еще 12 марта я подготовил письмо-обращение для передачи ей, однако в течение одного-двух месяцев по различным причинам не мог ни увидеться с ней, ни передать его. Вчера я передал письмо, в котором содержалась одна четкая просьба — содействовать передаче моей семье и родственникам полного текста приговора на азербайджанском и армянском языках.
Защитник прав человека пообещала, что азербайджанская версия будет передана моей семье и что она постарается оказать содействие.
Что касается Защитника прав человека Республики Армения, то сейчас я хочу устно обратиться к нему с просьбой содействовать получению от соответствующих структур Азербайджана, возможно также через своего коллегу, полных текстов обвинительных актов и приговоров на армянском и азербайджанском языках и передать их моей семье и родственникам.
В это тяжелое время я хочу пожелать нашему народу силы духа, воли и единства и сказать: держитесь крепко», — говорится в письме.
Бывший президент Нагорного Карабаха Араик Арутюнян приговорен к пожизненному заключению. Пожизненные сроки также получили бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян и бывший первый заместитель командующего Давид Манукян, а также бывший министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян и спикер парламента Давид Ишханян. Бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян приговорены к 20 годам лишения свободы.
Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян осуждены на 19 лет лишения свободы, Гарик Мартиросян — на 18 лет, Давид Алахвердян и Левон Балаян — на 16 лет, Эрик Казарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — на 15 лет.