Ադրբեջանական իշխական լրատվամիջոցներն արշավ են սկսել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ բանագնաց Սերդար Քըլըչի դեմ, որը Երևանում ասել է, որ Հայաստանում «իրեն զգում է՝ ինչպես տանը»։
Նրա այս հայտարարությունները դժգոհություն են առաջացրել Բաքվի քարոզչական շրջանակներում։ Ադրբեջանական իշխանամետ լրատվամիջոցները նշել են, թե նրա հռետորաբանությունը հակասում է թուրքական իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշմանը և կարող է ընկալվել որպես ազգային շահերից շեղում, գրում է Factor.am-ն ադրբեջանական Oxu.az-ի վրա հղումով:
Ադրբեջանական լրատվականը գրել է, թե Քըլըչի հայտարարությունները «Հայաստանում այնքան տարօրինակ են, որ թվում է, թե նա հյուր չէ Երևանում, այլ տանտեր։
«Անհնար է չզարմանալ թուրք դիվանագետի հայտարարություններից, չհաշված այն հարմարավետության զգացումը, որը զգացել է այն երկրում, որտեղ երկու շաբաթ առաջ այրվել է իր երկրի դրոշը։ Սերդար Քըլըչի խոսքերը ցույց են տալիս, որ նա ամեն ինչից վեր է դասում ոչ թե իր երկրի, այլ հայերի շահերը, և անում է ամեն ինչ այդ նպատակին հասնելու համար։
Ընդգծելով, որ Լոս Անջելեսում և Բեյրութում իր աշխատանքի ընթացքում ապրել է հայերի մեջ, դիվանագետը նշել է, որ կարգավորման գործընթացի հենց սկզբից ինքը մի շարք առաջարկներ է արել իր հայ գործընկեր Ռուբեն Ռուբինյանին, և որ այդ առաջարկներն անելիս առաջնորդվել է հայերի շահերով, այլ ոչ թե Թուրքիայի։ Այս հայտարարությամբ նա նկատի ուներ միայն այն, որ երկար տարիներ ապրել է հայերի մեջ և լավ է ճանաչում նրանց»,- գրում է լրատվամիջոցը։
Նշվել է, թե «Քըլըչի հայտարարություններն արտացոլում են ոչ թե թուրքական պետության, այլ Սերդար Քըլըչի անձնական դիրքորոշումը»։
«Սերդար Քըլըչին, ով իրեն զգում է ինչպես տանը Երևանում, պետք է հիշեցնել, որ իր «տան» կենտրոնում կանգնեցվել է, այսպես կոչված, Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հսկայական հուշարձան, և նրա մասնակցած գագաթնաժողովի բազմաթիվ մասնակիցներ խոնարհվել են դրա առջև։ Այս հուշարձանը մարմնավորում է համաշխարհային պատմության մեջ թուրքական պետության և ժողովրդի նկատմամբ ամենամեծ զրպարտչական ճնշումներից մեկը»,- գրել է լրատվամիջոցը, որը զբաղվում է Հայոց ցեղասպանության ժխտմամբ։
Ադրբեջանական իշխանամետ տարբեր աղբյուրներում Քըլըչի վերաբերյալ նույնաբովանդակ այլ հրապարակումներ ևս հայտնվել են։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Թուրք պաշտոնյան Երևանում հայտարարեց, որ իրեն զգում է ինչպես տանը, մինչդեռ նրա երկիրը շարունակում է շրջափակված պահել Հայաստանը:

7 Май 2026 - 08:32 AMT
Провластные азербайджанские СМИ начали кампанию против специального представителя Турции по нормализации отношений с Арменией Сердара Кылыча после его заявления в Ереване о том, что в Армении он «чувствует себя как дома».
Эти высказывания вызвали недовольство в пропагандистских кругах Баку. Азербайджанские провластные СМИ заявили, что риторика дипломата противоречит официальной позиции турецких властей и может восприниматься как отклонение от национальных интересов, пишет Factor.am со ссылкой на азербайджанское издание Oxu.az .
Азербайджанское СМИ написало, что заявления Кылыча в Армении «настолько странны, что создается впечатление, будто он в Ереване не гость, а хозяин».
«Невозможно не удивляться заявлениям турецкого дипломата, не говоря уже о чувстве комфорта, которое он испытал в стране, где две недели назад был сожжен флаг его государства. Слова Сердара Кылыча показывают, что выше интересов собственной страны он ставит интересы армян и делает все возможное для достижения этой цели.
Подчеркивая, что во время работы в Лос-Анджелесе и Бейруте он жил среди армян, дипломат отметил, что с самого начала процесса нормализации сделал ряд предложений своему армянскому коллеге Рубену Рубиняну и, выдвигая эти предложения, руководствовался интересами армян, а не Турции. Этим заявлением он лишь имел в виду, что много лет жил среди армян и хорошо их знает», — пишет издание.
Также отмечается, что «заявления Кылыча отражают не позицию турецкого государства, а личную точку зрения Сердара Кылыча».
«Сердару Кылычу, который чувствует себя как дома в Ереване, следует напомнить, что в центре его “дома” установлен огромный памятник так называемому геноциду армян, перед которым склонились многие участники саммита, в котором он участвовал. Этот памятник воплощает одну из крупнейших клеветнических кампаний против турецкого государства и народа в мировой истории», — написало издание, занимающееся отрицанием Геноцида армян.
Похожие публикации о Кылыче появились и в других азербайджанских провластных источниках.
Специальный представитель Турции Сердар Кылыч в беседе с журналистами заявил, что Армения и Турция пока не обсуждали сроки открытия границы, и добавил, что в Армении он чувствует себя как дома.
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook написал, что турецкий чиновник в Ереване заявил, что чувствует себя как дома, в то время как его страна продолжает держать Армению в блокаде.