Զբոսաշրջային բում ունենք ու դա շարունակվելու և աճելու է, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2026 թ ապրիլին զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա ապրիլի համեմատությամբ 39% աճ է ունեցել, պատկերացնո՞ւմ եք։ Հունվար-ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ 34% աճ է տեղի ունեցել։ Ես մի քանի անգամ հարցրել եմ՝ ճի՞շտ է էս թիվը, համոզվա՞ծ եք»,-ասել է նա կառավարության նիստում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Էկոնոմիկայի նախարար Գեևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ եթե 2023 թվականին նույն ժամանակահատվածում ՌԴ-ից ժամանող զբոսաշրջիկները կազմում են 52%, ապա ընթացիկ տարում՝ 36%, իսկ 2024թ -ին 42%-էր։
Պապոյանը նշել է, որ ՀՀ սահմանը հատած բեռնատարի վարորդն էլ է համարվում զբոսաշրջիկ, ինչպես ամբողջ աշխարհում։ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՌԴ-ից զբոսաշրջիկներն ավելանում են, բայց տեսակարար կշիռը կրճատվում է։
«Տեսակարար կշիռը նվազում է, բայց բացարձակ թիվը՝ ավելանում։ Մենք բոլոր երկրներից եկող զբոսաշրջիկներին մեծ ուրախությամբ սպասում ենք»,- ասել է վարչապետը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Անցած տարի էլ ենք ՌԴ-ի դեպքում ունեցել 36 տոկոս, բայց եթե անցած տարի 183,700 է եղել թիվը, այս տարի արդեն 245,178 է։ Այսինքն՝ նույն 36 տոկոսն ենք պահպանել, բայց ընդհանուր հոսքերն ավելացել են»,- նշել է նախարարը։
Վարչապետը նշել է, որ իր՝ մասնավորապես Ինստագրամի և Տիկտոկի ռուսաստանցի հետևորդներից շատերը մեկնաբանություններում խոստացել են այս տարի այցելել Հայաստան։
«Փաստորեն իրականացնում են իրենց խոստումը, ինչի համար, իհարկե, շնորհակալ եմ»,- ասել է Փաշինյանը։
Պապոյանը նշել է, որ աճել է ոչ միայն ՌԴ-ից, այլև Հնդկաստանից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Գերմանիայից, Ուկրաինայից, Իրանից և Վրաստանից ժամանող զբոսաշրջիկների թիվը, այսինքն՝ աշխարհագրությունն ավելի ընդլայնվել է։
«Ես ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ Վրաստանից զբոսաշրջիկների թվի աճ կա։ Շատ ուրախալի է, և հույս ունեմ, որ Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների թիվը մենք տարվա արդյունքներով 2023 թվականի արդյունքներին կգերազանցենք։ Այս թվերը նշանակում են, որ այս պահին մենք զբոսաշրջային բում ունենք, և երկրորդ՝ այդ բումը շարունակվելու և աճելու է, որովհետև դրա համար կան բոլոր նախադրյալները: Դա շատ լավ լուր է, և հույս ունեմ, որ զբոսաշրջային ոլորտի ներկայացուցիչները՝ հարգելի գործարարները, այդ թվում՝ մարզերի, շատ ուշադիր կլինեն այս վիճակագրության նկատմամբ»,- ասել է վարչապետը։
Նա նշել է, որ այս ամենը նաև դրամական հոսքեր են, և գործարարները պետք է ջանք գործադրեն, որպեսզի այդ հոսքերից ստանան իրենց արդար մասնաբաժինը։
«Վրաստանի դեպքում համեմատության համար ասեմ. 2019-ին՝ մոտ 69,000, անցած տարի՝ մոտ 76,000, այս տարի արդեն՝ ավելի քան 93,000»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ զբոսաշրջիկների աճն ակնհայտ երևում է նաև մշակութային հուշարձաններ այցելությունների վիճակագրությամբ։
«Մայիսի այս սկզբի օրերին, ապրիլի վերջին, ըստ էության, չհաշված կազմակերպված տուրերը, որոնք զբոսաշրջային ընկերությունները առանձին փաթեթով տոմսեր են գնում, անհատական տոմսերով մենք, օրինակ, Գառնիում ունեցել ենք 2-3 հազար այցելություն, և քանի որ հիմա էլեկտրոնային տոմսային համակարգ է գործում, մենք կարողանում ենք ամենօրյա ռեժիմով հետևել, և կարող եմ փաստել, որ իսկապես այս այցելությունների մակարդակն էապես բարձրացել է, և դա մեր մշակութային վայրեր այցելություններով հստակ արտացոլվում է»,- ասել է նախարարը։

Armenia is experiencing a tourism boom that will continue and expand, Prime Minister Nikol Pashinyan said.
“In April 2026, the number of tourists increased by 39% compared with April last year. Can you imagine that? From January to April, there was a 34% increase compared with the same period last year,” he said during a government meeting, according to Panorama.am.
Economy Minister Gevorg Papoyan said that while tourists arriving from Russia accounted for 52% during the same period in 2023, the figure stands at 36% this year, compared with 42% in 2024.
Papoyan noted that truck drivers crossing Armenia’s border are also counted as tourists, as is the case worldwide. Pashinyan stated that the number of tourists from Russia is increasing, although their overall share is declining.
“The share is decreasing, but the absolute number is growing. We are very happy to welcome tourists arriving from all countries,” the prime minister said, according to 1lurer.am.
“Last year we also had 36% in Russia’s case, but while the figure was 183,700 last year, this year it has already reached 245,178. In other words, we maintained the same 36%, but the total flow increased,” the minister said.
Pashinyan added that many of his Russian followers on Instagram and TikTok had promised in comments that they would visit Armenia this year.
“It turns out they are keeping their promise, for which I am, of course, grateful,” Pashinyan said.
Papoyan also noted increases in the number of tourists arriving from India, Italy, France, the U.S., China, Germany, Ukraine, Iran and Georgia, meaning the geography of arrivals has expanded.
“I am pleased to note that there is growth in tourist numbers from Georgia. It is very encouraging, and I hope that by the end of the year we will surpass the 2023 results for Russian tourists. These figures mean that right now we have a tourism boom, and secondly, that boom will continue and grow because all prerequisites exist for it. This is very good news, and I hope representatives of the tourism sector, respected businesspeople, including those in the regions, will pay close attention to these statistics,” the prime minister said.
He added that these are also financial flows, and businesses should make efforts to secure their fair share of them.
“For comparison, regarding Georgia: in 2019 there were about 69,000 visitors, last year around 76,000, and this year already more than 93,000,” Papoyan said.
Education, Science, Culture and Sports Minister Zhanna Andreasyan said the increase in tourism is also clearly reflected in statistics on visits to cultural monuments.
“In these first days of May and at the end of April, excluding organized tours for which travel companies buy tickets separately, we had 2,000-3,000 visits to Garni with individual tickets alone. Since an electronic ticketing system is now operating, we can monitor figures daily, and I can confirm that the level of visits has significantly increased and is clearly reflected in attendance at our cultural sites,” the minister said.