Զբոսաշրջային բում ունենք ու դա շարունակվելու և աճելու է, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2026 թ ապրիլին զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա ապրիլի համեմատությամբ 39% աճ է ունեցել, պատկերացնո՞ւմ եք։ Հունվար-ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ 34% աճ է տեղի ունեցել։ Ես մի քանի անգամ հարցրել եմ՝ ճի՞շտ է էս թիվը, համոզվա՞ծ եք»,-ասել է նա կառավարության նիստում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Էկոնոմիկայի նախարար Գեևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ եթե 2023 թվականին նույն ժամանակահատվածում ՌԴ-ից ժամանող զբոսաշրջիկները կազմում են 52%, ապա ընթացիկ տարում՝ 36%, իսկ 2024թ -ին 42%-էր։
Պապոյանը նշել է, որ ՀՀ սահմանը հատած բեռնատարի վարորդն էլ է համարվում զբոսաշրջիկ, ինչպես ամբողջ աշխարհում։ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՌԴ-ից զբոսաշրջիկներն ավելանում են, բայց տեսակարար կշիռը կրճատվում է։
«Տեսակարար կշիռը նվազում է, բայց բացարձակ թիվը՝ ավելանում։ Մենք բոլոր երկրներից եկող զբոսաշրջիկներին մեծ ուրախությամբ սպասում ենք»,- ասել է վարչապետը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Անցած տարի էլ ենք ՌԴ-ի դեպքում ունեցել 36 տոկոս, բայց եթե անցած տարի 183,700 է եղել թիվը, այս տարի արդեն 245,178 է։ Այսինքն՝ նույն 36 տոկոսն ենք պահպանել, բայց ընդհանուր հոսքերն ավելացել են»,- նշել է նախարարը։
Վարչապետը նշել է, որ իր՝ մասնավորապես Ինստագրամի և Տիկտոկի ռուսաստանցի հետևորդներից շատերը մեկնաբանություններում խոստացել են այս տարի այցելել Հայաստան։
«Փաստորեն իրականացնում են իրենց խոստումը, ինչի համար, իհարկե, շնորհակալ եմ»,- ասել է Փաշինյանը։
Պապոյանը նշել է, որ աճել է ոչ միայն ՌԴ-ից, այլև Հնդկաստանից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Գերմանիայից, Ուկրաինայից, Իրանից և Վրաստանից ժամանող զբոսաշրջիկների թիվը, այսինքն՝ աշխարհագրությունն ավելի ընդլայնվել է։
«Ես ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ Վրաստանից զբոսաշրջիկների թվի աճ կա։ Շատ ուրախալի է, և հույս ունեմ, որ Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների թիվը մենք տարվա արդյունքներով 2023 թվականի արդյունքներին կգերազանցենք։ Այս թվերը նշանակում են, որ այս պահին մենք զբոսաշրջային բում ունենք, և երկրորդ՝ այդ բումը շարունակվելու և աճելու է, որովհետև դրա համար կան բոլոր նախադրյալները: Դա շատ լավ լուր է, և հույս ունեմ, որ զբոսաշրջային ոլորտի ներկայացուցիչները՝ հարգելի գործարարները, այդ թվում՝ մարզերի, շատ ուշադիր կլինեն այս վիճակագրության նկատմամբ»,- ասել է վարչապետը։
Նա նշել է, որ այս ամենը նաև դրամական հոսքեր են, և գործարարները պետք է ջանք գործադրեն, որպեսզի այդ հոսքերից ստանան իրենց արդար մասնաբաժինը։
«Վրաստանի դեպքում համեմատության համար ասեմ. 2019-ին՝ մոտ 69,000, անցած տարի՝ մոտ 76,000, այս տարի արդեն՝ ավելի քան 93,000»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ զբոսաշրջիկների աճն ակնհայտ երևում է նաև մշակութային հուշարձաններ այցելությունների վիճակագրությամբ։
«Մայիսի այս սկզբի օրերին, ապրիլի վերջին, ըստ էության, չհաշված կազմակերպված տուրերը, որոնք զբոսաշրջային ընկերությունները առանձին փաթեթով տոմսեր են գնում, անհատական տոմսերով մենք, օրինակ, Գառնիում ունեցել ենք 2-3 հազար այցելություն, և քանի որ հիմա էլեկտրոնային տոմսային համակարգ է գործում, մենք կարողանում ենք ամենօրյա ռեժիմով հետևել, և կարող եմ փաստել, որ իսկապես այս այցելությունների մակարդակն էապես բարձրացել է, և դա մեր մշակութային վայրեր այցելություններով հստակ արտացոլվում է»,- ասել է նախարարը։

Армения переживает туристический бум, который будет продолжаться и усиливаться, заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«В апреле 2026 года число туристов по сравнению с апрелем прошлого года выросло на 39%. Представляете? В январе-апреле рост по сравнению с тем же периодом прошлого года составил 34%», — сказал он на заседании правительства, сообщает «Panorama.am».
Министр экономики Геворг Папоян сообщил, что если в 2023 году за аналогичный период туристы из России составляли 52%, то в текущем году — 36%, тогда как в 2024 году показатель составлял 42%.
Папоян отметил, что водитель грузовика, пересекший границу Армении, также считается туристом, как и во всем мире. Пашинян заявил, что число туристов из России растет, хотя их удельный вес сокращается.
«Удельный вес снижается, но абсолютное число растет. Мы с большой радостью ждем туристов из всех стран», — сказал премьер, сообщает «1lurer.am».
«В прошлом году по России у нас тоже было 36%, но если тогда показатель составлял 183 700, то в этом году уже 245 178. То есть те же 36% сохранились, но общий поток вырос», — отметил министр.
Пашинян также заявил, что многие его российские подписчики в Instagram и TikTok обещали в комментариях посетить Армению в этом году.
«Получается, они выполняют свое обещание, за что я, конечно, благодарен», — сказал Пашинян.
Папоян отметил, что выросло число туристов не только из России, но и из Индии, Италии, Франции, США, Китая, Германии, Украины, Ирана и Грузии, то есть география стала значительно шире.
«Я с радостью фиксирую рост числа туристов из Грузии. Это очень радует, и надеюсь, что по итогам года мы превзойдем результаты 2023 года по российским туристам. Эти цифры означают, что сейчас у нас туристический бум, и, во-вторых, этот бум будет продолжаться и расти, потому что для этого есть все предпосылки. Это очень хорошая новость, и надеюсь, что представители туристической отрасли, уважаемые предприниматели, в том числе в регионах, будут очень внимательно относиться к этой статистике», — заявил премьер-министр.
Он отметил, что речь идет также о денежных потоках, и бизнес должен приложить усилия, чтобы получить свою справедливую долю этих поступлений.
«Для сравнения по Грузии: в 2019 году — около 69 тысяч, в прошлом году — около 76 тысяч, а в этом году уже более 93 тысяч», — сообщил Геворг Папоян.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян заявила, что рост туризма очевиден и по статистике посещения культурных памятников.
«В первые дни мая и в конце апреля, не считая организованных туров, для которых туристические компании отдельно приобретают билеты пакетами, только по индивидуальным билетам мы зафиксировали в Гарни 2-3 тысячи посещений. Поскольку сейчас действует электронная билетная система, мы можем ежедневно отслеживать показатели и действительно можем подтвердить, что уровень посещений существенно вырос, что четко отражается в посещаемости наших культурных объектов», — сказала министр.