7 Մայիս 2026 - 09:44 AMT
Հայաստանի կառավարությունը 13 միլիարդ դրամ կհատկացնի հանրապետությունում ընդհանուր առմամբ 58 կիլոմետր երկարությամբ ճանապարհների վերանորոգման, հիմնանորոգման և միջին նորոգման աշխատանքների համար։
Կառավարության հերթական նիստում այդ նպատակով ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեում վերաբաշխում կատարելու մասին որոշման նախագիծը ներկայացրել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Ընդհանուր 58 կիլոմետրի մասին է խոսքը, որից միջպետական նշանակության՝ 1 կիլոմետր, հանրապետական՝ 27 կմ, մարզային 30 կմ. նաև երեք տրանսպորտային հանգույցներ կան նախագծում ներկայացված»,- մանրամասնել է Խուդաթյանը։
Ինչպես ներկայացրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես նախատեսվում է հիմնանորոգել Գյումրիից դեպի պետական սահման տանող ավտոճանապարհը, Վերին Պտղնու տրանսպորտային հանգույցից դեպի Բալահովիտ և Աբովյան տանող ճանապարհահատվածները, Երևան-Գառնի ավտոճանապարհի 16,7 կմ հատվածը, Վեդի բնակավայրով անցնող ավտոճանապարհի 3,8 կմ հատվածը, Արմավիրի մարզում Նորապատից դեպի Վարդանաշեն տանող 10 կմ ճանապարհը, ինչպես նաև Սևանից դեպի Ծաղկունք և Զովաբեր տանող 17,2 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածները և այլ ուղղություններ։

7 Май 2026 - 10:28 AMT
Правительство Армении выделит 13 миллиардов драмов на ремонт, капитальное обновление и средний ремонт дорог общей протяженностью 58 километров.
На очередном заседании кабмина проект решения о перераспределении средств в государственном бюджете Армении на 2026 год представил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян, сообщает «Арменпресс».
«Речь идет в общей сложности о 58 километрах, из которых 1 километр — межгосударственного значения, 27 километров — республиканского, 30 километров — регионального. Также в проект включены три транспортные развязки», — уточнил Худатян.
Как отметил премьер-министр Никол Пашинян, в частности планируется капитально отремонтировать автодорогу от Гюмри к государственной границе, участки дорог от транспортной развязки Верхний Птгни в направлении Балаховита и Абовяна, 16,7-километровый участок трассы Ереван-Гарни, а также 3,8 километра дороги, проходящей через Веди.
Проект также предусматривает ремонт 10-километровой дороги от Норапата до Варданашена в Армавирской области, а также 17,2 километра дорог от Севана в направлении Цахкунка и Зовабера, помимо других участков.