Ռուսաստանից Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով իրականացվել է հերթական տարանցիկ մատակարարումը։ Բալաջարի կայարանից ուղարկվել է 700 տոննա ընդհանուր քաշով հացահատիկ տեղափոխող 10 վագոն, ինչպես նաև 133 տոննա ընդհանուր քաշով ալյումին տեղափոխող 2 վագոն։
Ալյումինի տեղափոխումն իրականացվում է առաջին անգամ, գրում է APA-ն:
Նշվել է նաև, որ մինչ օրս Ռուսաստանից Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով տարանցիկ ճանապարհով ուղարկվել է ավելի քան 26 հազար տոննա հացահատիկ, ավելի քան 3800 տոննա պարարտանյութ և 68 տոննա հնդկաձավար։
Տարանցիկ փոխադրումներին զուգահեռ շարունակվել է նաև Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքների արտահանումը։ Մինչ այժմ Ադրբեջանից Հայաստան արտահանվել է ավելի քան 8500 տոննա դիզելային վառելիք, 979 տոննա ԱԻ-92 բենզին և 2955 տոննա ԱԻ-95 բենզին։

Another transit shipment from Russia to Armenia has been carried out through Azerbaijani territory, including grain and aluminum cargo transported via the Balajari railway station.
The shipment included 10 railcars carrying 700 tons of grain, as well as two railcars transporting 133 tons of aluminum, writes APA.
According to the report, this marks the first time aluminum has been transported from Russia to Armenia through Azerbaijan.
It was also noted that more than 26,000 tons of grain, over 3,800 tons of fertilizer and 68 tons of buckwheat have so far been sent from Russia to Armenia via Azerbaijani transit routes.
Alongside these transit operations, exports of petroleum products from Azerbaijan to Armenia have also continued. To date, Azerbaijan has exported more than 8,500 tons of diesel fuel, 979 tons of AI-92 gasoline and 2,955 tons of AI-95 gasoline to Armenia.