Կարս-Գյումրի երկաթուղու և հարակից ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, սակայն ժամկետների մասին խոսելը դեռ վաղ է։ Այդ մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, և այս պահին ժամկետների մասին դեռ չեմ կարող որևէ բան ասել, որովհետև բազմաթիվ տեխնիկական գնահատման աշխատանքներ կան։ Հիմա էլ մենք աշխատանքի ընթացքում տեխնիկական խնդիրներ ենք հայտնաբերում, որոնց մասին մեկ ամիս առաջ չգիտեինք, երկու ամիս առաջ չգիտեինք և այդպես շարունակ, որովհետև մոտ 40 տարի պատշաճ չենք զբաղվել այդ ենթակառուցվածքով։ Պետք է գնահատենք կարիքները և անցնենք գործի»,- ասել է վարչապետը։
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ ապրիլի 28-ին Կարսում տեղի է ունեցել Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման և գործարկման հարցերով Հայաստան-Թուրքիա համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպումը:

Work on restoring the Kars-Gyumri railway and related infrastructure is continuing, although it is still too early to speak about possible timelines, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during a briefing, reports Armenpress.
“We are working in that direction, but at this stage I still cannot say anything about deadlines because there are many technical assessment processes underway. Even now, during the work, we continue discovering technical issues that we did not know about one or two months ago, because for nearly 40 years, this infrastructure was not properly maintained. We need to assess the needs and then move forward,” Pashinyan said.
The prime minister noted that specialists are continuing technical evaluations as part of the broader restoration process.
Within the framework of Armenia-Turkey normalization efforts, a meeting of the joint Armenian-Turkish working group on the restoration and operation of the Gyumri-Kars railway was held in Kars on April 28.