Կարս-Գյումրի երկաթուղու և հարակից ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, սակայն ժամկետների մասին խոսելը դեռ վաղ է։ Այդ մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, և այս պահին ժամկետների մասին դեռ չեմ կարող որևէ բան ասել, որովհետև բազմաթիվ տեխնիկական գնահատման աշխատանքներ կան։ Հիմա էլ մենք աշխատանքի ընթացքում տեխնիկական խնդիրներ ենք հայտնաբերում, որոնց մասին մեկ ամիս առաջ չգիտեինք, երկու ամիս առաջ չգիտեինք և այդպես շարունակ, որովհետև մոտ 40 տարի պատշաճ չենք զբաղվել այդ ենթակառուցվածքով։ Պետք է գնահատենք կարիքները և անցնենք գործի»,- ասել է վարչապետը։
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ ապրիլի 28-ին Կարսում տեղի է ունեցել Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման և գործարկման հարցերով Հայաստան-Թուրքիա համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպումը:

7 Май 2026 - 11:31 AMT
Работы по восстановлению железной дороги Карс-Гюмри и связанной с ней инфраструктуры продолжаются, однако говорить о конкретных сроках пока преждевременно. Об этом во время брифинга заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, сообщает «Арменпресс».
«Мы работаем в этом направлении, но сейчас не могу ничего сказать о сроках, поскольку проводится большое количество технических оценок. Даже в процессе работы мы продолжаем выявлять технические проблемы, о которых не знали месяц или два назад, потому что почти 40 лет этой инфраструктурой должным образом не занимались. Нужно оценить потребности и только потом переходить к практическим шагам», — сказал Пашинян.
По словам премьера, специалисты продолжают технические исследования и оценку состояния инфраструктуры.
В рамках процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией 28 апреля в Карсе состоялась встреча совместной армяно-турецкой рабочей группы по вопросам восстановления и запуска железной дороги Гюмри-Карс.