7 Մայիս 2026 - 14:58 AMT
Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են «երկու աթոռի վրա նստելու» քաղաքականությունը Այս հայտարարությունն արել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը` մեկնաբանելով Երևանում տեղի ունեցած վերջին միջոցառումները, այդ թվում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը:
Նա հիշեցրել է նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև վերջերս տեղի ունեցած բանակցությունները, գրում է Interfax-ը:
«Այդ բանակցությունների ընթացքում բոլոր հարցերի շուրջ հստակություն մտցվեց։ Ցավոք, Երևանում շարունակում են «երկու աթոռի վրա նստելու» փորձերը։ Թե որքան ժամանակ կարելի է այդպիսի դիրքում մնալ, չգիտեմ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ուշակովը։
Նա այդպես է պատասխանել է այն հարցին, թե ինչպես են Մոսկվայում ընդունել Երևանում տեղի ունեցած վերջին միջոցառումները, այդ թվում՝ Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև ռազմավարական գործընկերության հռչակագրի ստորագրումը, և արդյոք Կրեմլում դա չեն դիտարկում որպես Ռուսաստանի հետ համագործակցության խզման ճանապարհ։
«Բայց այս ամենը, իհարկե, վնասում է մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, որոնք այնքան շահավետ են և՛ Ռուսաստանի, և՛ Հայաստանի համար: Ես կասեի՝ նույնիսկ ավելի շահավետ են մեր հայ գործընկերների համար, քան մեզ համար»,-ասել է Ուշակովը:
Բացի այդ, նա անդրադարձել է նաև տնտեսական համագործակցության ոլորտում առկա դրական իրավիճակին։
«Այնուամենայնիվ, դա կապված է մեր երկրների միջև հարաբերությունների հաջող զարգացման հետ, մասնավորապես՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Հայաստանի համագործակցության հետ»,- ասել է Ուշակովը։

Russian presidential aide Yuri Ushakov said Armenia’s authorities continue pursuing a policy of “sitting on two chairs” while commenting on recent events held in Yerevan, including the summit of the European Political Community.
Ushakov also referred to recent talks between Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, writes Interfax.
“During those negotiations, clarity was achieved on all issues. Unfortunately, attempts to ‘sit on two chairs’ continue in Yerevan. I do not know how long it is possible to remain in such a position,” Ushakov told reporters.
He made the remarks in response to a question about how Moscow viewed the recent events in Yerevan, including the signing of a strategic partnership declaration between Armenia and the United Kingdom, and whether the Kremlin sees this as a step toward weakening cooperation with Russia.
“But all of this, of course, harms the development of our bilateral relations, which are so beneficial both for Russia and Armenia. I would even say they are more beneficial for our Armenian partners than for us,” Ushakov said.
At the same time, he noted that economic cooperation between the two countries remains positive.
“Nevertheless, this is connected with the successful development of relations between our countries, particularly Armenia’s cooperation within the framework of the Eurasian Economic Union,” he added.
On May 4, Yerevan hosted the eighth summit of the European Political Community, followed by the first Armenia-European Union summit. Around 50 high-level delegations attended the event, including European Council President António Costa, European Commission President Ursula von der Leyen and French President Emmanuel Macron. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy also visited Armenia for the first time.