8 Մայիս 2026 - 09:20 AMT
Եթե Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաղթի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում, Ռուսաստանը պաշտոնական մակարդակով չպետք է ճանաչի դրանց արդյունքները, հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
Ըստ նրա՝ Փաշինյանը երբեք չի թաքցրել իր հակառուսական հայացքները, և նրա վերընտրվելու դեպքում Ռուսաստանից ՀՀ ամբողջական հեռացման միտումը կշարունակվի, գրում է НСН-ն:
«Նա անվերապահորեն Ռուսաստանի թշնամին է, որը որոշ ժամանակ, հայտնվելով իշխանության մեջ, ստիպված էր քողարկել իր մտադրություններն ու նպատակները։ Մենք մեզ թույլ ենք տվել հանգստացնել այն հույսերով, թե ամեն ինչ կհարթվի, և նա ոչ մի տեղ չի գնա։ Բայց նա օգտագործել է մեզ։
Նա դեռ վարչապետ դառնալուց առաջ բացեիբաց արտահայտել է իր տեսակետները։ Գրել է, որ պետք է ազատվել անցյալից, Ռուսաստանից, դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, դուրս գալ Եվրասիական միությունից, հեռացնել մեր ռազմաբազան Գյումրիից։ Դա պարզապես մտքի մթագնում էր, որ մենք մտածել ենք, թե իշխանության գալուց հետո նա հանկարծ ամբողջությամբ կանցնի մեր կողմը կամ կմոռանա իր համոզմունքների մասին։ Այդ առումով նա բավականին հետևողական մարդ է։ Անշուշտ, խորամանկ է։ Այդ պատճառով էլ պարտադիր չէ, որ այդ ամենը բարձրաձայն ասի, հատկապես երբ Կրեմլում հանդիպում է Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի հետ։
Սակայն հիմա արդեն այդ դիմակներն էլ է հանել։ Դրանք հանվել են 2022 թվականին, քանի որ մենք առճակատման մեջ ենք մտել այն Արևմուտքի հետ, ուր նա ձգտում է։ Եվ նա սկսել է այդ կուրսն իրականացնել ավելի կտրուկ, ծավալուն և լայնամասշտաբ ձևով։ Իսկ նրա համախոհներն ընդհանրապես չեն կաշկանդվում»,-ասել է Զատուլինը:
Պատգամավորը նաև ընդգծել է, որ Փաշինյանի վերընտրվելու դեպքում իրավիճակը միայն կվատթարանա։
«Անկասկած, Փաշինյանի վերընտրվելու դեպքում միտումը լինելու է Հայաստանի՝ որպես պետության, վերջնական խզումը դաշնակցային շրջանակում ստանձնած պարտավորություններից։ Նա կանցնի բացահայտ հակառուսական դիրքերի, կշարունակվեն ճնշումները բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր չեն կիսում այդ տեսակետը, իսկ դա առնվազն Հայաստանի բնակչության կեսն է։
Համապատասխանաբար, խնդիրներ կստեղծվեն Ռուսաստանում և ամբողջ աշխարհում հայկական սփյուռքի համար։ Ռուսաստանի Դաշնությունը պաշտոնական մակարդակով չպետք է ճանաչի 2026 թվականի հունիսի 7-ի Հայաստանի ընտրությունների արդյունքները, եթե Փաշինյանը տարբեր միջոցներով կրկին անցկացնի իր հաղթանակը։ Փաշինյանի կողմից արդեն բավական քայլեր են արվել, որպեսզի կասկածներ առաջանան, թե այդ ընտրությունները կլինեն ազնիվ, արդար, օբյեկտիվ և օրինական», – հայտարարել է Զատուլինը։
Նա նաև մտահոգություն է հայտնել, որ Փաշինյանի թիմի գործողությունները բախման են տանում Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդներին, ինչի հետևանքով հարաբերությունները կարող են տուժել ոչ միայն քաղաքական մակարդակում։
Միևնույն ժամանակ, հայ քաղաքագետ, Երևանի Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը չի կիսել Զատուլինի տեսակետը։ НСН-ի հետ զրույցում նա հայտարարել է, որ Հայաստանը ցանկանում է կառուցել լավ հարաբերություններ տարբեր երկրների հետ և ոչ թե ընտրել միայն մեկ գործընկեր։
Ավելի վաղ Փաշինյանը Երևանում ընդունել է Վլադիմիր Զելենսկուն և եվրոպացի առաջնորդներին։ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են «երկու աթոռի վրա նստել», ինչը բացասաբար է անդրադառնում Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների վրա։

8 Май 2026 - 11:20 AMT
Если премьер-министр Армении Никол Пашинян победит на предстоящих парламентских выборах, Россия не должна официально признавать их результаты. Об этом заявил заместитель председателя комитета Госдумы России по делам Содружества Независимых Государств Константин Затулин.
По его словам, Пашинян никогда не скрывал своих антироссийских взглядов, и в случае его переизбрания тенденция к дальнейшему удалению Армении от России будет продолжена, пишет «НСН».
«Он безусловный враг России, который некоторое время, оказавшись у власти, был вынужден маскировать свои намерения и цели. Мы позволили себе успокаиваться надеждами, что все образуется и он никуда не денется. Но он использовал нас.
Еще до того, как стать премьер-министром, он открыто высказывал свои взгляды. Писал, что нужно избавляться от прошлого, от России, выходить из Организации Договора о коллективной безопасности, выходить из Евразийского союза, убирать нашу военную базу из Гюмри. Это было просто самообманом — думать, что после прихода к власти он вдруг полностью перейдет на нашу сторону или забудет о своих убеждениях. В этом смысле он достаточно последовательный человек. Безусловно, хитрый. Поэтому он не обязательно говорит все это вслух, особенно когда встречается в Кремле с Владимиром Владимировичем Путиным.
Но сейчас он уже снял и эти маски. Они были сняты в 2022 году, поскольку мы вступили в противостояние с тем Западом, к которому он стремится. И он начал реализовывать этот курс более резко, масштабно и широко. А его сторонники вообще не стесняются», — заявил Затулин.
Депутат также подчеркнул, что в случае переизбрания Пашиняна ситуация будет только ухудшаться.
«Безусловно, при переизбрании Пашиняна тенденцией станет окончательный разрыв Армении как государства с обязательствами, взятыми в рамках союзнических отношений. Он перейдет на откровенно антироссийские позиции, продолжится давление на всех, кто не разделяет такую точку зрения, а это как минимум половина населения Армении.
Соответственно, проблемы возникнут для армянской диаспоры в России и по всему миру. Российская Федерация на официальном уровне не должна признавать результаты выборов в Армении 7 июня 2026 года, если Пашинян вновь обеспечит себе победу различными способами. Пашинян уже сделал достаточно шагов, чтобы возникли сомнения в том, будут ли эти выборы честными, справедливыми, объективными и законными», — заявил Затулин.
Он также выразил обеспокоенность тем, что действия команды Пашиняна ведут народы России и Армении к конфронтации, из-за чего отношения могут пострадать не только на политическом уровне.
В то же время армянский политолог, директор Кавказского института в Ереване Александр Искандарян не разделил точку зрения Затулина. В беседе с «НСН» он заявил, что Армения стремится выстраивать хорошие отношения с разными странами, а не выбирать только одного партнера.
Ранее Пашинян принял в Ереване Владимира Зеленского и европейских лидеров. Помощник президента России Юрий Ушаков отметил, что армянские власти пытаются «сидеть на двух стульях», что негативно влияет на двусторонние отношения с Россией.