8 Մայիս 2026 - 12:32 AMT
ԵՆԲ խումբը և Ամերիաբանկն ընդլայնում են աջակցությունը հայկական բիզնեսին ԵՄ-ի կողմից ապահովված երաշխիքի միջոցով
Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ) և Եվրոպական ներդրումային հիմնադրամը (ԵՆՀ), որոնք միասին ներկայացնում են ԵՆԲ խումբը, միավորում են ուժերն Ամերիաբանկի հետ՝ Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորման հասանելիությունն ընդլայնելու համար։
Գործարքն իրենից ներկայացնում է մասնակի պորտֆելային երաշխիք, որը թույլ կտա Ամերիաբանկին ձևավորել մինչև 106.25 միլիոն եվրոյի նոր վարկային պորտֆել՝ նպաստելով բիզնեսի աճին և տնտեսական կայունությանը։
Այս նոր նախաձեռնությունը հիմնված է ԵՆԲ-ի և Ամերիաբանկի միջև արդեն իսկ առկա գործընկերության վրա և հաստատությունների միջև երկրորդ ուղղակի գործարքն է։
Դրա նպատակն է բարելավել ֆինանսավորման հասանելիությունը հայկական ՄՓՄՁ-ների համար, մասնավորապես այն ձեռնարկությունների, որոնք դժվարությունների են հանդիպում մատչելի ֆինանսավորում ստանալու հարցում։
Ակնկալվում է, որ գործարքը կաջակցի մոտ 900 ՄՓՄՁ-ների և կնպաստի ավելի քան 5000 աշխատատեղի պահպանմանն ամբողջ Հայաստանում՝ նպաստելով երկրի տնտեսական զարգացմանը և մասնավոր հատվածի աճին։
Ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել Երևանում՝ Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանի և ԵՆԲ փոխնախագահ Կարլ Նեհամերի մասնակցությամբ։ Միջոցառմանը Եվրոպական միության անունից ելույթ է ունեցել Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
ԵՆԲ փոխնախագահ Կարլ Նեհամերը, որը վերահսկում է ԵՆԲ գործունեությունը Հայաստանում, ասել է. «Փոքր բիզնեսները Հայաստանի տնտեսության հենասյունն են, և ֆինանսավորման հասանելիությունը կարող է վճռորոշ դեր ունենալ նրանց աճի համար։ Այս համաձայնագրի շնորհիվ մենք ձեռնարկատերերի համար ստեղծում ենք ներդրումներ կատարելու, ընդլայնվելու և ավելի կայուն բիզնես կառուցելու իրական հնարավորություններ։ Լավ գաղափարները չպետք է թղթի վրա մնան ֆինանսավորման պակասի պատճառով»։
Երաշխիքը հնարավոր է դարձել Եվրոպական միության կողմից «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» (EU4Business) երաշխիքային գործիքի շրջանակներում տրամադրված ֆինանսական աջակցության շնորհիվ։ Այս նախաձեռնությունն իրականացվում է ԵՄ-ի ավելի մեծ ջանքերի շրջանակներում, որոնք ուղղված են կայուն տնտեսական զարգացման խթանմանը, մրցունակության բարձրացմանը և Հայաստանում նորարարությանը աջակցելուն։
Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը նշել է. «Փոքր բիզնեսին աջակցելը նշանակում է աջակցություն աշխատատեղերի ստեղծմանը, նորարարությանը և երկարաժամկետ կայունությանը։ Ամերիաբանկի և ԵՆԲ խմբի այս գործընկերության միջոցով մենք օգնում ենք հայկական ընկերություններին, որպեսզի վերջիններս հասանելիություն ստանան առաջ շարժվելու, զարգանալու և նոր շուկաներ գտնելու համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներին։ Այսօր ստորագրված երաշխիքային համաձայնագիրը վերջերս ընդունված` ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ռազմավարական օրակարգի ներքո մեր քաղաքական և տնտեսական համագործակցությունն ընդլայնելու իրական օրինակ է: Ռազմավարական օրակարգը վերահաստատում է Եվրոպական միության հանձնառությունը` աջակցելու Հայաստանին հասարակության կայունությունը և տնտեսական մրցունակությունն ամրապնդելու հարցում` երկու գործոն, որոնք անբաժանելի են մասնավոր ներդրումների և նոր աշխատատեղերի ստեղծման գործընթացներից»։
Ամերիաբանկի Ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը եզրափակել է. «Փոքր բիզնեսին աջակցությունը ռազմավարական ուղղություն է Ամերիաբանկի համար։ Այս համագործակցությունը մեզ թույլ է տալիս ձեռք մեկնել ավելի շատ բիզնեսների, որոնք պատրաստ են աճել, բայց ճիշտ ֆինանսական աջակցության կարիքն ունեն։ Ընդլայնելով ֆինանսավորման հասանելիությունը՝ մենք կշարունակենք օգնել ձեռնարկատերերին կյանքի կոչել իրենց ծրագրերը, խթանել իրենց գործունեությունը և, ամենակարևորը, ավելի ակտիվ ներդրում ունենալ Հայաստանի տնտեսության զարգացման մեջ։ Մեր գործընկերությունն ուղղված է ամենակարևոր ոլորտում առաջընթաց ապահովելուն»։
Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) խումբը Եվրոպական միության ֆինանսավորման ճյուղն է, որը պատկանում է 27 անդամ պետություններին` հանդիսանալով աշխարհի խոշորագույն բազմակողմ զարգացման բանկերից մեկը։ 2025 թվականին ԵՆԲ խումբը ստորագրել է 100 միլիարդ եվրոյի նոր ֆինանսավորման և խորհրդատվական ծառայությունների համաձայնագրեր բարձր ազդեցության ավելի քան 870 նախագծերի համար՝ ԵՄ քաղաքականության նպատակների իրագործմանը նպաստող ութ հիմնական առաջնահերթ ուղղությունների ներքո՝ կլիմային վերաբերող գործողություններ և շրջակա միջավայր, թվայնացում և տեխնոլոգիական նորարարություն, անվտանգություն և պաշտպանություն, տարածքային համախմբվածություն, գյուղատնտեսություն և կենսատնտեսություն, սոցիալական ենթակառուցվածքներ, ամուր համաշխարհային գործընկերություններ, խնայողությունների և ներդրումների միություն։ Ի լրումն խոշոր ենթակառուցվածքների համար նախատեսված երկարաժամկետ վարկերի, ԵՆԲ խումբը ներգրավում է մասնավոր ներդրումներ բարձր ռիսկային նորարարական նախագծերի և բիզնեսների համար՝ ավելի ու ավելի կարևոր դեր խաղալով վենչուրային պարտքի, վենչուրային կապիտալի, երաշխիքների և արժեթղթերի եվրոպական շուկաներում։
Եվրոպական ներդրումային հիմնադրամը (ԵՆՀ) ԵՆԲ խմբի դուստր ձեռնարկությունն է, որը մասնագիտանում է երաշխիքների և կապիտալի տրամադրման մեջ՝ Եվրոպայում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ու ստարտափների համար ֆինանսավորման հասանելիությունը բարձրացնելու համար։ Հանդես գալով որպես «խարիսխային» ներդրող՝ ԵՆՀ-ն մոբիլիզացնում է մասնավոր ներդրումները գործընկեր բանկերի և ներդրումային ֆոնդերի իր լայն ցանցի միջոցով և զարգացնում վենչուրային կապիտալի ֆոնդերի էկոհամակարգը՝ եվրոպացի նորարար ձեռնարկատերերին աջակցելու համար։
2023 թվականին ԵՆՀ-ն վեց անդամ պետությունների (Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իտալիա, Իսպանիա, Բելգիա և Նիդերլանդներ) հետ համատեղ մեկնարկեց «Եվրոպական տեխնոլոգիական չեմպիոնների նախաձեռնությունը» (European Tech Champions Initiative), որը նորարարական ստարտափների ընդլայնման համար նախատեսված հիմնադրամների հիմնադրամ է։Մինչ օրս այդ նախաձեռնությունն արդեն հնարավոր է դարձրել եվրոպական վենչուրային կապիտալի 14 մեգահիմնադրամի ստեղծումը և 43 ընկերության ընդլայնումը, ներառյալ 11 «միաեղջյուր» ընկերություն (ավելի քան 1 միլիարդ եվրո կապիտալով)։
ԵՆԲ խմբի ներկայացուցիչների և գլխամասային գրասենյակի լուսանկարները, լոգոտիպի ֆայլերը և լրատվամիջոցների համար նախատեսված լրացուցիչ տեսանյութերը հասանելի են այստեղ։
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո բանկը շարունակաբար ներդնում և կատարելագործում է նորարարական պրոդուկտներ, ծառայություններ և հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։ Ամերիաբանկը, որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) и Европейский инвестиционный фонд (ЕИФ), совместно представляющие группу ЕИБ, объединяют усилия с Америабанком для расширения доступа к финансированию для микро-, малых и средних предприятий (ММСП) в Армении.
Операция представляет из себя частичную портфельную гарантию, которая позволит Америабанку сформировать портфель новых кредитов на сумму до 106.25 миллионов евро, поддерживая рост бизнеса и экономическую устойчивость.
Эта новая инициатива основана на существующем партнерстве между ЕИБ и Америабанком и представляет собой вторую прямую сделку между данными организациями.
Инициатива направлена на улучшение доступа к финансированию для армянских ММСП, в частности для тех, которые сталкиваются с трудностями в получении доступного финансирования.
Ожидается, что инициатива принесет пользу порядка 900 ММСП и поддержит более 5000 рабочих мест по всей Армении, способствуя экономическому развитию страны и росту частного сектора.
В церемонии подписания, состоявшейся в Ереване, приняли участие финансовый директор Америабанка Оганес Тороян и вице-президент ЕИБ Карл Нехаммер. Посол Европейского союза в Армении Василис Марагос выступил на мероприятии от имени Европейского союза.
Вице-президент ЕИБ Карл Нехаммер, курирующий деятельность ЕИБ в Армении, сказал:
«Малые предприятия – это стержень экономики Армении, и доступ к финансированию может иметь решающее значение для их роста. Этим договором мы даем предпринимателям реальные возможности для инвестиций, роста и создания более устойчивого бизнеса. Хорошие идеи не должны подавляться из-за нехватки финансирования».
Гарантия стала возможной благодаря финансовой поддержке Европейского союза в рамках механизма EU4Business Guarantee Facility. Эта инициатива осуществляется в рамках более широких усилий ЕС по содействию устойчивому экономическому развитию, повышению конкурентоспособности и развитию инноваций в Армении.
Посол ЕС в Армении Василис Марагос прокомментировал:
«Поддержка малого бизнеса означает поддержку рабочих мест, инноваций и долгосрочной стабильности. Благодаря этому партнерству между Америабанком и ЕИБ мы помогаем армянским компаниям получить доступ к финансированию, необходимому для роста, развития и расширения рынка. Эта сделка – наглядный пример углубления политического и экономического сотрудничества в рамках недавно принятой стратегической повестки дня партнерства ЕС-Армения. Стратегическая повестка дня еще раз подтверждает усилия ЕС по оказанию содействия Армении в вопросах повышения социальной устойчивости и экономической конкурентоспособности – двух факторов, неразрывно связанных с частными инвестициями и созданием рабочих мест».
Финансовый директор Америабанка Оганес Тороян подытожил:
«Поддержка МСП – стратегическое направление для Америабанка. И это партнерство позволяет нам охватить еще больше предприятий, готовых к росту, однако нуждающихся в соответствующей финансовой поддержке. Расширяя доступ к финансированию, мы продолжим содействовать предпринимателям в воплощении их планов в жизнь, укреплении деятельности и, что самое важное, внесении более весомого вклада в экономику Армении. Наше партнерство направлено на содействие прогрессу там, где это наиболее важно».
Группа Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) – это финансовое подразделение Европейского союза, принадлежащее 27 государствам-членам, и являющееся одним из крупнейших многосторонних банков развития в мире. В 2025 году группа ЕИБ подписала соглашения о новом финансировании и консультационных услугах на сумму 100 миллиардов евро для более чем 870 высокоэффективных проектов в рамках восьми основных приоритетов, поддерживающих цели политики ЕС: борьба с изменением климата и охрана окружающей среды, диджитализация и технологические инновации, безопасность и оборона, территориальная сплоченность, сельское хозяйство и биоэкономика, социальная инфраструктура, крепкие международные партнерства и сберегательно-инвестиционный союз. Помимо долгосрочных кредитов для крупных инфраструктурных проектов, группа ЕИБ привлекает частные инвестиции в высокорискованные инновационные проекты, играя все более важную роль на европейских рынках венчурного кредитования, венчурного капитала, гарантий и секьюритизации.
Европейский инвестиционный фонд (ЕИФ) – это дочерняя компания группы ЕИБ, специализирующаяся в предоставлении гарантий и акционерного капитала для улучшения доступа к финансированию малым и средним предприятиям, а также стартапам по всей Европе. Выступая в качестве якорного инвестора, ЕИФ мобилизует частные инвестиции через свою обширную сеть банков-партнеров и инвестиционных фондов и развивает экосистему фондов венчурного капитала для поддержки инновационных европейских предпринимателей.
В 2023 году ЕИФ, совместно с шестью государствами-членами (Франция, Германия, Италия, Испания, Бельгия и Нидерланды), запустил Европейскую инициативу технологических чемпионов (European Tech Champions Initiative) – фонд фондов для масштабирования инновационных стартапов.На сегодняшний день эта инициатива уже позволила создать 14 европейских мегафондов венчурного капитала и масштабировать 43 компании, включая 11 компаний-единорогов (с капиталом более 1 миллиарда евро).
Фотографии представителей и штаб-квартиры группы ЕИБ, файлы логотипа и дополнительные видеоматериалы для СМИ доступны здесь.