Wildberries-ը հայտարարել է Հայաստանում արտադրված և մակնշված որոշ ապրանքների Հայաստանի սահմաններից դուրս վաճառքների փուլային վերականգնման մասին։
«Պետական մարմինների, գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում մշակվել է իրավիճակի կարգավորման ճանապարհային քարտեզ, որի շրջանակում արդեն մասնակիորեն վերականգնվել է հայկական արտադրության ապրանքային քարտերի հասանելիությունը։
Ճանապարհային քարտեզի իրականացման շրջանակում վաճառողներին տրամադրվում են նաև աջակցություն, ներառյալ անհատական տեխնիկական սպասարկում և ապրանքների առաջխաղացման հարցերում աջակցություն, որոնք ուղղված են վաճառքների լիարժեք վերականգնման ապահովմանը։
Հաջորդ փուլերում նախատեսվում է նաև ԵԱՏՄ տարածքում արտադրված, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ից դուրս արտադրված ապրանքների իրացման վերականգնում։ Միաժամանակ ընկերությունը շարունակում է համագործակցել վաճառողների հետ անհրաժեշտ փաստաթղթերի հավաքագրման հարցերում՝ վաճառքների լիարժեք վերականգնման նպատակով։
Զուգահեռաբար ընկերությունը արագացված ռեժիմով աշխատում է հարթակի տեխնիկական հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ՝ փաստաթղթերի մշակման և ստուգման գործընթացների ավտոմատացման նպատակով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նաև հարթակում կմեկնարկի հատուկ բաժին՝ «Պատրաստված է Հայաստանում» նշումով, որտեղ ներկայացված կլինեն Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրված ապրանքները
Ավելի վաղ՝ մաքսային կարգավորման նոր պահանջների ուժի մեջ մտնելու և ապրանքների ծագման հաստատման նպատակով վաճառողների կողմից լրացուցիչ փաստաթղթեր ներկայացնելու անհրաժեշտության կապակցությամբ, մատակարարումների մի մասը բախվել է լրացուցիչ ստուգումների և տեսակավորման կենտրոններում մշակման ուշացումների։
Գործընթացները կարգավորելու և հետագա ուշացումները կանխելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս որոշ ապրանքային քարտերի հասանելիությունը ժամանակավորապես սահմանափակվել էր։

8 Май 2026 - 14:12 AMT
Wildberries объявил о поэтапном восстановлении продаж за пределами Армении для части товаров, произведенных и маркированных в республике.
«В результате совместной работы с государственными органами, партнерами и заинтересованными сторонами была разработана дорожная карта урегулирования ситуации, в рамках которой уже частично восстановлена доступность товарных карточек армянской продукции.
В рамках реализации дорожной карты продавцам также оказывается поддержка, включая индивидуальное техническое сопровождение и помощь в продвижении товаров, направленные на обеспечение полного восстановления продаж.
На следующих этапах планируется восстановление реализации товаров, произведенных на территории Евразийского экономического союза, а также продукции, произведенной за пределами ЕАЭС. Одновременно компания продолжает сотрудничество с продавцами по вопросам сбора необходимых документов для полного восстановления продаж.
Параллельно компания в ускоренном режиме работает над расширением технических возможностей платформы с целью автоматизации процессов обработки и проверки документов», — говорится в заявлении.
На платформе также появится специальный раздел с пометкой «Сделано в Армении», где будут представлены товары, произведенные в Республике Армения.
Ранее, после вступления в силу новых требований таможенного регулирования и необходимости предоставления продавцами дополнительных документов для подтверждения происхождения товаров, часть поставок столкнулась с дополнительными проверками и задержками обработки в сортировочных центрах.
Для урегулирования процессов и предотвращения дальнейших задержек доступ к ряду товарных карточек за пределами Армении был временно ограничен.