Թուրքիան հերքել է տեղեկությունները, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը թույլտվություն է խնդրել հատել Թուրքիա-Հայաստան ցամաքային սահմանը Երևան կատարած այցից հետո։Երկրի ԱԳՆ աղբյուրն այդ պնդումները «կեղծ» է անվանել՝ զգուշացնելով՝ «Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը որևէ երկրի ներքին քաղաքականության գործիք չդարձնել», գրում է Turkiye today-ը։
Թուրքիայի ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան Anka լրատվական գործակալությանն ասել է, որ հաղորդագրությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Երբ սահմանը բացվի, Թուրքիան կորոշի՝ ով է անցնում, ով՝ ոչ։ Մենք չենք ուզում ժամանակ վատնել նման բանավեճերի վրա։ Մենք չենք ուզում, որ Թուրքիա-Հայաստան կարգավորման գործընթացը վերածվի որևէ երկրի ներքին քաղաքականության համար շահագործվող քննարկման»,- ասել է պաշտոնյան։
Նշվել է, թե այս հերքումը հաջորդել է Visegrád 24-ի պնդմանը, ըստ որի՝ «Մակրոնը ծրագրել էր Թուրքիա մուտք գործել Հայաստանից ցամաքային ճանապարհով՝ երկար ժամանակ փակ սահմանով, և որ Անկարան սկզբում կանաչ լույս է տվել, սակայն նախագահ [Ռեջեփ Թայիփ] Էրդողանը կտրականապես մերժել է խնդրանքը»։ Նշվել էր նաև, թե այս անցումը, եթե թույլատրվեր, «կլիներ աննախադեպ խորհրդանշական բացում, որը կհեշտացվեր երրորդ կողմից»։
Նշվում է, որ իրականում այս տեղեկությունները նախապես տարածել էին ադրբեջանական լրատվամիջոցները։ Նշվել էր, թե Մակրոնը, որը գտնվել է Երևանում, իբր ծրագրել է քաղաքականապես խորհրդանշական ժեստ անել՝ այնտեղից Թուրքիա մեկնելով փակ ցամաքային սահմանով՝ Էրդողանի հետ հանդիպելու համար։ AZfront-ին մի քանի տեղեկացված աղբյուրներ, իբր, հայտնել էին, որ այցը նախապես համաձայնեցված է եղել որոշ թուրք պաշտոնյաների հետ։
Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Մակրոնը Երևանում հստակ կոչ է արել բացել բոլոր տարածաշրջանային սահմանները, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև։
«Սահմանները պետք է բացվեն, բոլոր սահմանները, և դրանք պետք է լիովին բացվեն։ Սա է, որ կբացի տնտեսական լիարժեք հնարավորություններ և կապահովի խաղաղության ուղիներ Հարավային Կովկասում, այլ ոչ թե կայսերական հակամարտություններ»,- ասել է Մակրոնը «Երևանյան երկխոսության» ֆորումում։
Նա նաև Հարավային Կովկասը ներկայացրել է որպես Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի միջև հնարավոր կապի հանգույց, իսկ Հայաստանի «շրջադարձը դեպի Եվրոպա»՝ անվանել «քաջ և անհրաժեշտ»։ Նա ասել է, որ 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը բացահայտել է ռուսական անվտանգության երաշխիքների անհուսալիությունը։
«Գիտեմ, որ երկար ժամանակ շատերը կարծում էին, որ Հայաստանի ճակատագիրը կարող է լինել միայն Ռուսաստանի, այսպես կոչված, պաշտպանիչ թևի ներքո։ Սակայն 2020 թվականի պատերազմը ցույց տվեց, որ այդ պաշտպանությունն այնքան էլ հուսալի չէ, որքան շատերը կարծում էին»,- ասել է նա։
Մակրոնի Երևան կատարած պետական այցի ընթացքում Հայաստանը և Ֆրանսիան ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիր։ Համապատասխան հռչակագիր Հայաստանը ստորագրել է նաև Մեծ Բրիտանիայի հետ՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հանդիպման ժամանակ։

8 May 2026 - 14:16 AMT
Turkey has denied reports that French President Emmanuel Macron requested permission to cross the Turkey-Armenia land border following his visit to Yerevan. A source at the Turkish Foreign Ministry described the claims as “false” and warned against turning the Armenia-Turkey normalization process into “a tool of domestic politics for any country,” according to Turkiye Today.
A senior Turkish Foreign Ministry official told the Anka news agency that the reports do not correspond to reality, Factor.am reported.
“When the border opens, Turkey will decide who crosses and who does not. We do not want to waste time on such debates. We do not want the Turkey-Armenia normalization process to become a discussion exploited for any country’s domestic politics,” the official said.
The denial followed claims by Visegrád 24 that “Macron had planned to enter Turkey from Armenia by land through the long-closed border and that Ankara had initially given a green light, but President Recep Tayyip Erdogan categorically rejected the request.” The report also suggested that such a crossing, if permitted, “would have been an unprecedented symbolic opening facilitated by a third party.”
According to the report, the information had initially been circulated by Azerbaijani media outlets. They claimed that Macron, while in Yerevan, had intended to make a symbolic political gesture by traveling to Turkey through the closed land border in order to meet Erdogan. Several informed sources allegedly told AZfront that the visit had been preliminarily coordinated with certain Turkish officials.
The reports emerged after Macron publicly called in Yerevan for the opening of all regional borders, including those between Armenia, Azerbaijan and Turkey.
“Borders must be opened, all borders, and they must be fully opened. This is what will unlock full economic opportunities and ensure paths to peace in the South Caucasus, rather than imperial conflicts,” Macron said at the Yerevan Dialogue forum.
He also described the South Caucasus as a potential connectivity hub between Europe, Central Asia and the Middle East, while calling Armenia’s “pivot toward Europe” both “brave and necessary.” Macron said the 2020 Nagorno-Karabakh war exposed the unreliability of Russian security guarantees.
“I know that for a long time many believed Armenia’s destiny could only exist under Russia’s so-called protective wing. But the 2020 war showed that this protection was not as reliable as many thought,” he said.
During Macron’s state visit to Yerevan, Armenia and France signed a joint declaration on strategic partnership. Armenia also signed a similar declaration with the United Kingdom during a meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and British Prime Minister Keir Starmer on the sidelines of the 8th European Political Community summit.