Թուրքիան հերքել է տեղեկությունները, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը թույլտվություն է խնդրել հատել Թուրքիա-Հայաստան ցամաքային սահմանը Երևան կատարած այցից հետո։Երկրի ԱԳՆ աղբյուրն այդ պնդումները «կեղծ» է անվանել՝ զգուշացնելով՝ «Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը որևէ երկրի ներքին քաղաքականության գործիք չդարձնել», գրում է Turkiye today-ը։
Թուրքիայի ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան Anka լրատվական գործակալությանն ասել է, որ հաղորդագրությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Երբ սահմանը բացվի, Թուրքիան կորոշի՝ ով է անցնում, ով՝ ոչ։ Մենք չենք ուզում ժամանակ վատնել նման բանավեճերի վրա։ Մենք չենք ուզում, որ Թուրքիա-Հայաստան կարգավորման գործընթացը վերածվի որևէ երկրի ներքին քաղաքականության համար շահագործվող քննարկման»,- ասել է պաշտոնյան։
Նշվել է, թե այս հերքումը հաջորդել է Visegrád 24-ի պնդմանը, ըստ որի՝ «Մակրոնը ծրագրել էր Թուրքիա մուտք գործել Հայաստանից ցամաքային ճանապարհով՝ երկար ժամանակ փակ սահմանով, և որ Անկարան սկզբում կանաչ լույս է տվել, սակայն նախագահ [Ռեջեփ Թայիփ] Էրդողանը կտրականապես մերժել է խնդրանքը»։ Նշվել էր նաև, թե այս անցումը, եթե թույլատրվեր, «կլիներ աննախադեպ խորհրդանշական բացում, որը կհեշտացվեր երրորդ կողմից»։
Նշվում է, որ իրականում այս տեղեկությունները նախապես տարածել էին ադրբեջանական լրատվամիջոցները։ Նշվել էր, թե Մակրոնը, որը գտնվել է Երևանում, իբր ծրագրել է քաղաքականապես խորհրդանշական ժեստ անել՝ այնտեղից Թուրքիա մեկնելով փակ ցամաքային սահմանով՝ Էրդողանի հետ հանդիպելու համար։ AZfront-ին մի քանի տեղեկացված աղբյուրներ, իբր, հայտնել էին, որ այցը նախապես համաձայնեցված է եղել որոշ թուրք պաշտոնյաների հետ։
Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Մակրոնը Երևանում հստակ կոչ է արել բացել բոլոր տարածաշրջանային սահմանները, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև։
«Սահմանները պետք է բացվեն, բոլոր սահմանները, և դրանք պետք է լիովին բացվեն։ Սա է, որ կբացի տնտեսական լիարժեք հնարավորություններ և կապահովի խաղաղության ուղիներ Հարավային Կովկասում, այլ ոչ թե կայսերական հակամարտություններ»,- ասել է Մակրոնը «Երևանյան երկխոսության» ֆորումում։
Նա նաև Հարավային Կովկասը ներկայացրել է որպես Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի միջև հնարավոր կապի հանգույց, իսկ Հայաստանի «շրջադարձը դեպի Եվրոպա»՝ անվանել «քաջ և անհրաժեշտ»։ Նա ասել է, որ 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը բացահայտել է ռուսական անվտանգության երաշխիքների անհուսալիությունը։
«Գիտեմ, որ երկար ժամանակ շատերը կարծում էին, որ Հայաստանի ճակատագիրը կարող է լինել միայն Ռուսաստանի, այսպես կոչված, պաշտպանիչ թևի ներքո։ Սակայն 2020 թվականի պատերազմը ցույց տվեց, որ այդ պաշտպանությունն այնքան էլ հուսալի չէ, որքան շատերը կարծում էին»,- ասել է նա։
Մակրոնի Երևան կատարած պետական այցի ընթացքում Հայաստանը և Ֆրանսիան ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիր։ Համապատասխան հռչակագիր Հայաստանը ստորագրել է նաև Մեծ Բրիտանիայի հետ՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հանդիպման ժամանակ։

Турция опровергла информацию о том, что президент Франции Эммануэль Макрон после визита в Ереван просил разрешение пересечь сухопутную границу между Турцией и Арменией. Источник в МИД Турции назвал эти утверждения «ложными» и предостерег от превращения процесса армяно-турецкой нормализации в «инструмент внутренней политики какой-либо страны», пишет «Turkiye Today».
Высокопоставленный представитель турецкого МИД заявил агентству «Anka», что сообщения не соответствуют действительности, сообщает «Factor.am ».
«Когда граница откроется, Турция сама решит, кто сможет ее пересечь, а кто — нет. Мы не хотим тратить время на подобные дискуссии. Мы не хотим, чтобы процесс нормализации между Турцией и Арменией превращался в тему, используемую для внутренней политики какой-либо страны», — заявил чиновник.
Отмечается, что опровержение последовало после публикации «Visegrád 24», в которой утверждалось, что «Макрон планировал въехать в Турцию из Армении по давно закрытой сухопутной границе, и Анкара сначала дала согласие, однако президент Реджеп Тайип Эрдоган категорически отверг просьбу». Также сообщалось, что такой переход, если бы он был разрешен, «стал бы беспрецедентным символическим открытием, осуществленным при содействии третьей стороны».
Подчеркивается, что изначально эту информацию распространили азербайджанские СМИ. По их данным, Макрон, находясь в Ереване, якобы намеревался совершить символический политический жест, отправившись в Турцию через закрытую границу для встречи с Эрдоганом. Несколько осведомленных источников сообщили «AZfront», что визит был предварительно согласован с рядом турецких чиновников.
Эти сообщения появились после того, как Макрон в Ереване публично призвал открыть все региональные границы, включая границы между Арменией, Азербайджаном и Турцией.
«Границы должны быть открыты, все границы, и они должны быть полностью открыты. Именно это откроет полноценные экономические возможности и обеспечит пути к миру на Южном Кавказе, а не к имперским конфликтам», — заявил Макрон на форуме «Ереванский диалог».
Он также представил Южный Кавказ как потенциальный узел связей между Европой, Центральной Азией и Ближним Востоком, а «поворот Армении к Европе» назвал «смелым и необходимым». По его словам, война в Нагорном Карабахе в 2020 году показала ненадежность российских гарантий безопасности.
«Я знаю, что долгое время многие считали, будто судьба Армении может существовать только под так называемым защитным крылом России. Однако война 2020 года показала, что эта защита не так надежна, как многие думали», — отметил он.
Во время государственного визита Макрона в Ереван Армения и Франция подписали совместную декларацию о стратегическом партнерстве. Аналогичную декларацию Армения подписала и с Великобританией в рамках встречи премьер-министра Никола Пашиняна с премьер-министром Великобритании Киром Стармером на полях 8-го саммита Европейского политического сообщества.