Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն «սադրիչ և անթույլատրելի» է անվանել ՌԴ պետական Առաջին ալիքով Լեռնային Ղարաբաղի քարտեզի ցուցադրումը:
«Ադրբեջանի Հանրապետության խեղաթյուրված քարտեզի ցուցադրումը ռուսական պետական Առաջին ալիքի «ժամանակը ցույց կտա» («Время покажет») մայիսի 6-ի հաղորդման ժամանակ, ինչպես նաև քարտեզում գոյություն չունեցող «Լեռնային Ղարաբաղ» արտահայտության օգտագործումը լուրջ սադրանք է և անթույլատրելի քաղաքական մանիպուլյացիա»,-հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն, գրում է APA-ն:
Ըստ նրա՝ ՌԴ պետական հեռուստատեսությունը տարածում է «անջատողականությունը խրախուսող նարատիվներ»:
«Ռուսաստանի Դաշնության պետական հեռուստատեսությամբ հնացած, կեղծ և անջատողականությունը խրախուսող նարատիվների տարածումը, չնայած ռուսական կողմի հայտարարություններին այն մասին, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը երբեք կասկածի տակ չի դրվել, բացահայտորեն հակասում է ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների ոգուն, փոխադարձ հարգանքին և բարիդրացիությանը»,-ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Բաքուն հայտարարել է, որ պարզաբանումներ է ակնկալում ռուսական կողմից:
Ավելի վաղ Ալիևը, որը տեսակապով միացել էր Երևանում տեղի ունեցած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, մեղադրանքներ է հնչեցրել Եվրախորհրդարանի հասցեին՝ նշելով, որ Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությունը նույնքան արժեք ունի, որքան ցանկացած այլ երկրի, և երկակի չափանիշներն անթույլատրելի են»:Ըստ Ալիևի՝ Եվրախորհրդարանը «խաղաղ գործընթացին աջակցելու փոխարեն զբաղվում է այն խաթարելով»։

МИД Азербайджана назвал «провокационным и недопустимым» показ карты Нагорного Карабаха в эфире российского государственного Первого канала.
«Демонстрация искаженной карты Азербайджанской Республики в эфире программы «Время покажет» российского государственного Первого канала 6 мая, а также использование на карте несуществующего выражения «Нагорный Карабах» являются серьезной провокацией и недопустимой политической манипуляцией», — заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, сообщает «APA».
По его словам, российское государственное телевидение распространяет «нарративы, поощряющие сепаратизм».
«Распространение на государственном телевидении Российской Федерации устаревших, ложных и поощряющих сепаратизм нарративов, несмотря на заявления российской стороны о том, что уважение территориальной целостности и суверенитета Азербайджана никогда не ставилось под сомнение, явно противоречит духу азербайджано-российских отношений, взаимному уважению и добрососедству», — говорится в заявлении МИД Азербайджана.
В Баку заявили, что ожидают разъяснений от российской стороны.
Ранее Алиев, подключившийся по видеосвязи к саммиту Европейского политического сообщества в Ереване, выступил с обвинениями в адрес Европарламента, заявив, что «территориальная целостность» Азербайджана «имеет такую же ценность, как и любой другой страны, а двойные стандарты недопустимы». По словам Алиева, Европарламент «вместо поддержки мирного процесса занимается его подрывом».