Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն «սադրիչ և անթույլատրելի» է անվանել ՌԴ պետական Առաջին ալիքով Լեռնային Ղարաբաղի քարտեզի ցուցադրումը:
«Ադրբեջանի Հանրապետության խեղաթյուրված քարտեզի ցուցադրումը ռուսական պետական Առաջին ալիքի «ժամանակը ցույց կտա» («Время покажет») մայիսի 6-ի հաղորդման ժամանակ, ինչպես նաև քարտեզում գոյություն չունեցող «Լեռնային Ղարաբաղ» արտահայտության օգտագործումը լուրջ սադրանք է և անթույլատրելի քաղաքական մանիպուլյացիա»,-հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն, գրում է APA-ն:
Ըստ նրա՝ ՌԴ պետական հեռուստատեսությունը տարածում է «անջատողականությունը խրախուսող նարատիվներ»:
«Ռուսաստանի Դաշնության պետական հեռուստատեսությամբ հնացած, կեղծ և անջատողականությունը խրախուսող նարատիվների տարածումը, չնայած ռուսական կողմի հայտարարություններին այն մասին, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը երբեք կասկածի տակ չի դրվել, բացահայտորեն հակասում է ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների ոգուն, փոխադարձ հարգանքին և բարիդրացիությանը»,-ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Բաքուն հայտարարել է, որ պարզաբանումներ է ակնկալում ռուսական կողմից:
Ավելի վաղ Ալիևը, որը տեսակապով միացել էր Երևանում տեղի ունեցած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, մեղադրանքներ է հնչեցրել Եվրախորհրդարանի հասցեին՝ նշելով, որ Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությունը նույնքան արժեք ունի, որքան ցանկացած այլ երկրի, և երկակի չափանիշներն անթույլատրելի են»:Ըստ Ալիևի՝ Եվրախորհրդարանը «խաղաղ գործընթացին աջակցելու փոխարեն զբաղվում է այն խաթարելով»։

Azerbaijan’s Foreign Ministry has described the display of a Nagorno-Karabakh map on Russia’s state-run Channel One as “a provocative and unacceptable act.”
“The distorted map of the Republic of Azerbaijan shown during the May 6 broadcast of the Russian state Channel One program ‘Time Will Tell’, as well as the use of the non-existent term ‘Nagorno-Karabakh’ on the map, constitute a serious provocation and unacceptable political manipulation,” Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Aykhan Hajizada said, according to APA.
According to him, Russian state television is spreading “narratives encouraging separatism.”
“The dissemination on Russian state television of outdated, false and separatism-promoting narratives, despite statements by the Russian side that respect for Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty has never been questioned, clearly contradicts the spirit of Azerbaijani-Russian relations, mutual respect, and good neighborliness,” the Azerbaijani Foreign Ministry statement said.
Baku said it expects clarifications from the Russian side.
Earlier, Aliyev, who joined the European Political Community summit held in Yerevan via video link, criticized the European Parliament, saying Azerbaijan’s “territorial integrity is as valuable as that of any other country, and double standards are unacceptable.” According to Aliyev, the European Parliament is “undermining the peace process instead of supporting it.”