11 Մայիս 2026 - 07:15 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը «նպատակ չի ունեցել ոչնչացնել Հայաստանը կամ զրկել նրան անկախությունից»: Նա այդ մասին ասել է Զանգելանում բնակիչների հետ հանդիպմանը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին գտնվող եվրոպացի դիտորդներին։
«Այսօր ադրբեջանա-հայկական սահմանին, իբր, դեռ հսկողություն են իրականացնում այսպես կոչված եվրոպացի դիտորդները։ Ես այն ժամանակ էլ ասում էի՝ եթե մենք թեկուզ մեկ անգամ կրակենք, նրանք անմիջապես կփախչեն, այնտեղ նրանցից ոչ մի հետք չի մնա։ Բայց նրանք իրենց այնպես են պահում, կարծես մեզանից պաշտպանում են Հայաստանին։ Պետք չէ մեզանից պաշտպանել Հայաստանը։ Մենք հասել ենք այն ամենին, ինչ ցանկանում էինք»,- ասել է Ալիևը, հայտնում է APA-ն:
Միևնույն ժամանակ նա հայտարարել է, թե Ադրբեջանը պետք է զգոն մնա, քանի դեռ հայկական հասարակությունում կան «հակաադրբեջանական տրամադրություններով ուժեր։
Ալիևը հայերին «վայրենի օկուպանտներ է անվանել»:
Նա հավելել է, որ «Ադրբեջանի ժողովուրդը ոչ մի վատ բան չի արել հայ ժողովրդին»:
«Սա և՛ թալան է, և՛ թշնամանք, և՛ դաժանություն՝ ընդ որում ամբողջովին անհիմն։ Ադրբեջանցի ժողովուրդը որևէ վատ բան չի արել հայ ժողովրդին։ Մեր նկատմամբ նրանց ատելության պատճառները, հավանաբար, պետք է ուսումնասիրեն հոգեբույժները, հոգեբաններն ու բժիշկները։ Քանի դեռ հայկական հասարակությունում գոյություն ունեն քաղաքական ուժեր, որոնք ապրում են Ադրբեջանի նկատմամբ ատելության զգացումով, մենք պետք է զգոն լինենք», – ասել է Ալիևը:
Ալիևը «մոռացել է» հիշատակել, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններին նախորդել են հայերի ջարդերը Բաքվում, Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Ադրբեջանի մյուս քաղաքներում, որտեղից արտաքսվել է ավելի քան 400,000 հայ՝ կորցնելով ամբողջ գույքն ու ունեցվածքը: Դրան նախորդել են հայերի ջարդերը Շուշիում և մերձակա բնակավայրերում 20-րդ դարի սկզբում՝ 1919-20թթ․, երբ ավելի քան 20,000 հայ է սպանվել:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан «не ставил целью уничтожить Армению» или лишить ее независимости. Об этом он сказал во время встречи с жителями Зангелана, комментируя присутствие европейских наблюдателей на армяно-азербайджанской границе.
«Сегодня на азербайджано-армянской границе якобы продолжают осуществлять наблюдение так называемые европейские наблюдатели. Я и тогда говорил: если мы хотя бы один раз выстрелим, они сразу убегут, и от них там не останется никакого следа. Но они ведут себя так, будто защищают Армению от нас. Не нужно защищать Армению от нас. Мы добились всего, чего хотели», — заявил Алиев, сообщает «АПА».
В то же время он отметил, что Азербайджан должен сохранять бдительность, пока в армянском обществе существуют силы с «антиазербайджанскими настроениями».
Алиев также назвал армян «дикими оккупантами».
Он добавил, что «азербайджанский народ не сделал ничего плохого армянскому народу».
«Это и грабеж, и враждебность, и жестокость, причем совершенно необоснованные. Азербайджанский народ не сделал ничего плохого армянскому народу. Причины их ненависти к нам, вероятно, должны изучать психиатры, психологи и врачи. Пока в армянском обществе существуют политические силы, живущие ненавистью к Азербайджану, мы должны сохранять бдительность», — сказал Алиев.
Алиев «забыл» упомянуть, что военным действиям в Нагорном Карабахе предшествовали погромы армян в Баку, Сумгаите, Кировабаде и других городах Азербайджана, откуда были изгнаны более 400 тысяч армян, потерявших все имущество и собственность. Этим событиям предшествовали погромы армян в Шуши и близлежащих населенных пунктах в 1919–1920 годах, когда были убиты более 20 тысяч армян.