11 Մայիս 2026 - 08:22 AMT
Լիտվայի պետական արխիվի կայքում վերականգնվել են Հայոց ցեղասպանության մասին հրապարակումները, հայտնում է orer.eu-ն:
«Թուրքիայի և Լիտվայի ԱԳՆ ճնշման ներքո Լիտվայի պետական արխիվի կայքէջից հեռացվել են Հայոց ցեղասպանության մասին արխիվային հրապարակումները։
Մայիսի 8-ին, Լիտվիայի կառավարական շրջանակներից տեղեկություն է ստացվել, որ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված բոլոր հրապարկումները արխիվի կայքէջում վերականգնվել են»,-ասվում էհրապարակման մեջ:
Արխիվի կայքից նյութերի հեռացման մասին հայտնի է դարձելմայիսի 6-ին՝ այդ մասին հետաքննական հոդված է տպագրել լիտվական www.lrt.lt առցանց թերթի մեկնաբան Գաբրիելա Ժիմնտայտեն, որին կատարվածի մասին հայտնել է արխիվի աշխատակիցներից մեկը։
Միևնույն ժամանակ, կենտրոնական արխիվի ծառայության ղեկավար Ինգա Զակշաուսկիենեն հաստատել է, որ այս հարցով ապրիլի 28-ին կազմակերպվել է հրատապ հանդիպում Թուրքիայի դեսպանատան ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում իրենց ակնարկել են, թե իբր արխիվը փորձում է քաղաքականացնել հայ ժողովրդի ցեղասպանության հարցը։ Թուրքական կողմը նաեւ մտահոգություն է հայտնել, թե ինչու են պետական արխիվները իրենց թույլ տալիս հրապարակել և հանրայնացնել, հնարավոր քաղաքական հարցեր։ Մինչդեռ, Ինգա Զակշաուսկիենեն թղթակցին հայտնել է, որ իր ղեկավարած ծառայությունը և արխիվը ապաքաղաքական են։
«Իմ ներկայիս դիրքորոշումն այն է, որ սա բացարձակապես քաղաքական հարց չէ․ դա գիտական ուսումնասիրություններով հաստատված պատմական փաստերի արձանագրում է», – ընդգծել է Լիտվայի գլխավոր արխիվագետը։
Նա թղթակցին հայտնել է նաեւ, որ բացարձակապես ոչ մի պաշտոնական գրություն կամ զանգ չի ստացել։ «Դա պարզապես այց էր, որը ես կբնութագրեի որպես փափուկ ուժի միջոց՝ իրենց դիրքորոշումը քաղաքավարի կերպով բացատրելու համար», – նշել է Ի. Զակշաուսկիենեն։
Իսկ Լիտվայի ԱԳՆ միջամտության մասին կենտրոնական արխիվի փաստաթղթերի տարածման բաժնի ղեկավար Դժյուգինտա Աբրոմայտիենեն նշել է, որ այս հարցով ԱԳՆ ներկայացուցիչներից ոչ պաշտոնական զանգ է ստացել։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը մտահոգություն է հայտնել, որ արխիվի կողմից կայքէջում հրապարակված գրառումը կվնասի Լիտվայի և Թուրքիայի միջև երկարաժամկետ հարաբերություններին»,- ասվում էր Elta-ին ուղղված պատասխանում։
Սակայն ԱԳՆ-ն հերքել է, որ պետական կառույցներին այս հարցով որևէ առաջարկ կամ հանձնարարական է տրվել։
Թուրքիայի դեսպանատունն էլ իր հերթին հանդես է եկել հայտարարությամբ, նշելով, որ Լիտվայի Սեյմի 2005 թվականի բանաձևը կողմնակալ է և արտացոլում է միայն այն ընդունած պատգամավորների կարծիքը։ Թուրքիայի դեսպանատունը ընդգծել է, որ «ցեղասպանություն» տերմինը իրավական սահմանում ունի և կարող է հաստատվել միայն իրավասու դատարանների կողմից՝ համաձայն ՄԱԿ-ի 1948 թվականի կոնվենցիայի և որ 1915 թվականի իրադարձությունները շարունակում են մնալ քննարկման առարկա, և այս հարցը «անվիճելի փաստ» չէ։ Դեսպանատունը նաև նշել է, որ Թուրքիան չի ժխտում Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում հայերի կրած տառապանքները և հիշատակում է զոհերին, սակայն դեմ է հարցի քաղաքականացմանը։ Նրանք առաջարկում են ստեղծել համատեղ պատմական հանձնաժողով՝ անկախ փորձագետների մասնակցությամբ։ Դեսպանատունը նաև կոչ է անում, որ բոլոր արխիվները բաց լինեն գիտական ուսումնասիրությունների համար։
Լիտվայի Սեյմը (խորհրդարանը) դեռեւս 2005 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է բանաձեւ, որով դատապարտել է 1915-1923 թթ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանությունը:

11 Май 2026 - 09:40 AMT
На сайте государственного архива Литвы были восстановлены публикации о Геноциде армян, сообщает «orer.eu».
Согласно публикации, материалы, посвященные Геноциду армян, ранее были удалены с сайта архива под давлением Министерств иностранных дел Турции и Литвы.
«8 мая из правительственных кругов Литвы поступила информация о том, что все публикации, посвященные Геноциду армян, были восстановлены на сайте архива», — говорится в сообщении.
О факте удаления материалов стало известно 6 мая после выхода расследовательской статьи обозревателя литовского онлайн-издания lrt.lt Габриелы Жимнтайте, которой об этом сообщил один из сотрудников архива.
В то же время руководитель центральной архивной службы Инга Закшаускене подтвердила, что 28 апреля состоялась срочная встреча с представителями посольства Турции. Во время встречи архиву якобы намекнули, что он пытается политизировать вопрос Геноцида армян.
Турецкая сторона также выразила недоумение по поводу того, почему государственные архивы позволяют публиковать и распространять материалы, касающиеся возможных политических вопросов. При этом Закшаускене подчеркнула, что возглавляемая ею служба и архив остаются вне политики.
«Моя нынешняя позиция заключается в том, что это абсолютно не политический вопрос. Это фиксация исторических фактов, подтвержденных научными исследованиями», — подчеркнула главный архивист Литвы.
Она также сообщила, что не получала никаких официальных писем или звонков по этому поводу.
«Это был просто визит, который я бы охарактеризовала как инструмент мягкой силы для вежливого разъяснения их позиции», — отметила Закшаускене.
Глава отдела распространения документов центрального архива Джюгинта Абромайтиене заявила, что получила неофициальный звонок от представителей МИД Литвы.
«Министерство иностранных дел выразило обеспокоенность тем, что публикация на сайте архива может нанести ущерб долгосрочным отношениям между Литвой и Турцией», — говорится в ответе, направленном агентству Elta.
В то же время МИД Литвы опроверг информацию о том, что государственным учреждениям направлялись какие-либо рекомендации или указания по этому вопросу.
Посольство Турции также выступило с заявлением, отметив, что резолюция Сейма Литвы 2005 года носит предвзятый характер и отражает лишь мнение поддержавших ее депутатов.
В дипмиссии подчеркнули, что термин «геноцид» имеет юридическое определение и может быть установлен только компетентными судами в соответствии с Конвенцией ООН 1948 года. Также было заявлено, что события 1915 года остаются предметом дискуссий и не являются «неоспоримым фактом».
Кроме того, посольство отметило, что Турция не отрицает страдания армян во время Первой мировой войны и чтит память жертв, однако выступает против политизации вопроса. Турецкая сторона предложила создать совместную историческую комиссию с участием независимых экспертов и призвала открыть все архивы для научных исследований.
Сейм Литвы еще 15 декабря 2005 года принял резолюцию, осуждающую Геноцид армян в Османской империи в 1915-1923 годах.