Միայն Հայաստանի ժողովուրդը կարող է որոշել իր ապագան և ընտրել եվրաինտեգրման ուղին, հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը Բրյուսելում՝ ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստից առաջ՝ արձագանքելով Հայաստանի և նրա եվրոպական ընտրության վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին։
«Միայն Հայաստանի ժողովուրդը կարող է որոշել իր ապագան։ Եվրոպական քաղաքական համայնքի վերջին հանդիպումը, ինչպես նաև ԵՄ-ի և Հայաստանի գագաթնաժողովը ցույց տվեցին, թե ինչպիսի ճանապարհով են նրանք ուզում գնալ: Եվ Եվրոպան կաջակցի նրանց»,- ասել է Կոսը, գրում է
Նա նաև նշել է, որ Եվրամիությունում տեղյակ են տարածաշրջանում առկա «աշխարհաքաղաքական դինամիկայի» մասին և շարունակելու են «շատ ուշադիր» հետևել իրավիճակին։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար ճիշտ կլինի, եթե Երևանը հստակեցնի իր դիրքորոշումը Եվրամիությանն անդամակցելու հարցում։
Պուտինը հայտարարել է, որ Եվրամիությանը միանալու Հայաստանի ծրագրերն «առանձնահատուկ քննարկում են պահանջում»։
«Օրինակ՝ կարելի է հանրաքվե անցկացնել։ Դա մեր գործը չէ, բայց, սկզբունքորեն, միանգամայն տրամաբանական կլիներ հանրաքվե անցկացնել և հարցնել Հայաստանի քաղաքացիներին, թե որն է լինելու նրանց ընտրությունը։ Դրան համապատասխան՝ մենք էլ հետևություններ կանեինք և կգնայինք մեղմ, քաղաքակիրթ և փոխշահավետ «բաժանման» ճանապարհով։ Ի վերջո, հասկանո՞ւմ եք, մենք հիմա ապրում ենք այն ամենը, ինչ կատարվում էր ուկրաինական ուղղությամբ։ Իսկ ինչի՞ց սկսվեց ամեն ինչ։ Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելուց կամ անդամակցելու փորձից»,- ասել է նա:

Only the people of Armenia can decide the country’s future and choose the path of European integration, EU Commissioner for Enlargement Marta Kos said in Brussels ahead of a meeting of the EU Foreign Affairs Council, responding to remarks by Russian President Vladimir Putin regarding Armenia’s European ambitions.
“Only the people of Armenia can decide their future. The recent meeting of the European Political Community, as well as the EU-Armenia summit, showed the direction they want to take. And Europe will support them,” Kos said.
She also noted that the European Union is aware of the “geopolitical dynamics” in the region and will continue to follow developments “very closely.”
Russian President Vladimir Putin earlier stated that it would be appropriate for Armenia to clarify its position regarding possible membership in the European Union.
Putin said Armenia’s plans to join the European Union “require special discussion.”
“For example, a referendum could be held. It is not our business, but in principle it would be entirely logical to ask Armenian citizens what their choice will be. Based on that, we would draw conclusions and move toward a soft, civilized and mutually beneficial ‘separation.’ After all, you understand that we are now witnessing everything that happened in the Ukrainian direction. And how did it all begin? It started with Ukraine’s attempt to join the EU,” Putin said.