Միայն Հայաստանի ժողովուրդը կարող է որոշել իր ապագան և ընտրել եվրաինտեգրման ուղին, հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը Բրյուսելում՝ ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստից առաջ՝ արձագանքելով Հայաստանի և նրա եվրոպական ընտրության վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին։
«Միայն Հայաստանի ժողովուրդը կարող է որոշել իր ապագան։ Եվրոպական քաղաքական համայնքի վերջին հանդիպումը, ինչպես նաև ԵՄ-ի և Հայաստանի գագաթնաժողովը ցույց տվեցին, թե ինչպիսի ճանապարհով են նրանք ուզում գնալ: Եվ Եվրոպան կաջակցի նրանց»,- ասել է Կոսը, գրում է
Նա նաև նշել է, որ Եվրամիությունում տեղյակ են տարածաշրջանում առկա «աշխարհաքաղաքական դինամիկայի» մասին և շարունակելու են «շատ ուշադիր» հետևել իրավիճակին։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար ճիշտ կլինի, եթե Երևանը հստակեցնի իր դիրքորոշումը Եվրամիությանն անդամակցելու հարցում։
Պուտինը հայտարարել է, որ Եվրամիությանը միանալու Հայաստանի ծրագրերն «առանձնահատուկ քննարկում են պահանջում»։
«Օրինակ՝ կարելի է հանրաքվե անցկացնել։ Դա մեր գործը չէ, բայց, սկզբունքորեն, միանգամայն տրամաբանական կլիներ հանրաքվե անցկացնել և հարցնել Հայաստանի քաղաքացիներին, թե որն է լինելու նրանց ընտրությունը։ Դրան համապատասխան՝ մենք էլ հետևություններ կանեինք և կգնայինք մեղմ, քաղաքակիրթ և փոխշահավետ «բաժանման» ճանապարհով։ Ի վերջո, հասկանո՞ւմ եք, մենք հիմա ապրում ենք այն ամենը, ինչ կատարվում էր ուկրաինական ուղղությամբ։ Իսկ ինչի՞ց սկսվեց ամեն ինչ։ Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելուց կամ անդամակցելու փորձից»,- ասել է նա:

11 Май 2026 - 11:47 AMT
Только народ Армении может решать свое будущее и выбирать путь европейской интеграции, заявила еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос в Брюсселе перед заседанием Совета ЕС по иностранным делам, комментируя высказывания президента России Владимира Путина о европейском выборе Армении.
«Только народ Армении может определять свое будущее. Последняя встреча Европейского политического сообщества, а также саммит ЕС-Армения показали, по какому пути они хотят идти. И Европа поддержит их», — сказала Кос.
Она также отметила, что в Евросоюзе осведомлены о существующей в регионе «геополитической динамике» и продолжат «очень внимательно» следить за развитием ситуации.
Ранее президент России Владимир Путин заявил, что Армении следует четко определить свою позицию по вопросу возможного вступления в Европейский союз.
Путин отметил, что планы Армении по присоединению к ЕС «требуют особого обсуждения».
«Например, можно провести референдум. Это не наше дело, но, в принципе, было бы вполне логично спросить граждан Армении, каким будет их выбор. Исходя из этого, мы сделали бы выводы и пошли бы по пути мягкого, цивилизованного и взаимовыгодного “расставания”. В конце концов, вы понимаете, что сейчас мы наблюдаем все то, что происходило на украинском направлении. А с чего все началось? С попытки Украины вступить в ЕС», — заявил Путин.