ՌԴ-ն Հայաստանին առաջարկել է մեծ հզորության ԱԷԿ-ի նախագիծ, որը կծառայի 100 տարի, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ վարչության տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը:
«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան Հայաստանին առաջարկել է մեծ հզորությամբ կայանի նախագիծ, որը՝ եթե հայկական ղեկավարությունն ունենար համապատասխան կամք, կփակեր երկրի էներգետիկ պահանջները տասնամյակների, նույնիսկ ամբողջ դարի համար։ Միաժամանակ այն վերջնական սպառողների համար կապահովեր էլեկտրաէներգիայի մատչելի սակագներ, ինչը, ի թիվս այլնի, էապես կխթաներ երկրի արդյունաբերության աճը», – ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դիվանագետը շեշտել է, որ Ռուսաստանը համաշխարհային առաջատարներից մեկն է ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում և մշտապես կարող է Հայաստանին փոխանցել իր փորձն ու մշակումները հանրապետության համար կարևոր նշանակություն ունեցող էներգետիկ ոլորտում։
Ապրիլի 2-ին ՌԴ փոխվարչապետ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Երևանը կարող է էներգադեֆիցիտի բախվել, եթե մինչև 2026-ի ավարտը որոշում չկայացնի նոր ԱԷԿ-ի կառուցման վերաբերյալ:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման հարցում որոնում է առավել շահավետ առաջարկը։ Միաժամանակ ԱՄՆ փոխնախագահը փետրվարին Երևան կատարած այցի ընթացքում նշել է, որ ամերիկյան կողմը պատրաստվում է Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի ոլորտում ներդնել 9 միլիարդ դոլար և մատակարարել փոքր մոդուլային ռեակտորներ։

Россия предложила Армении проект атомной электростанции большой мощности, которая сможет прослужить 100 лет, заявил директор четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Михаил Калугин.
Москва заверила, что предлагаемая атомная электростанция позволит на долгосрочной основе решить энергетические вопросы Армении.
Государственная корпорация «Росатом» предложила Армении проект станции большой мощности, который, «если бы у армянского руководства была соответствующая политическая воля», смог бы покрыть энергетические потребности страны на десятилетия, а возможно, и на целый век, сказал Калугин, сообщает «ТАСС».
По его словам, проект также обеспечит доступные тарифы на электроэнергию для конечных потребителей, что, помимо прочего, существенно простимулирует рост промышленности страны.
Дипломат подчеркнул, что Россия является одним из мировых лидеров в сфере атомных технологий и всегда готова передавать Армении свой опыт и разработки в стратегически важной энергетической отрасли.
2 апреля вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что Ереван может столкнуться с дефицитом электроэнергии, если до конца 2026 года не примет решение о строительстве новой АЭС.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявлял, что Армения ищет наиболее выгодное предложение по строительству новой атомной электростанции. Одновременно в ходе визита в Ереван в феврале вице-президент США отметил, что американская сторона намерена инвестировать 9 миллиардов долларов в сферу ядерной энергетики Армении и поставить малые модульные реакторы.