ՌԴ-ն Հայաստանին առաջարկել է մեծ հզորության ԱԷԿ-ի նախագիծ, որը կծառայի 100 տարի, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ վարչության տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը:
«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան Հայաստանին առաջարկել է մեծ հզորությամբ կայանի նախագիծ, որը՝ եթե հայկական ղեկավարությունն ունենար համապատասխան կամք, կփակեր երկրի էներգետիկ պահանջները տասնամյակների, նույնիսկ ամբողջ դարի համար։ Միաժամանակ այն վերջնական սպառողների համար կապահովեր էլեկտրաէներգիայի մատչելի սակագներ, ինչը, ի թիվս այլնի, էապես կխթաներ երկրի արդյունաբերության աճը», – ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դիվանագետը շեշտել է, որ Ռուսաստանը համաշխարհային առաջատարներից մեկն է ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում և մշտապես կարող է Հայաստանին փոխանցել իր փորձն ու մշակումները հանրապետության համար կարևոր նշանակություն ունեցող էներգետիկ ոլորտում։
Ապրիլի 2-ին ՌԴ փոխվարչապետ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Երևանը կարող է էներգադեֆիցիտի բախվել, եթե մինչև 2026-ի ավարտը որոշում չկայացնի նոր ԱԷԿ-ի կառուցման վերաբերյալ:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման հարցում որոնում է առավել շահավետ առաջարկը։ Միաժամանակ ԱՄՆ փոխնախագահը փետրվարին Երևան կատարած այցի ընթացքում նշել է, որ ամերիկյան կողմը պատրաստվում է Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի ոլորտում ներդնել 9 միլիարդ դոլար և մատակարարել փոքր մոդուլային ռեակտորներ։

Russia has offered Armenia a large-capacity nuclear power plant project that could operate for 100 years, according to Mikhail Kalugin, director of the Russian Foreign Ministry’s Fourth CIS Department.
Moscow said the proposed nuclear facility would provide a long-term solution to Armenia’s energy challenges.
The Rosatom state corporation has presented Armenia with a large-scale nuclear plant project which, “if the Armenian leadership had the necessary political will,” would cover the country’s energy demands for decades, or even an entire century, Kalugin said, according to TASS.
He added that the project would also ensure affordable electricity tariffs for end consumers, which, among other things, would significantly stimulate industrial growth in the country.
The diplomat stressed that Russia is one of the world leaders in nuclear technologies and is always ready to share its expertise and developments with Armenia in the strategically important energy sector.
On April 2, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk warned that Yerevan could face an energy shortage if it does not make a decision on building a new nuclear power plant before the end of 2026.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan said Armenia is seeking the most advantageous proposal for the construction of a new nuclear power station. During a visit to Yerevan in February, the U.S. vice president also stated that the American side plans to invest $9 billion in Armenia’s nuclear energy sector and supply small modular reactors.