ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը և Կիպրոսի «Հաջողակ գործարար առաջնորդների ակումբի» պատվիրակությունը քննարկել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության խորացմանը, արտահանման խթանմանը և ներդրումային նոր հնարավորությունների ձևավորմանը վերաբերող հարցեր։
Քննարկվել են նաև հայ արտադրողների համար Կիպրոսում հավաստագրման և արտադրանքի տեղայնացման հնարավորությունները, որոնք կարող են նպաստել տեղական արտադրանքի միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը։
Զրույցի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել մասնագիտական ծառայությունների, կայուն բրենդավորման և Եվրամիության չափանիշներին համապատասխան արտադրությունների զարգացման թեմաներին։
Կարևորվել է Կիպրոսի նշանակությունը՝ որպես հայկական ընկերությունների համար եվրոպական շուկա մուտք գործելու ռազմավարական հարթակի։ Պատվիրակության անդամները հատկապես ընդգծել են Հայաստանի դերը՝ որպես տարածաշրջանային կարևոր հանգույցի։

12 May 2026 - 10:35 AMT
Armenia and Cyprus explored opportunities to deepen trade and economic cooperation, promote exports, and attract new investments during talks between Deputy Economy Minister Lilia Sirakanyan and a delegation from the Cyprus Successful Business Leaders Club.
The sides also discussed certification opportunities in Cyprus for Armenian manufacturers, along with product localization prospects that could help increase the international visibility of Armenian goods.
The discussion additionally covered professional services, sustainable branding, and the development of production facilities aligned with European Union standards.