12 Մայիս 2026 - 10:06 AMT
Մեծ Բրիտանիան մայիսի 11-ին հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթի կիրառման մասին՝ այն բնութագրելով որպես Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից հետո ամենախիստ սահմանափակումներից մեկը։
Լոնդոնը նույն օրը սահմանափակումներ է կիրառել ևս 56 անձի և կառույցի նկատմամբ՝ Ուկրաինայի ապակայունացման գործում նրանց դերակատարման համար։ Բրիտանական կողմը նշել է, որ այս քայլերը պատասխան են Մոսկվայի «թշնամական գործողություններին», այդ թվում՝ Հայաստանում միջամտության փորձերին, հայտնում է Factor.am-ը:
Պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկվել է նաև «Սոցիալական նախագծման գործակալություն» (SDA) կազմակերպությունը։ Ըստ հայտարարության՝ այն իրականացրել է արշավներ, որոնք, գրեթե անկասկած, կազմակերպվել են Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմի հանձնարարությամբ։ Դրանց թվում նշվել են Հայաստանում ռուսամետ կառույցների ստեղծման և իշխանափոխության վրա ազդելու փորձերը՝ ռուսամետ գործիչների օգտին։
Նշվել է նաև, որ Ռուսաստանի կողմից ֆինանսավորվող SDA-ն իր գործընկեր Structura կազմակերպության հետ միասին փորձել է իրականացնել միջամտության մի շարք գործողություններ, որոնք ուղղված են եղել ժողովրդավարական գործընթացների խաթարմանը և Ուկրաինային տրամադրվող միջազգային աջակցության թուլացմանը։
Պատժամիջոցների փաթեթում ներառված «Դիալոգ»-ն էլ որակվում է որպես Ռուսաստանի կառավարությանը կից կազմակերպություն, այդ թվում՝ Կրեմլի կողմից Ռուսաստանի կողմից օկուպացված Ուկրաինայում բովանդակության կենտրոններ հիմնելու։ Այն գործարկում է բացահայտ և գաղտնի առցանց ակտիվներ, որոնք նախատեսված են ռուսական պետական ​​քարոզչությունը տարածելու համար։
Նշվում է, որ «Դիալոգը» հանձնարարություն է ստացել Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմից և համագործակցել է ռուսական հետախուզական ծառայությունների հետ՝ ՌԴ կառավարության անունից չարամիտ ազդեցության արշավներ իրականացնելու համար։ Այն նաև համակարգել է ռուսական հետախուզության հետ Հայաստանի ներքին քաղաքականությանն ուղղված միջամտության ծրագրերը։

12 Май 2026 - 10:41 AMT
Великобритания 11 мая объявила о введении нового пакета санкций против России, охарактеризовав его как один из самых жестких с начала войны в Украине.
В тот же день Лондон ввел ограничения против еще 56 лиц и организаций за их предполагаемую роль в дестабилизации Украины. Британская сторона заявила, что эти меры являются ответом на «враждебные действия» Москвы, включая попытки вмешательства в Армении, сообщает «Factor.am ».
В санкционный список также была включена организация Social Design Agency (SDA). Согласно заявлению, она проводила кампании, которые «почти наверняка» были организованы по поручению администрации президента России.
Среди них были названы попытки создания в Армении пророссийских структур и оказания влияния на смену власти в пользу пророссийских деятелей.
Также отмечается, что финансируемая Россией SDA совместно с партнерской организацией Structura пыталась реализовать ряд операций вмешательства, направленных на подрыв демократических процессов и ослабление международной поддержки Украины.
Включенная в санкционный пакет организация «Диалог» характеризуется как структура, связанная с правительством России, в том числе с созданием контент-центров на оккупированных Россией территориях Украины по поручению Кремля.
Указывается, что «Диалог» управляет открытыми и скрытыми онлайн-ресурсами, предназначенными для распространения российской государственной пропаганды.
Также заявляется, что организация получала указания от администрации президента России и сотрудничала с российскими спецслужбами для проведения кампаний злонамеренного влияния от имени правительства РФ. Кроме того, «Диалог» якобы координировал с российской разведкой планы вмешательства, направленные на внутреннюю политику Армении.