12 Մայիս 2026 - 10:06 AMT
Մեծ Բրիտանիան մայիսի 11-ին հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթի կիրառման մասին՝ այն բնութագրելով որպես Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից հետո ամենախիստ սահմանափակումներից մեկը։
Լոնդոնը նույն օրը սահմանափակումներ է կիրառել ևս 56 անձի և կառույցի նկատմամբ՝ Ուկրաինայի ապակայունացման գործում նրանց դերակատարման համար։ Բրիտանական կողմը նշել է, որ այս քայլերը պատասխան են Մոսկվայի «թշնամական գործողություններին», այդ թվում՝ Հայաստանում միջամտության փորձերին, հայտնում է Factor.am-ը:
Պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկվել է նաև «Սոցիալական նախագծման գործակալություն» (SDA) կազմակերպությունը։ Ըստ հայտարարության՝ այն իրականացրել է արշավներ, որոնք, գրեթե անկասկած, կազմակերպվել են Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմի հանձնարարությամբ։ Դրանց թվում նշվել են Հայաստանում ռուսամետ կառույցների ստեղծման և իշխանափոխության վրա ազդելու փորձերը՝ ռուսամետ գործիչների օգտին։
Նշվել է նաև, որ Ռուսաստանի կողմից ֆինանսավորվող SDA-ն իր գործընկեր Structura կազմակերպության հետ միասին փորձել է իրականացնել միջամտության մի շարք գործողություններ, որոնք ուղղված են եղել ժողովրդավարական գործընթացների խաթարմանը և Ուկրաինային տրամադրվող միջազգային աջակցության թուլացմանը։
Պատժամիջոցների փաթեթում ներառված «Դիալոգ»-ն էլ որակվում է որպես Ռուսաստանի կառավարությանը կից կազմակերպություն, այդ թվում՝ Կրեմլի կողմից Ռուսաստանի կողմից օկուպացված Ուկրաինայում բովանդակության կենտրոններ հիմնելու։ Այն գործարկում է բացահայտ և գաղտնի առցանց ակտիվներ, որոնք նախատեսված են ռուսական պետական ​​քարոզչությունը տարածելու համար։
Նշվում է, որ «Դիալոգը» հանձնարարություն է ստացել Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմից և համագործակցել է ռուսական հետախուզական ծառայությունների հետ՝ ՌԴ կառավարության անունից չարամիտ ազդեցության արշավներ իրականացնելու համար։ Այն նաև համակարգել է ռուսական հետախուզության հետ Հայաստանի ներքին քաղաքականությանն ուղղված միջամտության ծրագրերը։

The United Kingdom has announced a new sanctions package against Russia, including measures linked to alleged attempts to interfere in Armenia’s internal affairs.
Great Britain announced on May 11 a new package of sanctions against Russia, describing it as among the toughest restrictions imposed since the start of the war in Ukraine.
On the same day, London imposed restrictions on 56 additional individuals and entities for their alleged role in destabilizing Ukraine. The British side said the measures were a response to Moscow’s “hostile activities,” including alleged attempts to interfere in Armenia, Factor.am reported.
The sanctions list also includes the Social Design Agency (SDA). According to the statement, the organization carried out campaigns that were “almost certainly” organized on instructions from the Russian presidential administration.
Among the activities cited were attempts to create pro-Russian structures in Armenia and influence political change in favor of pro-Russian figures.
The statement also said that the Russian-funded SDA, together with its partner organization Structura, allegedly attempted to conduct a series of interference operations aimed at undermining democratic processes and weakening international support for Ukraine.
The organization “Dialog,” also included in the sanctions package, was described as an entity linked to the Russian government, including through the establishment of content centers in Russian-occupied territories of Ukraine on behalf of the Kremlin.
According to the statement, Dialog operates overt and covert online assets designed to spread Russian state propaganda.
It was also stated that Dialog had received directives from the Russian presidential administration and cooperated with Russian intelligence services to conduct malign influence campaigns on behalf of the Russian government. The organization also allegedly coordinated interference plans targeting Armenia’s domestic politics together with Russian intelligence.