12 Մայիս 2026 - 14:52 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գլխավոր խորհրդական Ակիֆ Չաղաթայ Քըլըչը հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյի հետ։ Այս մասին նա հայտնել է X-ում կատարած գրառմամբ։
«Հանդիպման ընթացքում մենք քննարկեցինք Ադրբեջան-Հայաստան խաղաղության գործընթացը, Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, Հարավային Կովկասում կապի նախագծերը, տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերը, ինչպես նաև ԵՄ մոտեցումը տարածաշրջանին»,- նշել է Քըլըչը, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ շեշտադրել են Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության, կայունության և համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված համատեղ ջանքերի կարևորությունը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը հայտարարել էր, որ ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը զգալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության գործընթացում:

Главный советник президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по внешней политике и вопросам безопасности Акиф Чагатай Кылыч провел встречу со специальным представителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдаленой Гроно. Об этом он сообщил в публикации в X.
«В ходе встречи мы обсудили процесс мира между Азербайджаном и Арменией, процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией, проекты коммуникаций на Южном Кавказе, вопросы региональной стабильности и безопасности, а также подход ЕС к региону», — отметил Кылыч, сообщает «Factor.am ».
Он подчеркнул важность совместных усилий, направленных на укрепление долгосрочного мира, стабильности и сотрудничества на Южном Кавказе.
Ранее вице-президент Турции Джевдет Йылмаз заявил, что Армения и Азербайджан добились значительного прогресса в мирном процессе.