ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերության ֆոնդը պետությանը կվերադարձնի 3․7 մլրդ դրամ: Այդ մասին հայտնել է Պետգույքի կառավարման կոմիտեն:
Նշվում է, որ 2020 թվականին, հաշվի առնելով կորոնավիրուսի համավարակի (COVID-19) հետևանքով առաջացած տնտեսական մարտահրավերները, ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել տնտեսական նշանակություն ունեցող ներդրումները խթանելու նպատակով իրականացնել երկարաժամկետ զարգացման ծրագրեր՝ 80 միլիարդ ՀՀ դրամ ընդհանուր բյուջեով։
Առաջին ծրագրի շրջանակում պետության կողմից երկու փուլով ձեռք են բերվել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի (ԱՆԻՖ) ենթակա «Ձեռնարկատեր + Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի (Կառավարիչ) կողմից կառավարվող «Ձեռնարկատեր + Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» փակ ոչ հրապարակային մասնագիտացված պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի (Ֆոնդ) փայերը՝ 10 միլիարդ ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով։
2021-2023 թվականների ընթացքում Ֆոնդի կողմից բաժնեմասնակցային ներդրումներ են իրականացվել մի շարք փակ բաժնետիրական ընկերություններում։
2024 թվականի սեպտեմբերի 11-ին կնքված նվիրատվության պայմանագրի հիման վրա «Ձեռնարկատեր + Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի փաթեթի կառավարման լիազորություններն ԱՆԻՖ-ից փոխանցվել են Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին, ինչից հետո Կառավարչի կողմից քննարկվել է Ֆոնդին պատկանող բաժնետոմսերի վաճառքի հարցը։
Արդյունքում Կառավարչին թույլատրվել է սահմանված ժամկետում վաճառել Ֆոնդին պատկանող բաժնետոմսերը՝ որպես օտարման գին սահմանելով առևտրային ընկերությունում ներդրված գումարի և դրա ներդրման օրվանից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը հաշվարկված տոկոսավճարների հանրագումարը՝ նվազեցված վճարված շահութաբաժինների չափով։ Տոկոսավճարների հաշվարկման տարեկան դրույքաչափը (պարզ տոկոս) սահմանվել է 10.2720%՝ 2025 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ շրջանառության մեջ գտնվող պետական գանձապետական միջնաժամկետ արժեկտրոնային պարտատոմսերի միջին կշռված եկամտաբերությանը համապատասխան։
Իրականացվել է 4 ընկերությունների բաժնետոմսերի առուվաճառքի գործընթացը։ Նշված ընկերություններում Ֆոնդի ներդրումների հանրագումարը կազմել է 2․9 միլիարդ ՀՀ դրամ, իսկ վաճառքի ընդհանուր գումարը՝ 3․7 միլիարդ ՀՀ դրամ։
2026 թվականի մայիսի 7-ի կառավարության որոշմամբ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահին հանձնարարվել է քայլեր ձեռնարկել 3․7 միլիարդ ՀՀ դրամի չափով Ֆոնդի փայերի մարում իրականացնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում 3․7 միլիարդ դրամը փոխանցվելու է ՀՀ պետական բյուջե։
ԱՆԻՖ-ը 2025 թվականի հոկտեմբերից գտնվում է լուծարման գործընթացում, որի մասին որոշումը կայացվել է ավելի վաղ։ Լուծարման շրջանակում ձևավորվել է պարտատերերի շրջանակ, որոնց թվում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը և Էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ յուրաքանչյուրն ունենալով 1․8 մլրդ դրամի պահանջ, ինչպես նաև «ԱՌՖԻ» ՓԲԸ-ն՝ 100 մլն դրամի պահանջով ։ Ընդհանուր պարտավորությունը կազմել է 3․7 մլրդ դրամ։

13 Май 2026 - 05:54 AMT
Фонд дочерней компании ANIF вернет государству 3,7 миллиарда драмов. Об этом сообщил Комитет по управлению государственным имуществом Армении.
В сообщении отмечается, что в 2020 году, учитывая экономические вызовы, вызванные пандемией COVID-19, правительство Армении приняло решение реализовать долгосрочные программы развития с целью стимулирования инвестиций стратегического значения с общим бюджетом 80 миллиардов драмов.
В рамках первой программы государство в два этапа приобрело паи закрытого специализированного договорного инвестиционного фонда «Предприниматель + Государство антикризисные инвестиции», управляемого компанией «Предприниматель + Государство антикризисный инвестиционный управляющий», которая находится под управлением Фонда государственных интересов Армении (ANIF). Общая стоимость приобретения составила 10 миллиардов драмов.
В 2021–2023 годах фонд осуществил долевые инвестиции в ряд закрытых акционерных обществ.
На основании договора дарения, подписанного 11 сентября 2024 года, полномочия по управлению пакетом акций компании «Предприниматель + Государство антикризисный инвестиционный управляющий» были переданы от ANIF Комитету по управлению государственным имуществом. После этого управляющая компания рассмотрела вопрос продажи принадлежащих фонду акций.
В результате управляющему было разрешено в установленный срок реализовать акции фонда. Цена продажи была определена как сумма инвестиций в коммерческие компании и начисленных процентов до 31 декабря 2025 года за вычетом выплаченных дивидендов.
Годовая процентная ставка для расчета была установлена на уровне 10,2720%, что соответствует средневзвешенной доходности среднесрочных государственных казначейских облигаций по состоянию на 30 июня 2025 года.
Уже осуществлены сделки купли-продажи акций четырех компаний.
Общий объем инвестиций фонда в указанные компании составил 2,9 миллиарда драмов, а общая сумма продажи — 3,7 миллиарда драмов.
Решением правительства от 7 мая 2026 года председателю Комитета по управлению государственным имуществом поручено предпринять шаги для погашения паев фонда на сумму 3,7 миллиарда драмов, после чего средства будут перечислены в государственный бюджет Армении.
ANIF находится в процессе ликвидации с октября 2025 года, решение о чем было принято ранее. В рамках ликвидации был сформирован круг кредиторов, среди которых Аппарат премьер-министра Армении и Министерство экономики — с требованиями по 1,8 миллиарда драмов каждое, а также ЗАО «АРФИ» с требованием в размере 100 миллионов драмов. Общий объем обязательств составил 3,7 миллиарда драмов.