ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերության ֆոնդը պետությանը կվերադարձնի 3․7 մլրդ դրամ: Այդ մասին հայտնել է Պետգույքի կառավարման կոմիտեն:
Նշվում է, որ 2020 թվականին, հաշվի առնելով կորոնավիրուսի համավարակի (COVID-19) հետևանքով առաջացած տնտեսական մարտահրավերները, ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել տնտեսական նշանակություն ունեցող ներդրումները խթանելու նպատակով իրականացնել երկարաժամկետ զարգացման ծրագրեր՝ 80 միլիարդ ՀՀ դրամ ընդհանուր բյուջեով։
Առաջին ծրագրի շրջանակում պետության կողմից երկու փուլով ձեռք են բերվել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի (ԱՆԻՖ) ենթակա «Ձեռնարկատեր + Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի (Կառավարիչ) կողմից կառավարվող «Ձեռնարկատեր + Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» փակ ոչ հրապարակային մասնագիտացված պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի (Ֆոնդ) փայերը՝ 10 միլիարդ ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով։
2021-2023 թվականների ընթացքում Ֆոնդի կողմից բաժնեմասնակցային ներդրումներ են իրականացվել մի շարք փակ բաժնետիրական ընկերություններում։
2024 թվականի սեպտեմբերի 11-ին կնքված նվիրատվության պայմանագրի հիման վրա «Ձեռնարկատեր + Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի փաթեթի կառավարման լիազորություններն ԱՆԻՖ-ից փոխանցվել են Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին, ինչից հետո Կառավարչի կողմից քննարկվել է Ֆոնդին պատկանող բաժնետոմսերի վաճառքի հարցը։
Արդյունքում Կառավարչին թույլատրվել է սահմանված ժամկետում վաճառել Ֆոնդին պատկանող բաժնետոմսերը՝ որպես օտարման գին սահմանելով առևտրային ընկերությունում ներդրված գումարի և դրա ներդրման օրվանից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը հաշվարկված տոկոսավճարների հանրագումարը՝ նվազեցված վճարված շահութաբաժինների չափով։ Տոկոսավճարների հաշվարկման տարեկան դրույքաչափը (պարզ տոկոս) սահմանվել է 10.2720%՝ 2025 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ շրջանառության մեջ գտնվող պետական գանձապետական միջնաժամկետ արժեկտրոնային պարտատոմսերի միջին կշռված եկամտաբերությանը համապատասխան։
Իրականացվել է 4 ընկերությունների բաժնետոմսերի առուվաճառքի գործընթացը։ Նշված ընկերություններում Ֆոնդի ներդրումների հանրագումարը կազմել է 2․9 միլիարդ ՀՀ դրամ, իսկ վաճառքի ընդհանուր գումարը՝ 3․7 միլիարդ ՀՀ դրամ։
2026 թվականի մայիսի 7-ի կառավարության որոշմամբ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահին հանձնարարվել է քայլեր ձեռնարկել 3․7 միլիարդ ՀՀ դրամի չափով Ֆոնդի փայերի մարում իրականացնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում 3․7 միլիարդ դրամը փոխանցվելու է ՀՀ պետական բյուջե։
ԱՆԻՖ-ը 2025 թվականի հոկտեմբերից գտնվում է լուծարման գործընթացում, որի մասին որոշումը կայացվել է ավելի վաղ։ Լուծարման շրջանակում ձևավորվել է պարտատերերի շրջանակ, որոնց թվում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը և Էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ յուրաքանչյուրն ունենալով 1․8 մլրդ դրամի պահանջ, ինչպես նաև «ԱՌՖԻ» ՓԲԸ-ն՝ 100 մլն դրամի պահանջով ։ Ընդհանուր պարտավորությունը կազմել է 3․7 մլրդ դրամ։

13 May 2026 - 05:53 AMT
A fund managed by an ANIF subsidiary will return 3.7 billion drams to the state, Armenia’s State Property Management Committee announced.
According to the statement, in 2020, amid the economic challenges caused by the COVID-19 pandemic, the Armenian government adopted a decision to implement long-term development programs aimed at stimulating strategically important investments with a total budget of 80 billion drams.
Within the framework of the first program, the state acquired in two stages units of the “Entrepreneur + State Anti-Crisis Investments” closed specialized contractual investment fund, managed by the “Entrepreneur + State Anti-Crisis Investment Manager” company, a subsidiary under the “Armenian National Interests Fund” (ANIF). The total value of the acquisition amounted to 10 billion drams.
Between 2021 and 2023, the fund made equity investments in several closed joint-stock companies.
Under a donation agreement signed on September 11, 2024, management powers over the shares of the “Entrepreneur + State Anti-Crisis Investment Manager” company were transferred from ANIF to the State Property Management Committee. Following this transfer, the manager reviewed the issue of selling the shares owned by the fund.
As a result, the manager was authorized to sell the fund’s shares within a specified period. The sale price was set as the total amount invested in the commercial companies plus accrued interest calculated through December 31, 2025, minus paid dividends.
The annual interest rate for calculations was set at 10.2720%, corresponding to the weighted average yield of medium-term government treasury coupon bonds circulating as of June 30, 2025.
Share sale transactions involving four companies have already been completed.
The total amount invested by the fund in those companies was 2.9 billion drams, while the total sale amount reached 3.7 billion drams.
Under a government decision dated May 7, 2026, the chairman of the State Property Management Committee was instructed to take steps to redeem the fund’s units worth 3.7 billion drams, after which the funds will be transferred to Armenia’s state budget.
ANIF has been undergoing liquidation procedures since October 2025, following an earlier government decision. As part of the liquidation process, a list of creditors was formed, including the Office of the Prime Minister and the Ministry of Economy, each with claims of 1.8 billion drams, as well as ARFI CJSC with a claim of 100 million drams. Total obligations amounted to 3.7 billion drams.