ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու մասնակցությունը Երևանում անցկացված Հայաստան-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովին չի կարելի գնահատել որպես բարեկամական քայլ Ռուսաստանի, նրա քաղաքացիների և հայ ժողովրդի նկատմամբ։
«Հաղթանակի օրվան ընդառաջ՝ տոնին, որը, ինչպես արդեն ասել եմ, միավորում է բոլոր ազգությունների ներկայացուցիչներին, Երևանում անցկացվել է գագաթնաժողով, որտեղ հավաքվել էին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հյուրերը։ Այնուհետև հնչել են ժամանածների ելույթներն ու հայտարարությունները, այդ թվում՝ նրանց միացած, ամենայն հավանականությամբ, Փաշինյանի «անձնական» հյուրի՝ արյունալի կիևյան ռեժիմի ղեկավար Զելենսկու կողմից։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ Փաշինյանի այդ քայլը չի կարելի բարեկամական համարել մեր երկրի, Ռուսաստանի քաղաքացիների և նաև հայ ժողովրդի նկատմամբ»,- հայտարարել է Վոլոդինը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Միաժամանակ Պետդումայի նախագահը շեշտել է, որ խոսքը Հայաստանի ինքնիշխանությանը կամ ներքին գործերին միջամտելու մասին չէ։
«Խոսքը բարոյականության և պարկեշտության մասին է։ Դրանք կամ կան, կամ չկան։ Կարելի է զբաղեցնել բարձր պաշտոններ, սակայն դա դեռ չի նշանակում, որ մարդն ունի այդ հատկությունները»,- նշել է նա։
«Դեսպանին կտրականապես ասվել է, որ անընդունելի էր Երևանում ԵՄ հովանու ներքո անցած միջոցառումների ժամանակ Կիևի նացիստական ռեժիմի պարագլուխ Զելենսկուն Ռուսաստանի դեմ ահաբեկչական սպառնալիքներ հնչեցնելու համար «ամբիոն» տրամադրելը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Председатель Государственной думы России Вячеслав Володин заявил, что участие президента Украины Владимира Зеленского в первом саммите Армения–ЕС, прошедшем в Ереване, нельзя расценивать как дружественный шаг по отношению к России, ее гражданам и армянскому народу.
«Накануне Дня Победы — праздника, который, как я уже говорил, объединяет представителей всех национальностей, — в Ереване прошел саммит, где собрались гости премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Затем прозвучали выступления и заявления прибывших, в том числе присоединившегося к ним, вероятно, “личного” гостя Пашиняна — главы кровавого киевского режима Зеленского. Совершенно очевидно, что этот шаг Пашиняна нельзя считать дружественным по отношению к нашей стране, гражданам России и также армянскому народу», — заявил Володин, сообщает «ТАСС».
При этом спикер Госдумы подчеркнул, что речь не идет о суверенитете Армении или вмешательстве в ее внутренние дела.
«Речь идет о морали и порядочности. Они либо есть, либо их нет. Можно занимать высокие должности, однако это еще не означает, что человек обладает этими качествами», — отметил он.
Посол Армении в России Гурген Арсенян был вызван в МИД России из-за выступления президента Украины Владимира Зеленского в Ереване.
«Послу было решительно указано на неприемлемость предоставления “трибуны” в ходе мероприятий под эгидой ЕС в Ереване главарю нацистского киевского режима Зеленскому для озвучивания террористических угроз в адрес России», — говорится в заявлении ведомства.