Առաջիկայում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը պատրաստվում է վարկային պայմանագրեր ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց բնակարանային կարիքների ապահովման նպատակով։ Այդ մասին հայտնել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ երկու վարկերից մեկը, որը տրամադրում է Համաշխարհային բանկը, ստորագրվելու է արդեն մոտ օրերին, իսկ երկրորդը, որը տրամադրվում է Ասիական զարգացման բանկի կողմից, կստորագրվի ավելի ուշ։ Երկու պայմանագրերն էլ՝ յուրաքանչյուրը 250 մլն դոլար ծավալով, ավելի վաղ հաստատվել են կառավարության և ԱԺ-ի կողմից, և այժմ մնացել է պաշտոնական ստորագրման փուլը։
Ներգրավված միջոցները կառավարությունը մտադիր է ուղղել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված տասնյակ հազարավոր ընտանիքների՝ մոտ 109,000 մարդու համար նախատեսված հիփոթեքային սուբսիդավորման ծրագրի շարունակմանը։
Սահմանամերձ և հեռավոր բնակավայրերում բնակարան ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամ ստանալու է 5 մլն դրամ (13․3 հազար դոլար), Հանրապետության մյուս, այդ թվում՝ Երևանի հարակից բնակավայրերում՝ 4 մլն դրամ (10․6 հազար դոլար), իսկ Երևանում՝ 3 մլն դրամ (8 հազար դոլար)։
Բացի այդ, տարվա ընթացքում իշխանությունները նախատեսում են հաստատել բյուջետային աջակցության համար նախատեսված մի շարք նոր վարկեր։ Խոսքը վերաբերում է այնպիսի փոխառությունների, որոնք ուղղվում են ոչ թե առանձին ծրագրերի իրականացմանը, այլ բյուջեի պակասուրդի լրացմանը։ Նախատեսվում է, որ վարկերը ներգրավվելու են Համաշխարհային բանկից, Ասիական զարգացման բանկից և Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունից։
Մի քանի տարի առաջ Հայաստանի կառավարությունը գրեթե դադարեցրել էր արտասահմանյան բյուջետային վարկերի ներգրավումը, սակայն 2024 թվականից կրկին սկսել է դիմել վարկավորման՝ խոշոր սոցիալական ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով։ Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն բնակարանային սուբսիդիաներին, այլև համընդհանուր բժշկական ապահովագրության ծրագրին։ Այդ պատճառով 2025 թվականին 2022 թվականի համեմատ բյուջեի պակասուրդը բացարձակ ցուցանիշներով եռապատկվել է՝ հասնելով 604 մլրդ դրամի (1,59 մլրդ դոլար)։
2026 թվականին պակասուրդը նախատեսվում է նվազեցնել մինչև 537 միլիարդ դրամի (1․41 միլիարդ դոլար)։ Միևնույն ժամանակ չի բացառվում, որ արտասահմանյան վարկերի ծավալը կրճատվի, քանի որ առաջին եռամսյակի արդյունքներով բյուջեի պակասուրդը սպասվածից ցածր է եղել։ Մի կողմից՝ բյուջե ավելի շատ եկամուտներ են հավաքագրվել, մյուս կողմից՝ ծախսերի կատարողականը զգալիորեն հետ է մնացել նախատեսված մակարդակից։

Armenia’s Finance Ministry is preparing to sign loan agreements aimed at providing housing support for people displaced from Nagorno-Karabakh, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said, according to Sputnik Armenia.
According to the minister, one of the two loans, provided by the World Bank, is expected to be signed within days, while the second loan, financed by the Asian Development Bank, will be signed later. Both agreements, each worth $250 million, were previously approved by the government and parliament, and only the formal signing stage remains.
The government plans to use the funds to continue a mortgage subsidy program designed for tens of thousands of families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, covering around 109,000 people.
Families purchasing housing in border or remote settlements will receive 5 million drams ($13,300) per family member, while those buying homes in other settlements, including areas surrounding Yerevan, will receive 4 million drams ($10,600). In Yerevan itself, assistance will amount to 3 million drams ($8,000) per family member.
In addition, authorities plan to approve several new loans during the year for budget support purposes. These borrowings are intended not for individual projects, but for covering the state budget deficit. The loans are expected to come from the World Bank, the Asian Development Bank, and the French Development Agency.
Several years ago, the Armenian government had nearly halted the attraction of foreign budget loans, but since 2024, it has resumed borrowing to finance major social programs. These include not only housing subsidies, but also the universal health insurance program. As a result, Armenia’s budget deficit in 2025 tripled in absolute terms compared with 2022, reaching 604 billion drams ($1.59 billion).
In 2026, the deficit is expected to decline to 537 billion drams ($1.41 billion). At the same time, authorities do not rule out reducing the volume of foreign borrowing, since the first-quarter budget deficit was lower than expected. On the one hand, budget revenues exceeded projections, while on the other, spending execution significantly lagged behind planned levels.
The European Bank for Reconstruction and Development will also provide Armenia with a $264.4 million grant for housing programs for forcibly displaced people from Artsakh.