Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2026 թվականի ներդրումային ծրագրի արժեքը կկազմի 4 մլրդ 183 մլն 900 հազար դրամ՝ առանց ավելացված արժեքի հարկի։ Նման որոշում է կայացրել ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը:
«ՀԱԷԿ–ի ներդրումային ծրագրի շրջանակում իրականացված ներդրումների արդյունքում շահագործման հանձնված հիմնական միջոցների մաշվածությունը կհաշվարկվի գծային եղանակով և կկիրառվի տարեկան 10.0 տոկոս մաշվածության նորմա»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի «Հայկական ատոմային էլեկտրակայանին» օրենքով սահմանված կարգով իրազեկելու օրվան հաջորդող օրվանից։
Նիստից հետո՝ անդրադառնալով ընթացիկ տարվա ծրագրերին, ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանն ասել է, որ ատոմակայանի հովացման աշտարակների վերանորոգման աշխատանքներն ավարտին են հասցվել, իսկ կապալառու՝ հայկական «Էմ գրուպ» ընկերությանը մնացել է մոտ 50 մլն դրամի ապրանք ներմուծել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ընդհանուր աշխատանքների ծավալը կազմել է 100 մլն դրամ։
«Ինչ վերաբերում է պատասխանատու սպառիչների հովացման համակարգին, ապա արդեն իսկ սկսվել են վերանորոգման աշխատանքները, մրցութային գործընթացի շրջանակում դա անում է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի կազմում գտնվող «Ռոսատոմ սերվիս» ընկերությունը։ Աշխատանքներն արդեն իսկ մեկնարկել են ապրիլից։ Այս պահին իրականացվում են դեմոնտաժի և զուգահեռ մոնտաժի աշխատանքներ»,– մանրամասնել է Մարտիրոսյանը։
Նա անդրադարձել է նաև մետաղի այն նմուշներին, որոնք պետք է ուղարկվեն Ռուսաստան։ Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ՝ առաջին խմբաքանակը 2025 թվականին արդեն ուղարկվել է, իսկ երկրորդ խմբաքանակը հանվել է ռեակտորի իրանից, տեղադրվել հատուկ կոնտեյների մեջ և առաջիկայում կուղարկվի ՌԴ՝ պաշարները որոշելու և ռեակտորի իրանի ամրության հաշվարկներ իրականացնելու նպատակով։
«Առաջին խմբաքանակի նախնական պատասխանը դրական էր, որ թրծումն իր էֆեկտիվությունը տվել է, և, ըստ կոնկրետացված տվյալների, մինչև 2039 թվականը ռեակտորի իրանը կարող է աշխատել։ Իհարկե, 2036 թ․-ին, եթե անհրաժեշտություն լինի, հաշվարկներ կանենք ատոմակայանի լրացուցիչ տարիների աշխատանքի համար, ինչու ոչ, նաև նորից թրծում կանենք»,– վստահեցրել է ՀԱԷԿ-ի տնօրենը։
Մարտիրոսյանը նաև տեղեկացրել է, որ ատոմակայանի պահեստարանի 4-րդ բլոկի կառուցումը պետք է ավարտվի այս տարի։ Նախագծողը ֆրանսիական ընկերություն է, որը նաև իրականացնելու է վերահսկողություն։
Հայկական ԱԷԿ-ն ապահովում է Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մոտ մեկ երրորդը։ Կայանի առաջին էներգաբլոկը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականի դեկտեմբերին, երկրորդը՝ 1980 թվականի հունվարին։ Մեծամորի ԱԷԿ-ը չի տուժել Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի ընթացքում։
Սկզբնապես կայանի շահագործման ավարտի ժամկետ սահմանվել էր 2016 թվականը, սակայն «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի մասնագետների մասնակցությամբ այն երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը։ 2023 թվականի դեկտեմբերին «Ռոսատոմ սերվիս»-ը և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ն շրջանակային պայմանագիր են կնքել կայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու միջոցառումների համալիրի իրականացման վերաբերյալ։

13 May 2026 - 12:20 AMT
Armenia’s Public Services Regulatory Commission has approved the 2026 investment program for the Armenian Nuclear Power Plant, valued at 4 billion 183 million 900 thousand drams, excluding value-added tax.
“Depreciation of fixed assets commissioned through investments made under the Armenian Nuclear Power Plant investment program will be calculated using the straight-line method, applying an annual depreciation rate of 10 percent,” the justification for the decision said.
The decision will enter into force the day after it is officially communicated to the Armenian Nuclear Power Plant in accordance with the law.
Speaking after the meeting about this year’s projects, Armenian NPP Director Eduard Martirosyan said repairs of the plant’s cooling towers had been completed, while the contractor, Armenian company M Group, still needs to import around 50 million drams worth of goods, Sputnik Armenia reported.
The total volume of work amounted to 100 million drams.
“As for the cooling system for responsible consumers, repair work has already begun. Within the framework of the tender process, the work is being carried out by Rosatom Service, which is part of the Rosatom state corporation. Work started in April. At present, dismantling and parallel installation operations are underway,” Martirosyan explained.
He also referred to metal samples that are to be sent to Russia. According to Martirosyan, the first batch had already been sent in 2025, while the second batch has been removed from the reactor vessel, placed in a special container, and will soon be sent to Russia to assess reserves and conduct calculations on the reactor vessel’s strength.
“The preliminary response regarding the first batch was positive, showing that the annealing process was effective and that, according to updated data, the reactor vessel can operate until 2039. Of course, if necessary, in 2036 we will carry out additional calculations for extending the plant’s operation and, why not, perform annealing again,” the NPP director said.
Martirosyan also stated that construction of the fourth block of the plant’s storage facility should be completed this year. The project designer is a French company that will also oversee supervision.
The Armenian Nuclear Power Plant produces about one-third of Armenia’s electricity. The first power unit was commissioned in December 1976 and the second in January 1980. The Metsamor plant was not damaged during the devastating Spitak earthquake.
The plant’s operation was initially scheduled to end in 2016, but with the participation of Rosatom specialists, its lifespan was extended until 2026. In December 2023, Rosatom Service and the Armenian Nuclear Power Plant signed a framework agreement on implementing measures to extend the station’s operation until 2036.