Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2026 թվականի ներդրումային ծրագրի արժեքը կկազմի 4 մլրդ 183 մլն 900 հազար դրամ՝ առանց ավելացված արժեքի հարկի։ Նման որոշում է կայացրել ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը:
«ՀԱԷԿ–ի ներդրումային ծրագրի շրջանակում իրականացված ներդրումների արդյունքում շահագործման հանձնված հիմնական միջոցների մաշվածությունը կհաշվարկվի գծային եղանակով և կկիրառվի տարեկան 10.0 տոկոս մաշվածության նորմա»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի «Հայկական ատոմային էլեկտրակայանին» օրենքով սահմանված կարգով իրազեկելու օրվան հաջորդող օրվանից։
Նիստից հետո՝ անդրադառնալով ընթացիկ տարվա ծրագրերին, ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանն ասել է, որ ատոմակայանի հովացման աշտարակների վերանորոգման աշխատանքներն ավարտին են հասցվել, իսկ կապալառու՝ հայկական «Էմ գրուպ» ընկերությանը մնացել է մոտ 50 մլն դրամի ապրանք ներմուծել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ընդհանուր աշխատանքների ծավալը կազմել է 100 մլն դրամ։
«Ինչ վերաբերում է պատասխանատու սպառիչների հովացման համակարգին, ապա արդեն իսկ սկսվել են վերանորոգման աշխատանքները, մրցութային գործընթացի շրջանակում դա անում է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի կազմում գտնվող «Ռոսատոմ սերվիս» ընկերությունը։ Աշխատանքներն արդեն իսկ մեկնարկել են ապրիլից։ Այս պահին իրականացվում են դեմոնտաժի և զուգահեռ մոնտաժի աշխատանքներ»,– մանրամասնել է Մարտիրոսյանը։
Նա անդրադարձել է նաև մետաղի այն նմուշներին, որոնք պետք է ուղարկվեն Ռուսաստան։ Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ՝ առաջին խմբաքանակը 2025 թվականին արդեն ուղարկվել է, իսկ երկրորդ խմբաքանակը հանվել է ռեակտորի իրանից, տեղադրվել հատուկ կոնտեյների մեջ և առաջիկայում կուղարկվի ՌԴ՝ պաշարները որոշելու և ռեակտորի իրանի ամրության հաշվարկներ իրականացնելու նպատակով։
«Առաջին խմբաքանակի նախնական պատասխանը դրական էր, որ թրծումն իր էֆեկտիվությունը տվել է, և, ըստ կոնկրետացված տվյալների, մինչև 2039 թվականը ռեակտորի իրանը կարող է աշխատել։ Իհարկե, 2036 թ․-ին, եթե անհրաժեշտություն լինի, հաշվարկներ կանենք ատոմակայանի լրացուցիչ տարիների աշխատանքի համար, ինչու ոչ, նաև նորից թրծում կանենք»,– վստահեցրել է ՀԱԷԿ-ի տնօրենը։
Մարտիրոսյանը նաև տեղեկացրել է, որ ատոմակայանի պահեստարանի 4-րդ բլոկի կառուցումը պետք է ավարտվի այս տարի։ Նախագծողը ֆրանսիական ընկերություն է, որը նաև իրականացնելու է վերահսկողություն։
Հայկական ԱԷԿ-ն ապահովում է Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մոտ մեկ երրորդը։ Կայանի առաջին էներգաբլոկը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականի դեկտեմբերին, երկրորդը՝ 1980 թվականի հունվարին։ Մեծամորի ԱԷԿ-ը չի տուժել Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի ընթացքում։
Սկզբնապես կայանի շահագործման ավարտի ժամկետ սահմանվել էր 2016 թվականը, սակայն «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի մասնագետների մասնակցությամբ այն երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը։ 2023 թվականի դեկտեմբերին «Ռոսատոմ սերվիս»-ը և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ն շրջանակային պայմանագիր են կնքել կայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու միջոցառումների համալիրի իրականացման վերաբերյալ։

Комиссия по регулированию общественных услуг Армении утвердила инвестиционную программу Армянской атомной электростанции на 2026 год стоимостью 4 миллиарда 183 миллиона 900 тысяч драмов без учета налога на добавленную стоимость.
«Амортизация основных средств, введенных в эксплуатацию в результате инвестиций, осуществленных в рамках инвестиционной программы Армянской АЭС, будет рассчитываться линейным методом с применением годовой нормы амортизации в размере 10 процентов», — говорится в обосновании решения.
Решение вступит в силу на следующий день после официального уведомления Армянской атомной электростанции в установленном законом порядке.
После заседания, комментируя программы текущего года, директор АЭС Эдуард Мартиросян сообщил, что ремонт градирен станции завершен, а подрядчику — армянской компании «Эм груп» — осталось импортировать товары примерно на 50 миллионов драмов, сообщает «Sputnik Армения».
Общий объем работ составил 100 миллионов драмов.
«Что касается системы охлаждения ответственных потребителей, то ремонтные работы уже начались. В рамках тендерного процесса их выполняет компания “Росатом сервис”, входящая в госкорпорацию “Росатом”. Работы стартовали в апреле. Сейчас ведутся демонтажные и параллельно монтажные работы», — уточнил Мартиросян.
Он также коснулся металлических образцов, которые должны быть отправлены в Россию. По словам Мартиросяна, первая партия уже была отправлена в 2025 году, а вторая партия извлечена из корпуса реактора, помещена в специальный контейнер и в ближайшее время будет отправлена в РФ для определения ресурсов и проведения расчетов прочности корпуса реактора.
«Предварительный ответ по первой партии был положительным — отжиг дал эффект, и, согласно уточненным данным, корпус реактора сможет работать до 2039 года. Конечно, если возникнет необходимость, в 2036 году мы проведем дополнительные расчеты для продления эксплуатации станции и, почему бы и нет, снова проведем отжиг», — заверил директор АЭС.
Мартиросян также сообщил, что строительство четвертого блока хранилища станции должно завершиться в этом году. Проектировщиком выступает французская компания, которая также будет осуществлять надзор.
Армянская АЭС обеспечивает около одной трети всей электроэнергии, производимой в стране. Первый энергоблок станции был введен в эксплуатацию в декабре 1976 года, второй — в январе 1980 года. Мецаморская АЭС не пострадала во время разрушительного Спитакского землетрясения.
Изначально срок эксплуатации станции был установлен до 2016 года, однако при участии специалистов госкорпорации «Росатом» он был продлен до 2026 года. В декабре 2023 года «Росатом сервис» и ЗАО «Армянская атомная электростанция» подписали рамочное соглашение о реализации комплекса мероприятий по продлению срока эксплуатации станции до 2036 года.