13 Մայիս 2026 - 13:01 AMT
ՌԴ կոմունիստական կուսակցության առաջնորդ Գենադի Զյուգանովը Պետդումայի լիագումար նիստում պահանջել է այլևս չընդունել Մոսկվայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Ըստ նրա՝ Փաշինյանը «նվաստացրել և վիրավորել է ՌԴ-ին, որի նմանը մեծ տոնի նախօրեին դժվար է նույնիսկ պատկերացնել», գրում է Agents media-ն:
«Ամեն ինչ կարող էի պատկերացնել, բացի այն բանից, որ Երևանից կհնչեն Կարմիր հրապարակը գնդակոծելու սպառնալիքներ», — հայտարարել է նա՝ չնշելով Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու անունը, սակայն ակնհայտորեն նկատի ունենալով նրա ելույթը Երևանում։
Ուկրաինայի նախագահը մայիսի 4-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի բացման ժամանակ հայտարարել էր, որ ռուսները «վախենում են, որ Կարմիր հրապարակի վերևում անօդաչուներ կբզզան»։
«Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են նրանք դա թույլ տալիս Երևանում և ինչո՞ւ են Փաշինյանին ընդունում Մոսկվայում։ Ես պնդելու եմ, որ այս գործիչը, անկախ նրանից, թե ինչպես կքվեարկեն՝ նրա օգտին կամ դեմ, այլևս չհայտնվի մեր մայրաքաղաքում», — ասել է Զյուգանովը։
Մայիսի 9-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ Վլադիմիր Պուտինին հարց էր ուղղվել այն մասին, թե Մոսկվան ինչպես է վերաբերվում նրան, որ Փաշինյանը «մի քանի օր առաջ ընդունել էր Զելենսկուն և նրան հարթակ տվել մեր երկրի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցնելու համար»։ Ռուսաստանի նախագահը պատասխանել էր, որ Երևանին «տրամաբանական» է անցկացնել հանրաքվե Եվրոպայի հետ մերձեցման հարցով, ապա Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները համեմատել Ուկրաինայի հետ
«Մենք հիմա ապրում ենք այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում ուկրաինական ուղղությամբ։ Իսկ ինչի՞ց սկսվեց։ Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու կամ անդամակցելու փորձից… Այդ պատճառով պետք չէ իրավիճակը հասցնել ծայրահեղության, պարզապես պետք է ժամանակին ասել, որ այսպես ու այսպես ենք վարվելու»,-ասել էր Պուտինը:
Պուտինի հայտարարությունից հետո Հայաստանի թեմային անդրադարձել էր նաև Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։ Նա իր տելեգրամյան ալիքում գրել էր, որ Փաշինյանի քայլը «բարեկամական քայլ» անվանել չի կարելի։

Лидер Коммунистической партии России Геннадий Зюганов в ходе пленарного заседания Государственной думы потребовал больше не принимать премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Москве.
По его словам, Пашинян «унизил и оскорбил Россию», причем подобное «трудно даже представить накануне большого праздника», пишет «Agents media».
«Все мог представить, кроме того, что из Еревана прозвучат угрозы обстрелять Красную площадь», — заявил он, не называя имени президента Украины Владимира Зеленского, однако очевидно имея в виду его выступление в Ереване.
4 мая на открытии саммита Европейского политического сообщества Зеленский заявил, что россияне «боятся, что над Красной площадью будут жужжать беспилотники».
«Возникает вопрос: почему они позволяют это в Ереване и почему принимают Пашиняна в Москве? Я буду настаивать, чтобы этот деятель, независимо от того, как будут голосовать за него или против него, больше не появлялся в нашей столице», — сказал Зюганов.
Во время пресс-конференции 9 мая Владимиру Путину был задан вопрос о том, как Москва относится к тому, что Пашинян «несколько дней назад принял Зеленского и предоставил ему площадку для угроз в адрес нашей страны». Президент России ответил, что Еревану «логично» провести референдум по вопросу сближения с Европой, после чего сравнил процессы в Армении с событиями на Украине.
«Мы сейчас переживаем все то, что происходило на украинском направлении. А с чего это началось? С попыток Украины вступить или приблизиться к ЕС… Поэтому не нужно доводить ситуацию до крайности, просто надо вовремя сказать, что будем действовать вот так», — заявил Путин.
После слов Путина к теме Армении также обратился председатель Госдумы Вячеслав Володин. В своем Telegram-канале он написал, что шаг Пашиняна нельзя назвать «дружественным».