13 Մայիս 2026 - 13:01 AMT
ՌԴ կոմունիստական կուսակցության առաջնորդ Գենադի Զյուգանովը Պետդումայի լիագումար նիստում պահանջել է այլևս չընդունել Մոսկվայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Ըստ նրա՝ Փաշինյանը «նվաստացրել և վիրավորել է ՌԴ-ին, որի նմանը մեծ տոնի նախօրեին դժվար է նույնիսկ պատկերացնել», գրում է Agents media-ն:
«Ամեն ինչ կարող էի պատկերացնել, բացի այն բանից, որ Երևանից կհնչեն Կարմիր հրապարակը գնդակոծելու սպառնալիքներ», — հայտարարել է նա՝ չնշելով Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու անունը, սակայն ակնհայտորեն նկատի ունենալով նրա ելույթը Երևանում։
Ուկրաինայի նախագահը մայիսի 4-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի բացման ժամանակ հայտարարել էր, որ ռուսները «վախենում են, որ Կարմիր հրապարակի վերևում անօդաչուներ կբզզան»։
«Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են նրանք դա թույլ տալիս Երևանում և ինչո՞ւ են Փաշինյանին ընդունում Մոսկվայում։ Ես պնդելու եմ, որ այս գործիչը, անկախ նրանից, թե ինչպես կքվեարկեն՝ նրա օգտին կամ դեմ, այլևս չհայտնվի մեր մայրաքաղաքում», — ասել է Զյուգանովը։
Մայիսի 9-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ Վլադիմիր Պուտինին հարց էր ուղղվել այն մասին, թե Մոսկվան ինչպես է վերաբերվում նրան, որ Փաշինյանը «մի քանի օր առաջ ընդունել էր Զելենսկուն և նրան հարթակ տվել մեր երկրի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցնելու համար»։ Ռուսաստանի նախագահը պատասխանել էր, որ Երևանին «տրամաբանական» է անցկացնել հանրաքվե Եվրոպայի հետ մերձեցման հարցով, ապա Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները համեմատել Ուկրաինայի հետ
«Մենք հիմա ապրում ենք այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում ուկրաինական ուղղությամբ։ Իսկ ինչի՞ց սկսվեց։ Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու կամ անդամակցելու փորձից… Այդ պատճառով պետք չէ իրավիճակը հասցնել ծայրահեղության, պարզապես պետք է ժամանակին ասել, որ այսպես ու այսպես ենք վարվելու»,-ասել էր Պուտինը:
Պուտինի հայտարարությունից հետո Հայաստանի թեմային անդրադարձել էր նաև Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։ Նա իր տելեգրամյան ալիքում գրել էր, որ Փաշինյանի քայլը «բարեկամական քայլ» անվանել չի կարելի։

According to Zyuganov, Pashinyan “humiliated and insulted Russia” in a way that was “hard to imagine on the eve of a major holiday,” Agents Media reported.
“I could imagine anything except hearing threats from Yerevan to shell Red Square,” he said, without mentioning Ukrainian President Volodymyr Zelensky by name, though apparently referring to his speech in Yerevan.
During the opening of the European Political Community summit on May 4, Zelensky had said that Russians “are afraid that drones will buzz over Red Square.”
“The question arises: why do they allow this in Yerevan, and why is Pashinyan received in Moscow? I will insist that this figure, regardless of how people vote for or against him, should no longer appear in our capital,” Zyuganov said.
During a May 9 press conference, Russian President Vladimir Putin was asked how Moscow viewed the fact that Pashinyan had “received Zelensky several days earlier and given him a platform to issue threats against our country.” Putin responded that it was “logical” for Yerevan to hold a referendum on closer ties with Europe, then compared developments in Armenia with those in Ukraine.
“We are now living through everything that happened in the Ukrainian direction. And how did it begin? With Ukraine’s attempts to join or move toward the EU… That is why the situation should not be pushed to extremes; it is simply necessary to say in time that this is how we are going to act,” Putin said.
Following Putin’s remarks, State Duma Speaker Vyacheslav Volodin also commented on Armenia, writing on his Telegram channel that Pashinyan’s step could not be described as “friendly.”