13 Մայիս 2026 - 14:03 AMT
Ռուսական շուկա ծիրանի և «Ջերմուկ» հանքային ջրի արտահանման հետ կապված խնդիրներ չկան և չեն լինի, հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը: Նա այդ մասին ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Արագածոտնի մարզի Ապարան կատարած նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ծիրանի արտահանման խնդիր չկա և չի կարող լինել։ Այն ազատորեն գնում և գնալու է ռուսական և ԵԱՏՄ շուկա»,– ասել է Պապոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ծիրանի մատակարարման սեզոնը դեռ չի մեկնարկել, սակայն, Պապոյանի խոսքով, ռուսական շուկայում առկա իրավիճակը կարելի է գնահատել կոնյակի և կոնյակի սպիրտի արտահանման դինամիկայով։ Այդ համատեքստում նա վստահեցրել է, որ ներկայումս կոնյակի արտահանման ծավալներն ավելի մեծ են, քան նախորդ տարի։ Նա նաև պնդել է, որ խաղողի մթերման խնդիր չի առաջանա, իսկ մրգերն ու ջերմոցային ամբողջ արտադրանքը շարունակելու են արտահանվել ԵԱՏՄ շուկա։
Ինչ վերաբերում է «Ջերմուկ» հանքային ջրի արտահանմանը, ապա էկոնոմիկայի նախարարը շեշտել է, որ այն ծավալը, որի հետ խնդիր է առաջացել, հետագայում տասնապատիկ ավելի մեծ ծավալներով արտահանվել է։
«Օրինակ` ասում եք 300,000 շիշ, դա նշանակում է, որ ՀՀ չափահաս բնակչության 15%-ը օրական 1 շիշ է խմում։ Ընդամենը այդքանն է։ Խնդիր չկա, մենք միլիոններով արտահանում ենք»,– վստահեցրել է Պապոյանը։
ՌԴ «Ազնիվ նշան» («Честный знак») մակնշման համակարգը Ռոսպոտրեբնադզորի հանձնարարությամբ արգելափակել էր Հայաստանից ներմուծված «Ջերմուկ» հանքային ջրի ավելի քան 1 մլն շշի վաճառքը։ Որոշումը կայացվել էր ստուգման արդյունքների հիման վրա, քանի որ նմուշներում հայտնաբերվել էին պարտադիր պահանջների խախտումներ։

Проблем с экспортом абрикосов и минеральной воды «Джермук» на российский рынок нет и не будет. Об этом заявил министр экономики Армении Геворг Папоян в беседе с журналистами во время предвыборной поездки премьер-министра Никола Пашиняна в Апаран Арагацотнской области.
«Проблем с экспортом абрикосов нет и быть не может. Они свободно поступают и будут поступать на российский рынок и рынок ЕАЭС», — заявил Папоян, сообщает «Sputnik Армения».
Сезон поставок абрикосов еще не начался, однако, по словам министра, ситуацию на российском рынке можно оценивать по динамике экспорта коньяка и коньячного спирта. В этой связи он заверил, что объемы экспорта армянского коньяка сейчас выше, чем в прошлом году.
Папоян также подчеркнул, что проблем с закупкой винограда не возникнет, а вся фруктовая и тепличная продукция продолжит экспортироваться на рынок Евразийского экономического союза.
Говоря об экспорте минеральной воды «Джермук», министр экономики отметил, что объем продукции, с которым ранее возникли сложности, впоследствии был экспортирован в объемах, в десять раз превышающих прежние показатели.
«Например, если вы говорите о 300 тысячах бутылок, это означает, что 15 процентов взрослого населения Армении ежедневно выпивает по одной бутылке. Вот и все. Никакой проблемы нет — мы экспортируем миллионы», — заверил Папоян.
Российская система маркировки «Честный знак» по поручению Роспотребнадзора ранее заблокировала продажу более 1 миллиона бутылок минеральной воды «Джермук», импортированной из Армении. Решение было принято по итогам проверки, в ходе которой в образцах были выявлены нарушения обязательных требований.