Վաշինգտոնը ողջունում է ՀՀ և Թուրքիայի միջև առևտրային սահմանափակումների վերացումը, հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը:
«ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկկողմ առևտրի սահմանափակումները հանելու մասին հայտարարությունը։ Այս քայլը ցույց է տալիս երկու երկրների՝ տնտեսական կապերն ընդլայնելու և Հարավկովկասյան տարածաշրջանում տևական խաղաղության ու բարեկեցության խթանելու հանձնառությունը։
Համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ Հայաստանի ու Թուրքիայի շարունակական ջանքերը՝ ի շահ տարածաշրջանի ժողովուրդների բարօրության, արժանի են գովեստի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Թուրքիան վերացրել է ՀՀ-ի հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքները։ ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ի հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացումը: Այսուհետ հնարավոր կլինի Հայաստանից որևէ երրորդ երկիր, այնտեղից էլ Թուրքիա ուղարկվող կամ նույն երթուղով Թուրքիայից դեպի Հայաստան եկող ապրանքների վերջնական նպատակակետը կամ ելակետը նշել որպես «Հայաստան/Թուրքիա»։

Вашингтон приветствует снятие торговых ограничений между Арменией и Турцией, сообщает посольство США в Армении.
«США приветствуют заявление о снятии ограничений на двустороннюю торговлю между Арменией и Турцией. Этот шаг демонстрирует приверженность двух стран расширению экономических связей и содействию прочному миру и процветанию в Южнокавказском регионе.
Продолжающиеся усилия Армении и Турции по укреплению сотрудничества на благо народов региона заслуживают похвалы», — говорится в сообщении.
Турция сняла запреты на осуществление двусторонней торговли с Арменией. Министерство иностранных дел Армении приветствовало снятие Турцией запретов на осуществление двусторонней торговли с Арменией. Отныне можно будет указывать «Армения/Турция» в качестве конечного пункта назначения или пункта отправления товаров, направляемых из Армении в третью страну, а оттуда в Турцию, либо следующих из Турции в Армению по тому же маршруту.