Վաշինգտոնը ողջունում է ՀՀ և Թուրքիայի միջև առևտրային սահմանափակումների վերացումը, հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը:
«ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկկողմ առևտրի սահմանափակումները հանելու մասին հայտարարությունը։ Այս քայլը ցույց է տալիս երկու երկրների՝ տնտեսական կապերն ընդլայնելու և Հարավկովկասյան տարածաշրջանում տևական խաղաղության ու բարեկեցության խթանելու հանձնառությունը։
Համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ Հայաստանի ու Թուրքիայի շարունակական ջանքերը՝ ի շահ տարածաշրջանի ժողովուրդների բարօրության, արժանի են գովեստի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Թուրքիան վերացրել է ՀՀ-ի հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքները։ ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ի հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացումը: Այսուհետ հնարավոր կլինի Հայաստանից որևէ երրորդ երկիր, այնտեղից էլ Թուրքիա ուղարկվող կամ նույն երթուղով Թուրքիայից դեպի Հայաստան եկող ապրանքների վերջնական նպատակակետը կամ ելակետը նշել որպես «Հայաստան/Թուրքիա»։

14 May 2026 - 06:54 AMT
Washington welcomes the removal of trade restrictions between Armenia and Turkey, the U.S. Embassy in Armenia said.
“The United States welcomes the announcement on lifting restrictions on bilateral trade between Armenia and Turkey. This step demonstrates the two countries’ commitment to expanding economic ties and promoting lasting peace and prosperity in the South Caucasus region.
Armenia’s and Turkey’s continued efforts to strengthen cooperation for the benefit of the region’s peoples are commendable,” the statement said.
Turkey has lifted the ban on conducting bilateral trade with Armenia. Armenia’s Foreign Ministry welcomed Turkey’s removal of the bans on conducting bilateral trade with Armenia. From now on, it will be possible to list “Armenia/Turkey” as the final destination or point of origin for goods sent from Armenia to a third country and then to Turkey, or coming from Turkey to Armenia along the same route.