14 Մայիս 2026 - 08:35 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեն կրիպտոակտիվների շուկայում իրականացրած լայնածավալ միջոցառումների ընթացքում բացահայտել է առանց լիցենզիայի և պետական գրանցման գործունեության, ինչպես նաև հարկային խախտումների մի շարք դեպքեր։
Լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ են իրականացրել կրիպտոակտիվների առուվաճառքով զբաղվող, ինչպես նաև կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձանց նկատմամբ։
Հետախուզական միջոցառումները նպատակ են ունեցել բացահայտելու լիցենզավորման ենթակա գործունեությունն առանց համապատասխան լիցենզիայի իրականացնելու, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց կողմից առանց պետական գրանցման ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու դեպքերը։
«Միջոցառումները տվել են շոշափելի արդյունքներ: Միջոցառումների արդյունքում մասնավորապես արձանագրվել է, որ 2 տնտեսվարող սուբյեկտ, առանց համապատասխան լիցենզիայի, զբաղվել են կրիպտոակտիվների առուվաճառքի գործունեությամբ։ Նշված դեպքերի վերաբերյալ կազմված արձանագրություններն ուղարկվել են ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն՝ վարչական պատասխանատվության հարցը քննարկելու նպատակով»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։
Մեկ այլ բացահայտման արդյունքում պարզվել է, որ 14 ֆիզիկական անձ, առանց պետական գրանցման, զբաղվել է կրիպտոակտիվների առուվաճառքով, իսկ նրանց մի մասն իրականացրել է նաև կրիպտոակտիվներով ծառայությունների մատուցում։ Ստացված փաստական տվյալների հիմքով կազմված արձանագրություններն ուղարկվել են ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի իրավաբանական վարչություն՝ ապօրինի գործունեության մասով անձանց վարչական պատասխանատվության հարցը քննարկելու նպատակով։ Ընդ որում, այս ոլորտում արձանագրվել է նաև առերևույթ տնտեսական հանցագործության մեկ դեպք։ Այդ կապակցությամբ, քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը քննարկելու նպատակով` հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե։
Յոթ հարկ վճարողի նկատմամբ իրականացված միջոցառումների ընթացքում ևս բացահայտվել են իրացման շրջանառության թերհայտարարագրման դեպքեր։ Վերջիններս պարտավորվել են ներկայացնել ճշգրտված հաշվարկներ՝ հայտարարագրելով նախկինում թերհայտարարագրված շրջանառությունները։
Նշվել է նաև, որ այս բացահայտումների առնչությամբ կրիպտոակտիվների առուվաճառքով զբաղվող և կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձանց վերաբերյալ ստացված տեղեկությունները փոխանցվել են նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկ՝ հետագա ընթացքը լուծելու նպատակով։
Ոլորտում օրինականության ապահովման նպատակով Պետական եկամուտների կոմիտեն ուժեղացված վերահսկողություն է իրականացրել կրիպտոակտիվների շուկայում գործունեություն ծավալող անձանց նկատմամբ։
Կոմիտեն հորդորել է կրիպտոակտիվի առուվաճառքով զբաղվող կամ այս ոլորտում ծառայություններ մատուցող անձանց «Կրիպտոակտիվների մասին», «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքների և ոլորտը կարգավորող այլ իրավական ակտերի պահանջները խստագույնս պահպանել։
Ծանուցում՝ հանցագործության համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

14 Май 2026 - 11:22 AMT
Комитет государственных доходов в ходе масштабных мероприятий на рынке криптоактивов выявил случаи деятельности без лицензии и государственной регистрации, а также ряд налоговых нарушений.
Были проведены масштабные оперативно-розыскные мероприятия в отношении лиц, занимающихся куплей-продажей криптоактивов, а также предоставляющих услуги с использованием криптоактивов.
Мероприятия были направлены на выявление случаев осуществления лицензируемой деятельности без соответствующей лицензии, а также фактов незаконной предпринимательской деятельности физическими лицами без государственной регистрации.
«Мероприятия дали ощутимые результаты. В частности, установлено, что два хозяйствующих субъекта без соответствующей лицензии занимались деятельностью по купле-продаже криптоактивов. Составленные по данным фактам протоколы направлены в юридическое управление КГД для рассмотрения вопроса о привлечении к административной ответственности», — говорится в сообщении.
В результате другого расследования выяснилось, что 14 физических лиц без государственной регистрации занимались куплей-продажей криптоактивов, а часть из них также предоставляла услуги с использованием криптоактивов. На основании собранных данных материалы были направлены в юридическое управление Комитета государственных доходов Армении для рассмотрения вопроса об административной ответственности за незаконную деятельность. Кроме того, в данной сфере был зафиксирован один случай предполагаемого экономического преступления. В связи с этим в Следственный комитет Армении было направлено сообщение о преступлении для рассмотрения вопроса о возбуждении уголовного производства.
В ходе мероприятий, проведенных в отношении семи налогоплательщиков, также были выявлены случаи занижения оборота реализации. Им было предписано представить уточненные расчеты с декларированием ранее неучтенных оборотов.
Также отмечается, что информация, полученная в отношении лиц, занимающихся куплей-продажей криптоактивов и предоставлением соответствующих услуг, передана в Центральный банк Армении для дальнейшего рассмотрения.
В целях обеспечения законности в данной сфере Комитет государственных доходов усилил контроль за лицами, осуществляющими деятельность на рынке криптоактивов.
Комитет призвал лиц, занимающихся куплей-продажей криптоактивов или предоставляющих услуги в этой сфере, строго соблюдать требования законов Армении «О криптоактивах», «О лицензировании» и других нормативно-правовых актов, регулирующих отрасль.
Примечание: подозреваемый или обвиняемый в совершении преступления считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении.