14 Մայիս 2026 - 08:35 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեն կրիպտոակտիվների շուկայում իրականացրած լայնածավալ միջոցառումների ընթացքում բացահայտել է առանց լիցենզիայի և պետական գրանցման գործունեության, ինչպես նաև հարկային խախտումների մի շարք դեպքեր։
Լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ են իրականացրել կրիպտոակտիվների առուվաճառքով զբաղվող, ինչպես նաև կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձանց նկատմամբ։
Հետախուզական միջոցառումները նպատակ են ունեցել բացահայտելու լիցենզավորման ենթակա գործունեությունն առանց համապատասխան լիցենզիայի իրականացնելու, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց կողմից առանց պետական գրանցման ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու դեպքերը։
«Միջոցառումները տվել են շոշափելի արդյունքներ: Միջոցառումների արդյունքում մասնավորապես արձանագրվել է, որ 2 տնտեսվարող սուբյեկտ, առանց համապատասխան լիցենզիայի, զբաղվել են կրիպտոակտիվների առուվաճառքի գործունեությամբ։ Նշված դեպքերի վերաբերյալ կազմված արձանագրություններն ուղարկվել են ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն՝ վարչական պատասխանատվության հարցը քննարկելու նպատակով»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։
Մեկ այլ բացահայտման արդյունքում պարզվել է, որ 14 ֆիզիկական անձ, առանց պետական գրանցման, զբաղվել է կրիպտոակտիվների առուվաճառքով, իսկ նրանց մի մասն իրականացրել է նաև կրիպտոակտիվներով ծառայությունների մատուցում։ Ստացված փաստական տվյալների հիմքով կազմված արձանագրություններն ուղարկվել են ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի իրավաբանական վարչություն՝ ապօրինի գործունեության մասով անձանց վարչական պատասխանատվության հարցը քննարկելու նպատակով։ Ընդ որում, այս ոլորտում արձանագրվել է նաև առերևույթ տնտեսական հանցագործության մեկ դեպք։ Այդ կապակցությամբ, քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը քննարկելու նպատակով` հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե։
Յոթ հարկ վճարողի նկատմամբ իրականացված միջոցառումների ընթացքում ևս բացահայտվել են իրացման շրջանառության թերհայտարարագրման դեպքեր։ Վերջիններս պարտավորվել են ներկայացնել ճշգրտված հաշվարկներ՝ հայտարարագրելով նախկինում թերհայտարարագրված շրջանառությունները։
Նշվել է նաև, որ այս բացահայտումների առնչությամբ կրիպտոակտիվների առուվաճառքով զբաղվող և կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձանց վերաբերյալ ստացված տեղեկությունները փոխանցվել են նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկ՝ հետագա ընթացքը լուծելու նպատակով։
Ոլորտում օրինականության ապահովման նպատակով Պետական եկամուտների կոմիտեն ուժեղացված վերահսկողություն է իրականացրել կրիպտոակտիվների շուկայում գործունեություն ծավալող անձանց նկատմամբ։
Կոմիտեն հորդորել է կրիպտոակտիվի առուվաճառքով զբաղվող կամ այս ոլորտում ծառայություններ մատուցող անձանց «Կրիպտոակտիվների մասին», «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքների և ոլորտը կարգավորող այլ իրավական ակտերի պահանջները խստագույնս պահպանել։
Ծանուցում՝ հանցագործության համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

The State Revenue Committee uncovered several cases of unlicensed and unregistered activity, as well as tax violations, during large-scale operations conducted in the cryptoasset market.
Extensive search measures were carried out targeting individuals engaged in cryptoasset trading and those providing cryptoasset-related services.
The operations aimed to identify cases of activities subject to licensing being conducted without the required license, as well as instances of illegal entrepreneurial activity carried out by individuals without state registration.
“The measures produced tangible results. In particular, it was established that two business entities had engaged in cryptoasset trading activities without the appropriate license. Reports compiled on these cases were sent to the SRC legal department to consider administrative liability,” the statement said.
Another investigation found that 14 individuals had engaged in cryptoasset trading without state registration, while some of them had also provided cryptoasset-related services. Based on the factual findings, reports were submitted to the legal department of Armenia’s State Revenue Committee to consider administrative liability for illegal activity. In addition, one suspected case of an economic crime was identified in the sector. In connection with this, a crime report was submitted to Armenia’s Investigative Committee to consider opening criminal proceedings.
Measures carried out against seven taxpayers also uncovered cases of underreporting turnover. They were instructed to submit revised calculations declaring previously underreported turnover.
The committee also stated that information obtained regarding persons engaged in cryptoasset trading and related services had been forwarded to the Central Bank of Armenia for further action.
To ensure legality in the sector, the State Revenue Committee said it had introduced strengthened oversight over persons operating in the cryptoasset market.
The committee urged individuals engaged in cryptoasset trading or related services to strictly comply with the requirements of Armenia’s laws “On Cryptoassets,” “On Licensing,” and other legal acts regulating the sector.
Notice: A person suspected or accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by a court verdict that has entered into legal force in accordance with Armenia’s Criminal Procedure Code.