14 Մայիս 2026 - 09:08 AMT
Զուրաբյան. ՀՀ-ն Իրանի հետ կապող երկաթուղու կառուցումը կլուծի կենսական խնդիրներ՝ 2019-ին Փաշինյանը մերժեց մեր առաջարկը
Հայաստանն Իրանի հետ կապող երկաթուղու կառուցումը, ինչը կլուծի կենսական խնդիրներ, հայտարարել է ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու, ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում՝ ներկայացնելով նախընտրական ծրագիրը:
Նա ասել է,որ Այս նախագիծը 2019-ին առաջարկվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, բայց մերժվել է նրա կողմից։
Նա նշել է, որ China Communications շինարարարական ընկերության կողմից նախագծված երկաթուղին կունենա 84 կամուրջ, 60 թունել, նախնական հաշվարկով արժեքը 3.2 միլիարդ դոլար է, ինչը էական օգուտներ կբերի նախագծում ներգրավված երկրների համար, առաջին հերթին Հայաստանի և Իրանի։
«Այդ երկաթուղին կկապի Ագարակը Գագարինի երկաթուղային կայարանի հետ։ Երևանից երկաթուղային կապ կհաստատվի Գավառ, Մարտունի, Ջերմուկ, Սիսիան, Կապան, Մեղրի քաղաքների հետ, ինչը կամրապանդի մեր երկրի տնտեսական, պաշտպանական, անվտանգության համակարգը, կաշխուժացնի այդ բնակավայրերի տնտեսական կյանքը»,- ասել է ՀԱԿ վարչապետի թեկնածուն:
Նա նշել է, որ Հայաստանը մեկ երկրի, Իրանի միջոցով ելք կստանա դեպի Հնդկական օվկիանոսի նավահանգիստներ, կդառնա Սև ծովը Պարսից ծոցին կապող կարևոր տարանցիկ երկիր։
Զուրաբյանը, սակայն,ավելի կարևորել է երկաթուղու աշխարհաքաղաքական նշանակությունը Հայաստանի համար, Հայաստանը դուրս կգա Ադրբեջանի և Թուրքիայի միակողմանի կոմունիկացիոն կախվածությունից, կնվազեն նրանց կողմից ճշման տնտեսական գործիքները։

О строительстве железной дороги, соединяющей Армению с Ираном, которая, по его словам, решит жизненно важные задачи, заявил кандидат в премьер-министры от АНК, заместитель председателя партии Левон Зурабян в видеообращении на Facebook, представляя предвыборную программу.
Он сообщил, что этот проект был предложен премьер-министру Николу Пашиняну в 2019 году, однако был им отклонен.
По словам Зурабяна, железная дорога, спроектированная компанией China Communications Construction Company, будет включать 84 моста и 60 тоннелей, а ее предварительная стоимость составит 3,2 миллиарда долларов. Он отметил, что проект принесет существенные выгоды странам-участницам, прежде всего Армении и Ирану.
«Эта железная дорога соединит Агарак с железнодорожной станцией Гагарин. Из Еревана будет установлено железнодорожное сообщение с городами Гавар, Мартуни, Джермук, Сисиан, Капан, Мегри, что укрепит экономическую, оборонную и систему безопасности нашей страны, оживит экономическую жизнь этих населенных пунктов», — заявил кандидат от АНК.
Он подчеркнул, что через Иран Армения получит выход к портам Индийского океана и станет важной транзитной страной, связывающей Черное море с Персидским заливом.
При этом Зурабян особо выделил геополитическое значение проекта для Армении: по его словам, страна сможет выйти из односторонней коммуникационной зависимости от Азербайджана и Турции, а также снизить возможности экономического давления с их стороны.