14 Մայիս 2026 - 11:10 AMT
Եվրամիությունը ողջունել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ առևտուր սկսելու մասին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը։ Այդ մասին հայտարարություն է տարածել Եվրամիության դիվանագիտական ծառայության մամուլի խոսնակ Անիտա Հիպերը։
Նա նշել է, որ դա կարող է խթանել տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը,հայտնում է Արմենպրեսը:
«Եվրամիությունը ջերմորեն ողջունում է Թուրքիայի հայտարարությունը Հայաստանի հետ երկկողմ առևտուր սկսելու մասին։ Սա նշանակալի իրադարձություն է նրանց միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ինչը նաև ապացուցվում է 2026 թվականի ապրիլի 28-ին կայացած երկկողմ աշխատանքային խմբի հանդիպմամբ՝ երկու երկրների միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը վերականգնելու հարցով, որը մենք ողջունել ենք։
Այս կարևոր քայլը կարող է նպաստել երկու երկրների միջև առևտրային և տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը՝ դրական ազդեցություն ունենալով ամբողջ Հարավային Կովկասի, ինչպես նաև Եվրամիության վրա։
Մենք խրախուսում ենք երկու երկրներին շարունակել աշխատել միասին, այդ թվում՝ սահմանի բացման ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Մայիսի 13-ին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է Հայաստանի հետ ուղիղ առևտուր սկսելու մեկնարկի մասին։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունել էր Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության այդ հայտարարությունը՝ նշելով, որ դա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունն էլ իր հերթին ծանուցել էր հայ գործարարներին, որ նրանք արդեն կարող են ուղիղ առևտուր իրականացնել Թուրքիայի հետ՝ առանց վերաձևակերպումների։ Թեմային անդրադարձել էր նաև ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն՝ մանրամասնելով, որ նախկինում Թուրքիայի մատակարար կազմակերպությունները չէին կարող Թուրքիայի մաքսային մարմիններին ներկայացված արտահանման հայտարարագրում որպես ստացող նշել ՀՀ տնտեսվարողներին, իսկ որպես նշանակման երկիր՝ Հայաստանը։ Արդյունքում՝ ապրանքները Հայաստան էին հասնում երրորդ երկրների (օրինակ՝ Վրաստանի) միջնորդ սուբյեկտների միջոցով՝ վերաարտահանման ձևակերպմամբ։
ՊԵԿ-ը հստակեցրել էր, որ այսուհետ ՀՀ տնտեսվարողները կարող են Թուրքիայից ապրանքների ներմուծումն իրականացնել անմիջապես իրենց անունով՝ առանց միջնորդների։

The European Union welcomed the launch of direct trade between Armenia and Turkey. A statement to that effect was issued by Anita Hipper, spokesperson for the European Union’s diplomatic service.
She said the move could promote regional economic cooperation, Armenpress reported.
“The European Union warmly welcomes Turkey’s announcement on launching bilateral trade with Armenia. This is a significant development in the process of normalizing relations between them, as also demonstrated by the bilateral working group meeting held on April 28, 2026, regarding the restoration of railway communication between the two countries, which we welcomed.
This important step can contribute to expanding trade and economic opportunities between the two countries, with a positive impact on the entire South Caucasus as well as the European Union.
We encourage both countries to continue working together, including toward opening the border,” the statement said.
On May 13, Turkey’s Foreign Ministry announced the launch of direct trade with Armenia. Armenia’s Foreign Ministry welcomed the statement by Turkey’s foreign policy agency, noting that it represents an important step toward developing full and normal relations between the two countries.
Armenia’s Economy Ministry also informed Armenian businesses that they can now conduct direct trade with Turkey without re-export procedures. Armenia’s State Revenue Committee addressed the issue as well, explaining that previously Turkish supplier companies could not list Armenian businesses as recipients or Armenia as the destination country in export declarations submitted to Turkish customs authorities. As a result, goods reached Armenia through intermediary entities in third countries, such as Georgia, under re-export arrangements.
The SRC clarified that Armenian businesses may now import goods from Turkey directly in their own name without intermediaries.