14 Մայիս 2026 - 11:10 AMT
Եվրամիությունը ողջունել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ առևտուր սկսելու մասին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը։ Այդ մասին հայտարարություն է տարածել Եվրամիության դիվանագիտական ծառայության մամուլի խոսնակ Անիտա Հիպերը։
Նա նշել է, որ դա կարող է խթանել տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը,հայտնում է Արմենպրեսը:
«Եվրամիությունը ջերմորեն ողջունում է Թուրքիայի հայտարարությունը Հայաստանի հետ երկկողմ առևտուր սկսելու մասին։ Սա նշանակալի իրադարձություն է նրանց միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ինչը նաև ապացուցվում է 2026 թվականի ապրիլի 28-ին կայացած երկկողմ աշխատանքային խմբի հանդիպմամբ՝ երկու երկրների միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը վերականգնելու հարցով, որը մենք ողջունել ենք։
Այս կարևոր քայլը կարող է նպաստել երկու երկրների միջև առևտրային և տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը՝ դրական ազդեցություն ունենալով ամբողջ Հարավային Կովկասի, ինչպես նաև Եվրամիության վրա։
Մենք խրախուսում ենք երկու երկրներին շարունակել աշխատել միասին, այդ թվում՝ սահմանի բացման ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Մայիսի 13-ին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է Հայաստանի հետ ուղիղ առևտուր սկսելու մեկնարկի մասին։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունել էր Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության այդ հայտարարությունը՝ նշելով, որ դա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունն էլ իր հերթին ծանուցել էր հայ գործարարներին, որ նրանք արդեն կարող են ուղիղ առևտուր իրականացնել Թուրքիայի հետ՝ առանց վերաձևակերպումների։ Թեմային անդրադարձել էր նաև ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն՝ մանրամասնելով, որ նախկինում Թուրքիայի մատակարար կազմակերպությունները չէին կարող Թուրքիայի մաքսային մարմիններին ներկայացված արտահանման հայտարարագրում որպես ստացող նշել ՀՀ տնտեսվարողներին, իսկ որպես նշանակման երկիր՝ Հայաստանը։ Արդյունքում՝ ապրանքները Հայաստան էին հասնում երրորդ երկրների (օրինակ՝ Վրաստանի) միջնորդ սուբյեկտների միջոցով՝ վերաարտահանման ձևակերպմամբ։
ՊԵԿ-ը հստակեցրել էր, որ այսուհետ ՀՀ տնտեսվարողները կարող են Թուրքիայից ապրանքների ներմուծումն իրականացնել անմիջապես իրենց անունով՝ առանց միջնորդների։

14 Май 2026 - 11:41 AMT
Европейский союз приветствовал запуск прямой торговли между Арменией и Турцией. Об этом заявила пресс-секретарь дипломатической службы ЕС Анита Хиппер.
По ее словам, это может способствовать развитию регионального экономического сотрудничества, сообщает «Арменпресс».
«Европейский союз тепло приветствует заявление Турции о начале двусторонней торговли с Арменией. Это значительное событие в процессе нормализации отношений между двумя странами, что также подтверждается встречей двусторонней рабочей группы, состоявшейся 28 апреля 2026 года по вопросу восстановления железнодорожного сообщения между двумя странами, которую мы также приветствовали.
Этот важный шаг может способствовать расширению торговых и экономических возможностей между двумя странами, оказывая положительное влияние на весь Южный Кавказ, а также на Европейский союз.
Мы призываем обе страны продолжать совместную работу, в том числе в направлении открытия границы», — говорится в заявлении.
13 мая Министерство иностранных дел Турции объявило о начале прямой торговли с Арменией. Министерство иностранных дел Армении приветствовало заявление турецкого внешнеполитического ведомства, отметив, что это важный шаг на пути к развитию полноценных и нормальных отношений между двумя странами.
Министерство экономики Армении, в свою очередь, уведомило армянских предпринимателей о том, что они уже могут осуществлять прямую торговлю с Турцией без процедур реэкспорта. К теме также обратился Комитет государственных доходов Армении, пояснив, что ранее турецкие поставщики не могли указывать армянских хозяйствующих субъектов в качестве получателей и Армению как страну назначения в экспортных декларациях, подаваемых в турецкие таможенные органы. В результате товары поступали в Армению через посреднические структуры в третьих странах, например в Грузии, по схеме реэкспорта.
КГД уточнил, что теперь армянские предприниматели смогут импортировать товары из Турции напрямую на свое имя без посредников.