14 Մայիս 2026 - 13:33 AMT
Վարչապետի որոշմամբ՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի խորհրդական Միքայել Խաչատրյանը նշանակվել է Եվրոպական միությունում և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունում ՀՀ մաքսային կցորդ։
Նորանշանակ կցորդն իր պարտականությունները կստանձնի 2026 թվականի հունիսի 1-ից՝ 3 տարի ժամկետով։ Նա կներկայացնի ՀՀ մաքսային ոլորտի շահերը Եվրոպական միությունում և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունում՝ նպաստելով միջազգային գործընկերության զարգացմանն ու մասնագիտական համագործակցության խորացմանը, հայտնում է ՊԵԿ-ը:
Եվրոպական միությունում և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունում մաքսային կցորդի գործունեությունն ունի առանձնահատուկ կարևորություն։ Այս նշանակմամբ նախատեսվում է նոր թափ հաղորդել Եվրոպական միությունում և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունում ՀՀ մաքսային կցորդի գործունեությանը՝ ապահովելով ՀՀ մաքսային ծառայության շահերի ներկայացումն ու պաշտպանությունը միջազգային հարթակներում։
Կցորդի գործունեության եռամյա ծրագիրը նպատակաուղղված է ԵՄ մաքսային համակարգերին Հայաստանի ինտեգրմանը և երկրի տնտեսական գրավչության բարձրացմանը։
Կենսագրական տեղեկությունների համաձայն՝ Միքայել Խաչատրյանը իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է։ Նրա կրթական ուղին առանձնացել է միջազգային հեղինակություն ունեցող հաստատություններում ուսանելու փորձով. նա մագիստրոսի աստիճաններ է ստացել Բելգիայի Եվրոպայի քոլեջում և Ֆրանսիայի Վինսեն-Սեն Դենի համալսարանում։
Մասնագիտական վերապատրաստում է անցել ԱՄՆ Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչերի դպրոցում՝ հանրային քաղաքականության և վարչարարության ոլորտում։ Ունի միջազգային կազմակերպությունների հետ աշխատանքի հարուստ փորձ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարության ՄԻԵԴ-ի հետ կապերի վարչությունում, եղել է Եվրոպական առողջապահական պառլամենտի անդամ (Բրյուսել)։
2016-2022 թվականներին զբաղեցրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Միջազգային համագործակցության վարչության պետի պաշտոնը։ 2025 թվականի մարտի 10-ից ստանձնել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի խորհրդականի պաշտոնը՝ հանդիսանալով Պետական եկամուտների կոմիտեում ԵՄ-ի հետ կապերի հարցերով հիմնական պատասխանատու անձը։
Մոտ 50 գիտական աշխատությունների հեղինակ է։ Գերազանց տիրապետում է անգլերենին, ռուսերենին և ֆրանսերենին։
Եվրոպական միությունում և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունում ՀՀ մաքսային կցորդի պաշտոնը թափուր էր 2024 թվականի մարտի 16-ից։

14 Май 2026 - 15:06 AMT
Согласно решению премьер-министра, советник председателя Комитета государственных доходов Армении Микаел Хачатрян назначен таможенным атташе Армении при Европейском союзе и Всемирной таможенной организации.
Новый атташе приступит к исполнению своих обязанностей с 1 июня 2026 года сроком на три года. Он будет представлять интересы таможенной сферы Армении в Европейском союзе и Всемирной таможенной организации, содействуя развитию международного партнерства и углублению профессионального сотрудничества, сообщает КГД.
Деятельность таможенного атташе при Европейском союзе и Всемирной таможенной организации имеет особое значение. Данным назначением планируется придать новый импульс деятельности армянского таможенного атташе в ЕС и ВТамО, обеспечив представление и защиту интересов таможенной службы Армении на международных площадках.
Трехлетняя программа деятельности атташе направлена на интеграцию Армении в таможенные системы ЕС и повышение экономической привлекательности страны.
Согласно биографическим данным, Микаел Хачатрян является кандидатом юридических наук. Его образовательный путь включает обучение в авторитетных международных учреждениях: он получил степень магистра в Колледже Европы в Бельгии и в Университете Венсен-Сен-Дени во Франции.
Профессиональную переподготовку он прошел в Школе Флетчера Университета Тафтса в США в сфере государственной политики и управления. Имеет богатый опыт работы с международными организациями: работал в управлении по связям с Европейским судом по правам человека Министерства юстиции Армении, был членом Европейского парламента здравоохранения в Брюсселе.
В 2016–2022 годах возглавлял Управление международного сотрудничества аппарата Защитника прав человека Армении. С 10 марта 2025 года занимает должность советника председателя Комитета государственных доходов Армении, являясь основным ответственным лицом по вопросам взаимодействия с ЕС.
Является автором около 50 научных работ. Свободно владеет английским, русским и французским языками.
Должность таможенного атташе Армении при Европейском союзе и Всемирной таможенной организации оставалась вакантной с 16 марта 2024 года.