16 տարի առաջ մեկնարկած Իրան–Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության ավարտի ժամկետները կրկին երկարաձգվել են։ Աայդ մասին հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության էներգետիկայի բաժնի պետ Հովհաննես Աբրահամյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա հայտնել է, որ Իրան–Հայաստան 400 կՎ լարման երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարական աշխատանքները որոշ չափով դանդաղել են տարածաշրջանային լարվածության հետևանքով։
«Ներկայում աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։ Հաշվի առնելով Իրանում և առհասարակ Մերձավոր Արևելքում վերջին իրադարձությունները՝ իրանական մեր գործընկերները մի փոքր խնդիր ունեին։ Հիմա կարծես թե իրավիճակը կարգավորվում է, և ծրագիրն ընթացքի մեջ է։ Իհարկե, դա ժամկետների առումով որոշակի ազդեցություն կունենա, բայց նախատեսում ենք աշխատանքներն ավարտել մոտ ապագայում՝ հաշվի առնելով, որ դրանք արդեն վերսկսվել են»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով շինարարության ներկա փուլին՝ ՏԿԵՆ ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ այժմ իրականացվում են հենարանների տեղադրման և հաղորդալարերի անցկացման աշխատանքներ։ Նրա խոսքով՝ էական առաջընթաց է արձանագրվել նաև ենթակայանների կահավորման ուղղությամբ։ Աբրահամյանը վստահեցրել է, որ տարածաշրջանային լարվածության պատճառով դանդաղած աշխատանքները կրկին ակտիվ փուլ են մտել։
«Աշխատանքները ցածր տեմպերով, բայց շարունակվում էին, իսկ հիմա ավելի ինտենսիվ են ընթանում։ Հենարանների և մալուխների անցկացման հետ կապված տարբեր աշխատանքներ դեռևս չեն ավարտվել, սակայն տրանսֆորմատորների տեղադրումը մոտ ապագայում կավարտվի։ Դրանցից մեկն արդեն Հայաստանում է, մյուսը մոտ ժամանակներս կներկրվի»,– ավելացրել է Աբրահամյանը։
Հարցին, թե արդյոք մինչև տարեվերջ հնարավոր կլինի ավարտին հասցնել նախատեսված աշխատանքները, Հովհաննես Աբրահամյանը զգուշավոր գնահատական է տվել՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանային անկայունության պայմաններում խուսափում է հստակ վերջնաժամկետ նշելուց։
«Եթե չլինեին Մերձավոր Արևելքի իրադարձությունները, կարող էինք ասել, որ մինչև տարվա վերջ աշխատանքները կավարտվեն։ Սակայն այս պահին սխալ կլինի վերջնաժամկետներ ամրագրելը»,– ընդգծել է նա։
Այնուամենայնիվ, նախարարության ներկայացուցիչը հավաստիացրել է, որ ռազմավարական նշանակության այս օբյեկտի շինարարությունը շարունակում է մնալ օրակարգային, իսկ իրանական կողմի հետ իրականացվող աշխատանքները նպատակ ունեն հնարավորինս կարճ ժամկետում ավարտին հասցնել նախագիծը։
Ներկայում Հայաստանի և Իրանի միջև «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» սվոփային մատակարարումներն իրականացվում են գործող «Ագարակ – Մեղրի» (220 կՎ) և Նորադուզ–Ագարակ (220 կՎտ) էլեկտրահաղորդման գծերով։ Իրանը Հայաստանին գազ է մատակարարում գործող Իրան–Հայաստան գազատարով, իսկ Հայաստանում, հիմնականում Հրազդանի ՋԷԿ-ում, այդ գազից արտադրվում է էլեկտրաէներգիա։ Այնուհետև Հայաստանն Իրանին վերադարձնում է էլեկտրաէներգիան արդեն գործող էլեկտրահաղորդման գծերով։
Կառուցվող և երկար ժամանակ քննարկված 400 կՎտ էլեկտրահաղորդման գիծը նախատեսված է փոխհոսքերի ծավալների մեծացման, էներգահամակարգերի սինխրոն աշխատանքի և «Հյուսիս-հարավ» էներգահամակարգի շրջանակում տարանցման ընդլայնման համար։

Сроки завершения строительства третьей высоковольтной линии электропередачи Иран–Армения, стартовавшего 16 лет назад, вновь были продлены. Об этом сообщил начальник управления энергетики Министерства территориального управления и инфраструктур Армении Ованнес Абрамян, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, строительные работы по проекту третьей линии электропередачи Иран–Армения напряжением 400 кВ в определенной степени замедлились из-за региональной напряженности.
«В настоящее время работы продолжаются. С учетом последних событий в Иране и на Ближнем Востоке в целом у наших иранских партнеров возникли определенные сложности. Сейчас ситуация, похоже, стабилизируется, и проект продолжается. Конечно, это окажет определенное влияние на сроки, однако мы рассчитываем завершить работы в ближайшем будущем, учитывая, что они уже возобновлены», — отметил он.
Комментируя нынешний этап строительства, представитель министерства пояснил, что сейчас ведутся работы по установке опор и прокладке линий электропередачи. По его словам, значительный прогресс зафиксирован и в оснащении подстанций. Абраамян заверил, что работы, замедлившиеся из-за региональной напряженности, вновь перешли в активную фазу.
«Работы продолжались и ранее, но более низкими темпами, а сейчас ведутся интенсивнее. Различные работы, связанные с установкой опор и прокладкой кабелей, пока еще не завершены, однако монтаж трансформаторов завершится в ближайшее время. Один из них уже находится в Армении, второй будет импортирован в ближайшее время», — добавил Абраамян.
Отвечая на вопрос о возможности завершения работ до конца года, Ованнес Абраамян дал осторожную оценку, подчеркнув, что в условиях региональной нестабильности избегает обозначения конкретных сроков.
«Если бы не события на Ближнем Востоке, можно было бы сказать, что работы завершатся до конца года. Но сейчас было бы неправильно фиксировать точные сроки», — подчеркнул он.
Тем не менее представитель министерства заверил, что строительство этого стратегически важного объекта остается в повестке, а совместная работа с иранской стороной направлена на завершение проекта в максимально короткие сроки.
В настоящее время своповые поставки по схеме «газ в обмен на электроэнергию» между Арменией и Ираном осуществляются по действующим линиям электропередачи «Агарак – Мегри» (220 кВ) и Норадуз–Агарак (220 кВ). Иран поставляет Армении газ по действующему газопроводу Иран–Армения, а произведенная из этого газа в Армении, главным образом на Разданской ТЭС, электроэнергия возвращается Ирану по существующим линиям электропередачи.
Строящаяся и давно обсуждаемая линия электропередачи мощностью 400 кВ предназначена для увеличения объемов перетоков электроэнергии, синхронизации энергосистем и расширения транзита в рамках энергетического коридора «Север – Юг».