15 Մայիս 2026 - 09:18 AMT
«Երևան ավտոբուս» ՓԲԸ–ն մեծածավալ դիզվառելիք է ձեռք բերել շուկայականից էապես բարձր գնով, «60 մլն ավելի է վճարել` այդքան դրամի վնաս հացնելով քաղաքին»,հայտարարել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Մեսրոպ Մանուկյանը ֆեյսբուքյան իր տեսաուղերձում:
Ըստ նրա՝ մայիսի 6-ին ընկերությունը մեկ անձից գնման ընթացակարգով գնել է 500,000 լիտր դիզվառելիք՝ մեկ լիտրը 545 դրամ արժեքով, մինչդեռ Երևանի բենզալցակայաններում դիզվառելիքի մեկ լիտրը 510-520 դրամ է։
Նա նշել է, որ որպես ընկերության տնօրեն, որը և դիզվառելիք, և բենզին է ձեռք բերում ընկերության համար, կարող է պնդել, որ մեծածախ գնման դեպքում այն կարելի է ձեռք բերել ևս 15-20 տոկոսով ավելի էժան:
«Ստացվում է՝ այս մարդիկ մեկ լիտրը ձեռք են բերել մոտ 120 դրամով ավելի թանկ: Միայն այս գործարքով Երևան քաղաքին հասցվում է մոտ 60 մլն դրամի վնաս, կամ «թալանում» են 60 մլն դրամ»,– նշել է Մանուկյանը։

ЗАО «Ереванский Автобус» приобрело крупную партию дизельного топлива по цене, значительно превышающей рыночную, и «переплатило 60 миллионов драмов, нанеся именно такой ущерб городу», заявил член фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана и кандидат в депутаты от блока «Армения» Месроп Манукян в своем видеообращении в Facebook.
По его словам, 6 мая компания в рамках процедуры закупки у одного лица приобрела 500 тысяч литров дизельного топлива по цене 545 драмов за литр, тогда как на автозаправках Еревана стоимость одного литра дизеля составляет 510–520 драмов.
Он отметил, что как руководитель компании, закупающей как дизельное топливо, так и бензин, может утверждать, что при оптовых закупках топливо можно приобрести еще на 15–20 процентов дешевле.
«Получается, что эти люди приобрели один литр примерно на 120 драмов дороже. Только по этой сделке городу Еревану причиняется ущерб примерно на 60 миллионов драмов, или же “похищаются” 60 миллионов драмов», — заявил Манукян.