15 Մայիս 2026 - 09:18 AMT
«Երևան ավտոբուս» ՓԲԸ–ն մեծածավալ դիզվառելիք է ձեռք բերել շուկայականից էապես բարձր գնով, «60 մլն ավելի է վճարել` այդքան դրամի վնաս հացնելով քաղաքին»,հայտարարել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Մեսրոպ Մանուկյանը ֆեյսբուքյան իր տեսաուղերձում:
Ըստ նրա՝ մայիսի 6-ին ընկերությունը մեկ անձից գնման ընթացակարգով գնել է 500,000 լիտր դիզվառելիք՝ մեկ լիտրը 545 դրամ արժեքով, մինչդեռ Երևանի բենզալցակայաններում դիզվառելիքի մեկ լիտրը 510-520 դրամ է։
Նա նշել է, որ որպես ընկերության տնօրեն, որը և դիզվառելիք, և բենզին է ձեռք բերում ընկերության համար, կարող է պնդել, որ մեծածախ գնման դեպքում այն կարելի է ձեռք բերել ևս 15-20 տոկոսով ավելի էժան:
«Ստացվում է՝ այս մարդիկ մեկ լիտրը ձեռք են բերել մոտ 120 դրամով ավելի թանկ: Միայն այս գործարքով Երևան քաղաքին հասցվում է մոտ 60 մլն դրամի վնաս, կամ «թալանում» են 60 մլն դրամ»,– նշել է Մանուկյանը։

Yerevan Bus CJSC purchased a large volume of diesel fuel at a price significantly higher than market rates and “paid 60 million drams extra, causing that amount of damage to the city,” Mesrop Manukyan, member of the Mother Armenia faction in Yerevan City Council and parliamentary candidate from the Hayastan alliance, said in a video statement posted on Facebook.
According to him, on May 6, the company purchased 500,000 liters of diesel fuel through a sole-source procurement procedure at a price of 545 drams per liter, while diesel at gas stations in Yerevan currently costs between 510 and 520 drams per liter.
He stated that, as the head of a company that purchases both diesel and gasoline, he can assert that bulk purchases can be made at an additional 15-20% discount.
“It turns out these people purchased one liter about 120 drams more expensively. Through this single transaction alone, Yerevan city suffers approximately 60 million drams in damage, or they are ‘stealing’ 60 million drams,” Manukyan said.