15 Մայիս 2026 - 11:01 AMT
Երևանը կարող է կորցնել Եվրասիական տնտեսական միության՝ ԵԱՏՄ շրջանակում ունեցած բոլոր արտոնությունները, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք Հայաստանի հետ հարաբերություններ ունենք, և այդ հարաբերությունները մերձավոր, դաշնակցային են։ Սակայն միևնույն ժամանակ դրանք բարդ են։ Հաշվի առնելով, թե ինչպես է Արևմուտքը փորձում նրան, ԱՊՀ մյուս որոշ անդամների հետևից, «իրենով անել», խզել Հայաստանի փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և ներդրումային կապերը ԱՊՀ-ի և ԵԱՏՄ-ի իր գործընկերների հետ», — նշել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Լավրովը շեշտել է, որ Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները քննարկվելու են մայիսի վերջին Ղազախստանում նախատեսված Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովում։ Միևնույն ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ հայտնել էր, որ նախընտրական քարոզարշավի պատճառով չի կարող մասնակցել այդ հանդիպմանը։
«Դա, իհարկե, ցավալի կլիներ, որովհետև սա լավ հնարավորություն է քննարկելու այն հարցերը, որոնք օդում կախված են», — հավելել է նախարարը։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահը բազմիցս ընդգծել է, որ Հայաստանը ինքնուրույն իրավունք ունի ընտրելու իր գործընկերներին, սակայն միաժամանակ ԵՄ և ԵԱՏՄ մաքսային միություններում գտնվելը հնարավոր չէ։ Նա նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությունում գտնվելու շնորհիվ ստացել է էական առավելություններ՝ գյուղատնտեսության, վերամշակող արդյունաբերության, միգրացիոն ոլորտի և մաքսային վճարների հարցերում։

15 Май 2026 - 11:23 AMT
Армения может лишиться всех преимуществ, которые имеет в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«У нас с Арменией отношения есть, и эти отношения близкие, союзнические. Но одновременно они сложные. С учетом того, как Запад пытается ее, вслед за некоторыми другими членами СНГ, “утащить” за собой, разорвать взаимовыгодные экономические, торговые и инвестиционные связи Армении с партнерами по СНГ и ЕАЭС», — отметил он, сообщает РИА Новости.
Лавров подчеркнул, что отношения Москвы и Еревана будут обсуждаться на саммите Евразийского экономического союза, который пройдет в конце мая в Казахстане. В то же время премьер-министр Никол Пашинян ранее сообщил, что не сможет принять участие во встрече из-за предвыборной кампании.
«Это, конечно, было бы печально, потому что это хорошая возможность обсудить вопросы, которые висят в воздухе», — добавил министр.
Ранее президент России неоднократно подчеркивал, что Армения имеет суверенное право самостоятельно выбирать партнеров, однако одновременно находиться в таможенных союзах ЕС и ЕАЭС невозможно. Он также напоминал, что членство в Евразийском экономическом союзе принесло Армении существенные преимущества в сферах сельского хозяйства, перерабатывающей промышленности, миграции и таможенных пошлин.