Ռուսաստանը ըմբռնումով կմոտենա ՀՀ ժողովրդի ցանկացած ընտրության, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ անդրադառնալով Երևանի և Արևմուտքի միջև հնարավոր մերձեցման վերաբերյալ տեղեկություններին։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ ինչ-որ փուլում ՀՀ-ն ստիպված է լինելու ընտրություն կատարել ԵՄ և ԵԱՏՄ միջև, եթե որոշի դա անել, հայտնում է Interfax-ը:
«Հայաստանը մեզ համար շատ մոտ երկիր է, դաշնակից երկիր է, ԵԱՏՄ-ի և ԱՊՀ-ի անդամ է։ Մեզ միավորող մարդկային կապերը խորը, շատ լուրջ և վաղեմի են։ Մենք մեծ հարգանքով ենք վերաբերվում Հայաստանի ժողովրդին։ Եվ, իհարկե, ինչպես բազմիցս ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, մենք ըմբռնումով կմոտենանք ցանկացած ընտրության, որը կկատարի Հայաստանի ժողովուրդը»,- ասել է նա «Ռուսաստան-Իսլամական աշխարհ․ KazanForum 2026» միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում:
Նա այսպես է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանում լսում են «Երևանի և Արևմուտքի մերձեցման վերաբերյալ Ռուսաստանի հստակ ազդակները»։
Օվերչուկը շարունակել է, որ Ռուսաստանը բազմիցս նշել է՝ ԵԱՏՄ-ում և ԵՄ-ում անդամակցությունը անհամատեղելի են, և Հայաստանում նույնպես դա «շատ լավ հասկանում են»։
«Հայաստանի ղեկավարները նույնպես խոսում են այդ մասին՝ նշելով, որ այս երևույթները անհամատեղելի են։ Ինչ-որ փուլում նրանք ստիպված կլինեն կատարել այդպիսի ընտրություն, եթե որոշեն գնալ այդ ճանապարհով։ Մեր կողմից նույնպես փորձում ենք գործընկերներին փոխանցել այն խնդիրները, որոնք կարող են առաջանալ այդ կապակցությամբ։ Ի վերջո, դա նրանց ընտրությունն է»,- ասել է Օվերչուկը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ մայիսի 29-ին կայանալու է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը։
«Հավանաբար, այնտեղ նույնպես այս հարցը որևէ ձևաչափով կքննարկվի»,- ասել է Օվերչուկը։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Երևանը կարող է կորցնել Եվրասիական տնտեսական միության՝ ԵԱՏՄ շրջանակում ունեցած բոլոր արտոնությունները: Լավրովը շեշտել է, որ Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները քննարկվելու են մայիսի վերջին Ղազախստանում նախատեսված Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովում։ Միևնույն ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ հայտնել էր, որ նախընտրական քարոզարշավի պատճառով չի կարող մասնակցել այդ հանդիպմանը։

Russia will treat any choice made by the Armenian people with understanding, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said while commenting on reports about possible rapprochement between Yerevan and the West.
At the same time, he stressed that at some stage Armenia will have to choose between the European Union and the Eurasian Economic Union if it decides to move in that direction, Interfax reported.
“Armenia is a very close country for us, an allied country, a member of the EAEU and the CIS. The human ties that unite us are deep, very serious and longstanding. We treat the people of Armenia with great respect. And, of course, as Russian President Vladimir Putin has repeatedly said, we will approach with understanding any choice made by the Armenian people,” he said during the “Russia-Islamic World: KazanForum 2026” international economic forum.
He was responding to a question about whether Armenia was hearing “Russia’s clear signals regarding rapprochement between Yerevan and the West.”
Overchuk continued by saying that Russia has repeatedly stressed that membership in the EAEU and the EU is incompatible, and that Armenia also “understands this very well.”
“Armenian leaders also speak about this, noting that these phenomena are incompatible. At some stage they will have to make such a choice if they decide to go down that path. For our part, we are also trying to convey to our partners the problems that may arise in this regard. Ultimately, it is their choice,” Overchuk said.
He also recalled that a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council will take place on May 29.
“Probably this issue will also be discussed there in some format,” Overchuk added.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov earlier stated that Yerevan could lose all privileges it currently enjoys within the framework of the Eurasian Economic Union. Lavrov stressed that relations between Moscow and Yerevan would be discussed at the EAEU summit scheduled for late May in Kazakhstan. At the same time, Prime Minister Nikol Pashinyan had earlier said he would be unable to attend the meeting because of the election campaign.