Ռուսաստանը ըմբռնումով կմոտենա ՀՀ ժողովրդի ցանկացած ընտրության, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ անդրադառնալով Երևանի և Արևմուտքի միջև հնարավոր մերձեցման վերաբերյալ տեղեկություններին։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ ինչ-որ փուլում ՀՀ-ն ստիպված է լինելու ընտրություն կատարել ԵՄ և ԵԱՏՄ միջև, եթե որոշի դա անել, հայտնում է Interfax-ը:
«Հայաստանը մեզ համար շատ մոտ երկիր է, դաշնակից երկիր է, ԵԱՏՄ-ի և ԱՊՀ-ի անդամ է։ Մեզ միավորող մարդկային կապերը խորը, շատ լուրջ և վաղեմի են։ Մենք մեծ հարգանքով ենք վերաբերվում Հայաստանի ժողովրդին։ Եվ, իհարկե, ինչպես բազմիցս ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, մենք ըմբռնումով կմոտենանք ցանկացած ընտրության, որը կկատարի Հայաստանի ժողովուրդը»,- ասել է նա «Ռուսաստան-Իսլամական աշխարհ․ KazanForum 2026» միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում:
Նա այսպես է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանում լսում են «Երևանի և Արևմուտքի մերձեցման վերաբերյալ Ռուսաստանի հստակ ազդակները»։
Օվերչուկը շարունակել է, որ Ռուսաստանը բազմիցս նշել է՝ ԵԱՏՄ-ում և ԵՄ-ում անդամակցությունը անհամատեղելի են, և Հայաստանում նույնպես դա «շատ լավ հասկանում են»։
«Հայաստանի ղեկավարները նույնպես խոսում են այդ մասին՝ նշելով, որ այս երևույթները անհամատեղելի են։ Ինչ-որ փուլում նրանք ստիպված կլինեն կատարել այդպիսի ընտրություն, եթե որոշեն գնալ այդ ճանապարհով։ Մեր կողմից նույնպես փորձում ենք գործընկերներին փոխանցել այն խնդիրները, որոնք կարող են առաջանալ այդ կապակցությամբ։ Ի վերջո, դա նրանց ընտրությունն է»,- ասել է Օվերչուկը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ մայիսի 29-ին կայանալու է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը։
«Հավանաբար, այնտեղ նույնպես այս հարցը որևէ ձևաչափով կքննարկվի»,- ասել է Օվերչուկը։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Երևանը կարող է կորցնել Եվրասիական տնտեսական միության՝ ԵԱՏՄ շրջանակում ունեցած բոլոր արտոնությունները: Լավրովը շեշտել է, որ Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները քննարկվելու են մայիսի վերջին Ղազախստանում նախատեսված Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովում։ Միևնույն ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ հայտնել էր, որ նախընտրական քարոզարշավի պատճառով չի կարող մասնակցել այդ հանդիպմանը։

Россия с пониманием отнесется к любому выбору народа Армении, заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук, комментируя сообщения о возможном сближении Еревана с Западом.
При этом он отметил, что на определенном этапе Армении придется сделать выбор между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом, если она решит двигаться в этом направлении, сообщает Interfax.
«Армения для нас очень близкая страна, союзническая страна, член ЕАЭС и СНГ. Нас объединяют глубокие, очень серьезные и давние человеческие связи. Мы с большим уважением относимся к народу Армении. И, конечно, как неоднократно говорил президент РФ Владимир Путин, мы с пониманием отнесемся к любому выбору, который сделает народ Армении», — сказал он в рамках международного экономического форума «Россия — Исламский мир: KazanForum 2026».
Так он ответил на вопрос о том, слышат ли в Армении «четкие сигналы России относительно сближения Еревана и Запада».
Оверчук продолжил, что Россия неоднократно подчеркивала: членство в ЕАЭС и ЕС является несовместимым, и в Армении это «очень хорошо понимают».
«Руководители Армении также говорят об этом, отмечая, что эти явления несовместимы. На каком-то этапе им придется сделать такой выбор, если они решат идти этим путем. Со своей стороны мы тоже пытаемся донести до партнеров те проблемы, которые могут возникнуть в этой связи. В конечном итоге это их выбор», — заявил Оверчук.
Он также напомнил, что 29 мая состоится заседание Высшего Евразийского экономического совета.
«Вероятно, там этот вопрос тоже будет обсуждаться в каком-то формате», — добавил Оверчук.
Ранее министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Ереван может лишиться всех преимуществ в рамках Евразийского экономического союза. Лавров подчеркнул, что отношения Москвы и Еревана будут обсуждаться на саммите ЕАЭС в конце мая в Казахстане. При этом премьер-министр Никол Пашинян ранее сообщил, что не сможет принять участие во встрече из-за предвыборной кампании.