«Ռոսսելխոզնադզորը» Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանի հետ բանակցությունների արդյունքում ստուգումներ է իրականացնելու մի շարք հայկական ձեռնարկություններում։
Նշվել է, որ հայկական կողմի խնդրանքով «Ռոսսելխոզնադզորը» ստուգումներ է անցկացնելու այն ձեռնարկություններում, որոնցից Ռուսաստան մատակարարումները դադարեցվել էին կեղծված ձկնամթերքի՝ ենթադրաբար եվրոպական ծագման արտադրանքի ներկրման կասկածների պատճառով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Գերատեսչությունում հայտնել են, որ ներմուծված ծիածանափայլ իշխանի նյութերի նախնական ստուգումն ու վերլուծությունը Ռոսսելխոզնադզորում կասկածներ են առաջացրել արտադրանքի համար օգտագործված հումքի ծագման վերաբերյալ։
«Անասնաբուժական փաստաթղթերում նշված ծիածանափայլ իշխանը մորֆոլոգիական հատկանիշներով չի համապատասխանել ներմուծված ձկներին։ Այն ուներ այս տեսակի համար ոչ տիպիկ գույն և աննորմալ մեծ քաշ՝ ավելի քան 5․5 կգ: Սա վկայում է ձկան՝ այլ տեսակի սաղմոնազգիների ընտանիքին կամ այլ տեսակի իշխանի պատկանելության մասին, ինչը ապրանքի կեղծման նշան է», – ասված է հաղորդագրությունում։
«Ռոսսելխոզնադզորում» հավելել են, որ սաղմոնի բուծումն ու իրացումը ավելի բնորոշ են եվրոպական երկրներին, և նման արտադրանքը կարող է հայտնվել հատուկ տնտեսական միջոցառումների՝ պատժամիջոցների ազդեցության տակ։
Բացի այդ, իսկական հայկական և բուսասանիտարական առումով անվտանգ արտադրանք ստանալու նպատակով հայկական կողմի խնդրանքով նախատեսվել է «Ռոսսելխոզնադզորի» ստուգումների իրականացում նաև հանրապետության բուսաբուծական ձեռնարկություններում։
Ծառայությունը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող ապրանքների մեջ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման դեպքերի աճի կապակցությամբ։
Գերատեսչությունում հավելել են, որ «Ռոսսելխոզնադզորի» տարածքային վարչության ուժերով արդեն ուժեղացվել է Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող կարանտինային արտադրանքի բուսասանիտարական վերահսկողությունը, իսկ ընթացիկ տարվա մայիսի 19-ից նախատեսվել է Ռոսսելխոզնադզորի կենտրոնական մարմնից ներգրավել լրացուցիչ մասնագետներ։
Ավելի վաղ Ռոսսելխոզնադզորի ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը հայտարարել էր, որ Հայաստանից արտահանվող ապրանքների նկատմամբ վերահսկողությունը խստացվելու է։

15 Май 2026 - 14:54 AMT
По итогам переговоров с руководителем Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении Тиграном Петросяном «Россельхознадзор» проведет проверки на ряде армянских предприятий.
Отмечается, что по просьбе армянской стороны «Россельхознадзор» проверит предприятия, поставки продукции которых в Россию были приостановлены из-за подозрений в импорте фальсифицированной рыбной продукции предположительно европейского происхождения, сообщает «Sputnik Армения».
В ведомстве сообщили, что предварительная проверка и анализ материалов ввезенной радужной форели вызвали сомнения относительно происхождения сырья, использованного для продукции.
«Указанная в ветеринарных документах радужная форель по морфологическим признакам не соответствовала ввезенной рыбе. Она имела нетипичный для данного вида цвет и аномально большой вес — более 5,5 килограмма. Это свидетельствует о принадлежности рыбы к другому виду семейства лососевых или другому виду форели, что является признаком фальсификации продукции», — говорится в сообщении.
В «Россельхознадзоре» добавили, что разведение и реализация лосося более характерны для европейских стран, а такая продукция может подпадать под действие специальных экономических мер и санкций.
Кроме того, по просьбе армянской стороны для обеспечения поставок подлинной и фитосанитарно безопасной армянской продукции планируется проведение проверок «Россельхознадзора» также на растениеводческих предприятиях республики.
Служба выразила обеспокоенность ростом числа случаев выявления карантинных объектов в товарах, экспортируемых из Армении в Россию и другие страны ЕАЭС.
В ведомстве добавили, что территориальными управлениями «Россельхознадзора» уже усилен фитосанитарный контроль за карантинной продукцией, экспортируемой из Армении в Россию, а с 19 мая текущего года планируется привлечение дополнительных специалистов из центрального аппарата службы.
Ранее глава «Россельхознадзора» Сергей Данкверт заявлял, что контроль за продукцией, экспортируемой из Армении, будет ужесточен.