16 Մայիս 2026 - 06:35 AMT
Երկկողմ զբոսաշրջային հոսքերի աճին զուգընթաց՝ հուլիսի 1-ից մեկնարկելու է երկրորդ ավիափոխադրողի կողմից իրականացվող Երևան-Բուխարեստ ուղիղ չվերթների շահագործումը։
Այդ առիթով Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Գալստյանը դեսպանատանը հյուրընկալել է ռումինական «DAN AIR» ավիաընկերության գործադիր տնօրեն Մեթ Իան Դավիդին և հաղորդակցության ու մարքեթինգի մենեջեր Իրինա Ելենա Դրեգիչանուին, հայտնում է Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Կողմերը քննարկել են մեկնարկող Երևան-Բուխարեստ նոր ուղիղ չվերթի գործարկման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը, ինչպես նաև զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ ապրանքաշրջանառության զարգացման նպատակով կանոնավոր բեռնափոխադրումների կազմակերպմանը և այդ համատեքստում երկու երկրների գործարար շրջանակների հետ համագործակցության հնարավորություններին։

На фоне роста двусторонних туристических потоков с 1 июля начнется эксплуатация прямых рейсов Ереван-Бухарест, которые будет выполнять второй авиаперевозчик.
По этому случаю посол Армении в Румынии Тигран Галстян принял в посольстве генерального директора DAN AIR Мэттa Ианa Давидa и менеджера по коммуникациям и маркетингу Ирину Елену Дрэгичану, сообщает посольство Армении в Румынии.
Стороны обсудили ход подготовительных работ по запуску нового прямого рейса Ереван-Бухарест, а также инициативы, направленные на увеличение туристических потоков.
Также обсуждалась организация регулярных грузоперевозок для развития двустороннего товарооборота и в этом контексте — возможности сотрудничества с деловыми кругами двух стран.