16 Մայիս 2026 - 06:59 AMT
ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը ECOSOC-ի հատուկ նիստում ներկայացրել է Հայաստանի գնահատականները էներգետիկ, առևտրային և մատակարարման ռիսկերի վերաբերյալ։
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի (ECOSOC) հատուկ նիստում՝ «Էներգետիկ և մատակարարման հոսքերի պաշտպանության ապահովում» թեմայով, որը նվիրված է եղել գլոբալ զարգացման վրա միջազգային առևտրի, էներգետիկ և մատակարարման շղթաների նկատմամբ աճող անկայունության հետևանքներին։
Հովհաննիսյանը վերահաստատել է Հայաստանի կենսական շահագրգռվածությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման հարցում՝ շեշտադրելով դեէսկալացիայի, դիվանագիտության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի լիարժեք պահպանման հրատապ անհրաժեշտությունը, միաժամանակ անդրադառնալով տարածաշրջանային ճգնաժամերի առավել լայն ազդեցությանը գլոբալ առևտրի, կապակցվածության և տնտեսական կայունության վրա։
Ներկայացնելով Հայաստանի դիրքորոշումը որպես դեպի ծով ելք չունեցող պետություն՝ նա ընդգծել է, որ տարանցիկ ուղիների խափանումները, վառելիքի և էներգակիրների թանկացումը, ինչպես նաև խորացող տնտեսական անորոշությունն անհամաչափ ազդեցություն են ունենում կառուցվածքային խոցելիություններ ունեցող երկրների վրա։
Նա կոչ է արել ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը՝ մատակարարման շղթաների դիմակայունությունն ու կանխատեսելիությունը մեծացնելու, տրանսպորտային և էներգետիկ երթուղիների դիվերսիֆիկացումն ապահովելու, ինչպես նաև զարգացող երկրներին ժամանակին և հասանելի միջազգային ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու նպատակով։

16 Май 2026 - 08:20 AMT
Постоянный представитель Армении при ООН, посол Паруйр Ованнисян выступил на специальном заседании Экономического и Социального Совета (ECOSOC) на тему «Обеспечение защиты энергетических потоков и цепочек поставок», посвященном последствиям растущей нестабильности в международной торговле, энергетике и цепочках поставок для глобального развития.
Ованнисян вновь подтвердил жизненную заинтересованность Армении в обеспечении мира и стабильности в регионе, подчеркнув настоятельную необходимость деэскалации, дипломатии и полного соблюдения международного гуманитарного права, одновременно затронув более широкое влияние региональных кризисов на глобальную торговлю, взаимосвязанность и экономическую стабильность.
Представляя позицию Армении как государства, не имеющего выхода к морю, он подчеркнул, что перебои в транзитных маршрутах, рост цен на топливо и энергоносители, а также углубляющаяся экономическая неопределенность несоразмерно влияют на страны со структурной уязвимостью.
Он призвал расширить международное сотрудничество в целях повышения устойчивости и предсказуемости цепочек поставок, обеспечения диверсификации транспортных и энергетических маршрутов, а также предоставления развивающимся странам своевременной и доступной международной финансовой поддержки.