16 Մայիս 2026 - 06:59 AMT
ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը ECOSOC-ի հատուկ նիստում ներկայացրել է Հայաստանի գնահատականները էներգետիկ, առևտրային և մատակարարման ռիսկերի վերաբերյալ։
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի (ECOSOC) հատուկ նիստում՝ «Էներգետիկ և մատակարարման հոսքերի պաշտպանության ապահովում» թեմայով, որը նվիրված է եղել գլոբալ զարգացման վրա միջազգային առևտրի, էներգետիկ և մատակարարման շղթաների նկատմամբ աճող անկայունության հետևանքներին։
Հովհաննիսյանը վերահաստատել է Հայաստանի կենսական շահագրգռվածությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման հարցում՝ շեշտադրելով դեէսկալացիայի, դիվանագիտության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի լիարժեք պահպանման հրատապ անհրաժեշտությունը, միաժամանակ անդրադառնալով տարածաշրջանային ճգնաժամերի առավել լայն ազդեցությանը գլոբալ առևտրի, կապակցվածության և տնտեսական կայունության վրա։
Ներկայացնելով Հայաստանի դիրքորոշումը որպես դեպի ծով ելք չունեցող պետություն՝ նա ընդգծել է, որ տարանցիկ ուղիների խափանումները, վառելիքի և էներգակիրների թանկացումը, ինչպես նաև խորացող տնտեսական անորոշությունն անհամաչափ ազդեցություն են ունենում կառուցվածքային խոցելիություններ ունեցող երկրների վրա։
Նա կոչ է արել ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը՝ մատակարարման շղթաների դիմակայունությունն ու կանխատեսելիությունը մեծացնելու, տրանսպորտային և էներգետիկ երթուղիների դիվերսիֆիկացումն ապահովելու, ինչպես նաև զարգացող երկրներին ժամանակին և հասանելի միջազգային ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու նպատակով։

16 May 2026 - 08:19 AMT
Armenia’s Permanent Representative to the U.N., Ambassador Paruyr Hovhannisyan, addressed a special session of the Economic and Social Council (ECOSOC) titled “Ensuring the Protection of Energy and Supply Flows,” dedicated to the impact of growing instability in international trade, energy and supply chains on global development.
Hovhannisyan reaffirmed Armenia’s vital interest in ensuring peace and stability in the region, stressing the urgent need for de-escalation, diplomacy and full respect for international humanitarian law, while also addressing the broader impact of regional crises on global trade, connectivity and economic stability.
Presenting Armenia’s position as a landlocked country, he emphasized that disruptions to transit routes, rising fuel and energy prices, and deepening economic uncertainty have a disproportionate impact on countries with structural vulnerabilities.
He called for expanded international cooperation to strengthen the resilience and predictability of supply chains, ensure diversification of transport and energy routes, and provide timely and accessible international financial support to developing countries.